| AnonimulRo a întrebat:

Oamenii. Suntem niste fiinte ce ne-am adaptat de milioane si milioane de ani pe aceasta planeta. Dar chiar de atunci ne uitam si studiem stelele si planetele intrebandune ce-ar putea fi acolo. Pana cum nu stim daca mai exista alte forme de viata. Dar de curiozitate, vreau sa pun urmatoarele intrebari despre spatiul cosmic:
1. Oare unde s-ar putea gasi forme de viata? Pana acum avem ipoteza ca s-ar gasi in roci inghetate si planete ingheta cu apa forme de viata ca bacteriile de pe Pamant.
2. Oare ar putea exista forme de viata care sa traiasca la temperaturi, fenomene si atmosfere extreme?
3. S-ar putea ca noi in viitor sa ne adaptam pe planete diferite fata de Pamant cu mediu diferit?
4. S-ar putea sa existe o planeta asemanatoare cu Pamantul, o asa zisa "Geamana" a planetei, unde sa existe posibilitatea de adaptare a formelor de viata?
5. Chiar daca ar exista fiinte pe alte planeta, acestea ar putea fi niste fiinte inteligente?
6. Oare ei ar avea tehnologia mult mai avansata decat noi? Oare noi am putea impartasi ceva pentru ei? Sau am copia tehnologia lor avansata de la ei?
7. Noi am trimis prin sateliti mesaje in spatiu unde se afla sistemul nostru solar, pentru a ne vizita formele de viata care il gasesc. Dar ar fi bine sa trimitem aceste mesaje despre locatia noastra in "jungla salbatica"?
8. Daca aceste forme inteligente ar face o vizita Terrei noastre, ce s-ar putea sa vrea de la noi? Pana acum, cea mai mare posibilitate este sa ii intereseze resursele noastre naturale, deoarece se gasesc in cantitati mari pe planeta noastra.
9. Daca ei sunt neprietenosi, s-ar putea porni un razboi intre noi si ei?
10. Oare noi am fi pregatiti sa-i primim pe planeta noastra?
Acestea sunt intrebari stiintifice ce omul studieaza in ziua de azi toate aceste curiozitati. Nu se accepta raspunsuri religioase din Biblie etc. Doar raspunsuri stiintifice, fara criticare, fara abuz verbal sau altele ce nu au legatura cu intrebarea.
Va multumim de raspuns

38 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

"Acestea sunt intrebari stiintifice ce omul studieaza in ziua de azi toate aceste curiozitati."
happy
Nu sunt intrebari stiintifice, sunt intrebari destul de banale pe care si le pune orice om la un moment dat, sub o forma sau alta, mai ales daca a citit niste carti sf sau a vazut cateva filme de gen... e normal sa fim curiosi ce e "dincolo", indiferent daca dincolo inseamna in spatiu sau dupa moarte happy
Asa ca nu o sa raspund punctual la intrebarile astea, o sa-ti spun (sau "o sa va spun"? ca vad ca ne multumiti pentru raspuns... nu stiu cati suntetiwinking ) parerea mea generala despre tema abordata de tine (voi big grin)
Ca e ceva sau cineva dincolo de universul cunoscut de noi, mi se pare foarte probabil. Ar putea sa fie chiar o alta civilizatie terestra, intr-o alta dimensiune poate, decalata in timp sau spatiu fata de noi... poate ca exista alte realitati pe care nu le putem percepe, realitati incompatibile cu legile fizicii cunoscute de noi.
Iar spatiul cosmic e infinit... teoretic, cel putin. E foarte posibil ca undeva sa existe forme de viata, planete locuite, civilizatii. Poate ca si planete locuite de colonii de bacterii metalofage, de ce nu... dar cu siguranta si planete cu civilizatii si tehnologii avansate. Pentru noi, si poate si pentru ei, distantele sunt foarte mari si sta fiecare in patratica lui, punandu-si intrebari de astea, stiintifice happy
Noi nu ne cunoastem bine vecinii, muntii, tara... asta ca sa nu pomenesc de cate locuri sunt inca necunoscute tuturor, de pe Terra, dar ne uitam peste gard... toti suntem curiosi (asta nu e rau) si dornici de intalniri de gradul trei big grin

| zurick a răspuns:

1.De la inceputul lumii, oamenii au evoluat mult, stiinta de asemenea.Din cate stiu sunt unele planete care au aceias forma cu Pamantul.https://www.google.ro/......https?/url si mai sunt si altele
2.Si pe Terra sunt acele particule care traiesc in Marea Moarta, deci au tot conditii extreme.
3. Orice e posibil
4. Exista deja.Sunt o gramada de astfel de planete.
5.Bineinteles
6.De unde sa copiem noi tehnologia de la ei sau ei de la noi?!
7.Nu vad prin ce ar fi rau
8. Poate...
9.Imaginatia ta a deviat foarte mult...
10. Poate da poate nu.

| ErrorFound a răspuns:

1.Se gasesc si acolo.

2.Da, se poate, chiar si pe Pamant exista forme de viata in conditii extreme(ex: niste bacterii care traiesc pe camuri de care si se folosesc de fotosinteza pentru a-si face rost de hrana).

3.Da, desigur.

4.Da, dar nu fix la fel. Probabil frate, dar nu geaman.

5.Da.

6.Cred ca le-am da si noi cateva idei, fiindca mediul de viata poate influenta si gandirea si gasirea solutiilor pentru diferite probleme.(ex: noi ne folosim de piloni pentru a sustine lucruri deasupra solului, ei se pot folosi de mecanisme anti-gravitatie-tehnologie cenzurata, dar existenta datorita Germaniei naziste, furata de Sua).

7.Nu, cine stie daca formele avansate de viata sunt bune sau rele. Poate ne trezim cu ceva de genul unui "Predator", fiinte care se distreaza vanand alte specii. Uita-te la filmele din serie si-ti faci o idee.

8.Probabil ii intereseaza si pe ei Rosia Montana. rolling on the floor
Poate nu stiu, or vrea combustibil, adapost, o colonie pe-aici...cine stie?

9.Da.

10.Da, daca nu le facem cunostinta cu tiganii, musulmanii si nord coreenii cred ca am fi in regula.
Probabil japonezii ar fi cei mai deschisi sa vorbeasca cu ei sau sa-i primeasca. happy

| suffarstar a răspuns:

Fantezii inspirate din Star Wars. Universul se masoara ani lumina. imagineaza-ti ca exista o astfel de planeta la 10 ani lumina. Viteza luminii intr-o secunda este de 300 000 km/secunda. Deci un an are 365 de zile si 6 ore asta vine 31557600 secunde. 31557600 x 300 000 = 9467280000000 kilometri. 9467280000000 x 10 (ani) =94672800000000 kilometri (sper ca nu am gresit la vreun calcul)
Cine crezi ca ar parcurge distanta asta si cu ce? Iti ia 10 ai daca ai merge cu viteza luminii.

| AnonimulRo explică (pentru suffarstar):

Bine. Dar sa ajunga satelitii care noi ii controlam si sa adune informatii de la distanta. Doar noi nu am risca sa mergem 10 ani lumina, sa pierdem "Casa Noastra" si sa ne ratacim, poate ne-o inghiti o gaura neagra sau cine stie ce s-ar intampla. big grin

| suffarstar a răspuns (pentru AnonimulRo):

Te referi la robotei trimisi pe Marte? Asta e in sistemul nostru solar,nu e prea departe. Ca o planeta sa poata gazdui viata,trebuie ca sa indeplineasca conditii propice,adica temperatura potrivita. Clar nu in Sistemul Nostru Solar,aici e doar o planeta si e deja plina. Cine stie unde. Si ca sa se porneasca un razboi trebuie multi oameni,ca sa-i trimiti intr-o calatorie asa de lunga trebuie foarte multe resurse si arme puternice. In plus,cine ar dori o planeta deja epuizata? Referitor la o intrebare de a ta: Distanta dintre un Pol si Ecuator e mica in compoaratie cu distanta dintre planete si totusi poti observa diferentele de temperatura care variaza foarte mult. Du un om care a trait in Nordul Canadei ( o zona foarte rece,un desert al zapezilor) in Africa. Se va adapta foarte greu,desi distanta nu e chiar asa de mare fata de distanta dintre Pamant si Marte(un exemplu). E imposibil sa supravietuiesti intr-o zona cu temperaturi incredibil de scazute, unde forta de Gravitatie e mult mai scazuta(afecteaza circulatia), unde nu exista oxigen, nu exista apa, nu exista ozon care sa protejeze de emisiile UV ..etc. Cred ca mai bine ne vedem de "Casa Noastra" ca si asa, e destul de distrusa. Dar asa e omul, dupa ce distruge tot ce e mai frumos, nu-i mai place, pleaca sa distruga altceva...

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

De fapt iti ia mai putin, nu stiu cat (Ainştain stie, cred), dar mergand cu viteza luminii timpul trece mai incet pentru tine.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu m-am gandit la asta, desi nu stiu cum va reusi cineva sa atinga bariera luminii, cineva spunea ca daca prin absurd un corp ar atinge viteza luminii, materia s-ar descompune. thinking Poate chiar asta e lumina...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt 2 laughing, atmosfera e baza. Mercur e mai aproape de Soare decat Venus, iar pe Mercur exista temperaturi cu minus (-180 grade Celsius)/+430) si pe Venus nu (+480). Atmosfera lui Venus contine mult dioxid de carbon. Daca am putea crea atmosfera pe Marte, poate am putea trai acolo, sau s-o "reparam" pe cea de pe Venus, desi in cazul asta, e mai usor sa creezi decat sa repari.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing noi nu suntem in stare sa ne "reparam" planeta noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Se spune ca ar exista niste particule numite tahioni, care ar avea o viteza mai mare decat cea a luminii...insa nu e nimic dovedit, sunt doar teorii si speculatii.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,am auzit de ei, dar mi se pare ca viteza lor a fost determinata in vid pe cand
a luminii in spatiu liber. Vorbesc din auzite, nu stiu sigur cat e de adevarat.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Cine stie ce rezerva viitorul. Eu unul nu cred ca va exista ceva mai frumos decat Terra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Nici pe wikipedia nu gasesti mare branza...eh dar sa fim realisti, vorbim despre lucruri care nu se vor intampla si chiar daca se vor intampla, nu vor avea loc in timpul vietii noastre

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Eu cred ca exista, trebuie sa existe, sunt prea multe posibilitati.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,e posibil sa existe,Universul e imens,este posibil ca sa existe planete cu conditii de viata, vorba lui Einstein " Totul este relativ!". Insa cine stie unde.
Eu cred ca daca m-am nascut pe Pamant aici trebuie sa si sfarsesc.E ca si cum ai incerca sa muti un animal din mediul lui natural intr-un mediu artificial.(o gradina zoologica,de exemplu)Poate ca va supravietui,dar sunt sigur ca nu se va simti ca acasa. Este adevarat,Pamantul nu mai un mediu propice, traim cu frica unui dezastru, dar ce putem face, astia suntem, trebuie sa ne suportam!

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Am gasit ca tahionii astia sunt mai mult ipotetici, deci cum ai spus tu, speculatii.

| Analytical a răspuns:

Tu si cu mai cine?

| Lexi888 a răspuns:

Sal. 1.Se găsesc pe planete inghetate, planete oceanice, adică 99 % apa. 2. Da ar putea exista, avem dovezi, dar sunt ținute secret. 3 Da ne vom adapta pe marte si altele, nu vezi ca astia vor sa colonizeze marte. 4. Exista, au spus astia pe național geographic e la un milion de ani lumina si arata exact ca pământul, in proporție de 99, 9%. 5. Avem dovezi ca exista fiinte cu mult mai inteligente decât noi. Exemplu farfurii zuburatore, nave care depășesc viteza lumini de mii de ori.Fiinte capabile sa deschidă o gaura de vierme. 6.Sigur sunt cu mult mai avansati decât noi, cand noi descopeream roata, ei erau mai avansati decât suntem noi acum in prezent.Singurul lucru pe care putem sa le impartasim sunt bolile, microbi, ei nu au leac pentru bolile noastre si nici noi pentru bolile lor.Am copiat deja tehnologie, accidentul de la roswel din 1947. 7.Nu,nu cred ca ar fi bine ca oricum ei ne găsesc. 8.Nu vor face nici o vizita directa pentru ca le fac pe ascuns.Ei sunt atât de inteligenta încât stau dat seama de pericolul de a se expune la bolile de pe aceasta planeta. 9.Nu va porni pentru ca ei știu ca ne pot bate măr, dar au luat in calcul ipoteza ca noi suntem suficient de avansati cat sa la producem pierderi minime asa ca nu își permit sa primească pierderi, si nu au nimic de câștigat daca ne bat in război.10 Ei sunt aici de mult de dinainte sa existatam noi. Ps:E cea mai buna întrebare din istoria siteului.

| AnonimulRo explică (pentru Lexi888):

Iti multumesc pentru timpul acordat intrebarilor si pentru raspunsurile pe care le-ai dat.

| Lexi888 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Placerea mea.

| relian a răspuns (pentru Lexi888):

Avem dovezi la ce? Ca sint OZN-uri? Pai mai intii tgreb sa stim ce este ala un OZN si eu cred ca cei mai multi dintre noi stiu asta.OZN este un obiect zburator care nu sa mai vazut, care nu este cunoscut de om.Ca urmare un OZN poate fi si o pasare care o vedem pe cer, arata altfel decit stim noi, sau o bucata de stiu si eu ce aflata in aer si caruia nu i se cunoaste originea, astea tot OZN-euri sint. Daca te referi la nave spatiale ale altor civilizatii din afarapamintului te inseli amarnic, asa ceva nu exista si nici na existat vreodata de cind stim noi.Eu cred ca voi urmariti filme gen SF si apoi visati asa cu ochii deschisi, dar e ceva normal ca asa este firea omului visatoare, mereu vrem sa apara eroi, oameni care fac lucruri imposibile si asa mai departe.Dar daca e sa fim realisti asta este adevarul pe aici sintem doar noi si atit nimic mai mult. Povestile ce le cititi sint cele de astazi si sint semanatoare cu cele spuse de stramosii nostri coiilor acum sute de ani.Asa daca e so luam si Harap Alb sau Fat Frumos tot extraterestrii erau, dar e doar o poveste cu eroi ce oamenii iau creeat.nimic mai mult. Iara intrebarea nu este nici pe departe cea mai buna din istoria sitelui.Ce a intrebat cel care a pus-o vorba cuiva astea le gindim cind avem 5-6 ani.Si aici n-a fost nimeni inainte sa existam noi te asigur. Orice specie indiferent cit de avansata nu sta sa ne pazeasca pe noi, ca altceva mai bun n-ar avea de facut.Naspa dar realitatea este alta.

| Lexi888 a răspuns (pentru relian):

Cred ca eu am zis adevarul, exista, si cand ne trezim cu o Invazie sau mai rau atunci sa vorbești.de unde Sti tu ca n-a fost nimeni? te-ai dus tu in trecut sa vezi? daca marii savanti ai lumii nu au putut sa dea un verdict poți tu? ca asa zici tu? si daca ai dreptate, sunt sub noi, in centrul pământului.Tu si cu filmele tale sf.cred ca eu si Domnulro suntem mai mari decât tine, cu mult adolescentule, vezi ca iti începe școala. Dupa ce ajungi adult si te documentezi sa vorbești.

| relian a răspuns (pentru Lexi888):

Omule ia-o mai usor ca nu da nimeni navala.Eu ti-am explicat cum sta treaba. Daca voi credeti povestile unora sia altora f bine, nu ti-a spus nimeni sa nu mai crezi.Si nu cred ca esti cum spui iar scoala eu am terminato deja.Adica nu mai sint scoli ce sa le pot face.Asta asa ca idee.Tu nu ai spus adevarul, doar ai spus ce basme au scos uni alti.Tu nu ai de la tine nici o idee nimic, doar esti adeptul altora, vii aici sa te lauzi cu ce zic altii.Asa ca nu-s curios ce spune nu stiu ce mari savanti ai lumii care cu aia se ocupa cu datu din gura, ca munca nu le place.Asa ca daca au vazut ca au adepti si bani de unde sa le cada de ce sa nu scoata povesti.Trebuie sa aiba si ei o activitate nu? Ca daca nu scot nimic atunci li se taie subventiile.Ce stiti voi astia MARII.

| Lexi888 a răspuns (pentru relian):

Sa ajungi si tu savant din analfabet si atunci sa vorbești.

| relian a răspuns (pentru Lexi888):

Pune mina mai bine si verifica modul in care ai scris mesajale si dupa sa faci pe altu anafabet. Exprimarea ta lasa de dorit, dar eu nu ma luai de chestia asta pentru ca nu asta era subiectul discutiei.Si nu sintem pe aici sa citam din marii savanti.Ce faci tu este o jignire, eu asa consider atunci cind vii si aduci aici, arati uite cea zis X sau Y.Cu alte cuvinte tu crezi lumea de pe aici si pe cel care a pus intrebarea idioata, adica ala nu e in stare sa dea o cautare pe net sa citeasca sau cum? Numai tu gasesti acele povesti delea savantilor si noi astia habar navem.Cam asa apare daca stai si te uiti bine la cei care fac chestia asta. Unia mai iti da si lunkul uite ma fraiere adica prostule ce zic aia.Cu alte cuvinte ala nu era in stare sa caute.Deci vezi cum scrii tu inainte dea face pe altu analfabet.La capitolul exprimare esti cam sub orice critica, insa se pare te pricepi f bine in a critica sau mai bine spus a jigni pe altii.Nu te mai chinui sa imi scrii ceva ca te reclam pentru ca m-ai facut analfabet.Deci stai acolo si vezi-ti de reburile tale.

| Lexi888 a răspuns (pentru relian):

Uita-te la mesajul asta ce l-ai greșit, si dupa zici de mine, eu măcar le-am scris corect si nu ma amenința.

| loverboy111 a răspuns:

Raspuns la 7. Nu este bine pentru ca daca sunt extraterestrii rai ne omoara ca noi ca prosti am trimis mesaje. Apropo cati ani ai? Eu ma gandeam la asta cand aveam 7-10 ani.

| AnonimulRo explică (pentru loverboy111):

Am mai mult de 10 ani, dar intrebarea asta am vrut s-o pun in serie cu celelalte intrebari. Daca observi ar iesi o poveste daca as mai adauga cateva enunturi si daca intrebarile le-as scrie sub forma de enunt, doar putin modificat. happy

| loverboy111 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Ma rog... imi dai si mie poza de profil? Ca e smechera.

| AnonimulRo explică (pentru loverboy111):

Imi pare rau, dar poza pe care o am e mai de mult si nu mai stiu de unde am luat-o. big grin

| Leocerba a răspuns (pentru loverboy111):

Ia vezi de-ntreaba si la Lexi888, are aceeasi poza profil, si daca nu gasesti, ia ca informatie pista asta: Assassin's Creed.

| loverboy111 a răspuns (pentru Leocerba):

Da ma stiu ca asa se numeste. Mie'lene sa caut laughing

| Grigore666 a răspuns:

1.Peste tot se găsesc forme de viață.
2.Da există deja cămila la Ecuator unde e cel mai cald și ursu polar în Antarctica.
3.Pai s-ar putea sa existe dar știința nu o avansat atât de mult până acum sunt doar mituri.
4.Pai da în alte galaxy pe care nu le putem explora.
5.Pai ar fi șansa ca sa nu putem comunica cu ele; să fie mai deștepte ele
sau mai proaste.
6.Pai depinde cum sunt.
7.Nu știu
8.Pai vin în vizita și după aia vad aia ce fac că doar se descurcă și singuri.
9.Nu noi o să stăm sa ne distrugă planeta normal ca intervinem.
10.Pai nu o sa le trimitem o carte de vizita normal ca se pregătesc să explorează planeta noastră

| bunelutu a răspuns:

Nasa deja stie jumatate sdin ce ai zis tu sar daca dezvaluie tot va deveni pe pamanat un Haos total.Deaceia cand vom afla va fi in ultima secunda cand vom fi atacati de Alien&Predator

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

1.Formele de viață s-ar putea găsi pe planete sau sateliți naturali, la o distanță potrivită de o stea de orice mărime. Dacă steaua e prea mare, nu prea sunt posibilități, deoarece ea emană prea multă căldură. Dacă steaua e prea mică, planeta trebuie să fie mai apropiată de stea. Soarele e o stea de mărime medie, Pământul aflându-se la aproximativ 149.597.870.700 de m.
Există planete ocean și există planete cu oxigen, dar nu e suficent.
Sistemul solar respectiv ar trebui să fie la distanța potrivită față de centrul galaxiei.

2.Da, ar putea trăi în condiții extreme. Pe Pământ există o viețuitoare care trăiește pe fundul oceanului, lângă vulcani, la o temperatură de aproximativ 200ºC. Există și vietăți care trăiesc în lacuri radioactive.

3.Nu știu ce să-ți spun. Din punctul meu de vedere s-ar putea, dar nu zic mai mult.
Totuș, într-un viitor apropiat eu cred că o echipă de oameni o să petreacă câteva zile pământești pe Marte.

4.Da. Există și o formulă pe care nu o mai țin minte, am văzut-o la Discovery, dar cel ce a făcut-o extima că sunt mai mult de 100 000 de planete cu viață inteligentă în Calea Lactee.
Cum am mai zis, există planete ocean etc.

5.Așa cum pe Terra există oameni, FIINȚE INTELIGENTE, și pe altă planetă ar putea fi. Nu știu cum arată, nu știu cum le funcționează creierul, dar știu că ar putea fi mai puternice, mai slabe din punct de vedere al capacității creierului.
Oamenii folosesc doar 10% din ea.

6.Ar putea fi mai avansate, ar putea să fie viață inteligentă, dar să nu fie dezvoltată din punct de vedere tehnologic, adică să fie ca civilizația noastră în epoca medievală.
Cât despre tehnologi; s-ar putea să ne lase să le copiem tehnologia, dar nu pe gratis, cu siguranță. Probabil vom face trafic de informații și comerț etc. S-ar putea ca ei să ne copieze tehnologia.

7.Depinde de civilizație:
Dacă e una pașnică poate ne vor vizita, ajuta etc.
Dacă sunt cu intenții rele, ar putea porni un război.
Dacă nu sunt prea evoluați tehnologic, s-ar putea să nu ne poată contacta înapoi sau să ne poată vizita.
Eu zic: "Nu știu dacă e bine.".

8. Dacă sunt neprietenoși, și egoiști sau nu știu ce e aia suferință, dragoste etc.; răspunsul e "DA".
Dar eu cred că orice formă de viață are rațiune și deosebește binele de rău.
Noi avem grijă de natură, deși o exploatăm, dar nu îi facem față răului provocat de noi. Nu știu cum ar fi ei.
Dacă ar fi mai dezvoltați, ar trebui să știe că orice resursă e epuizabilă și că nu e bine să distrugi nimic ce e natural în cantități mari, pentru binele speciei tale.

9.Un război s-ar putea porni. Nu știu însă dacă va fi cu arme de foc, nucleare etc., sau cu arme chimice.
Depinde ce cât de evoluați sunt.

10.Suntem pregătiți oricând. Dar trebuie să avem grijă la prima impresie pe care o dăm lor.

Sper că te-am ajutat.
Tine minte că deocamdată răspunsul corect la întrebarea "Suntem singuri în Univers?" este "Nu știm."
O.Z.N.-urile sunt impresionante, deoarece te fac să te-ntrebi dacă există extratereștrii.
Nu știu de ce eu cred că O.Z.N.-urile sunt obiecte pământești, care au călătorit prin timp din viitor, dar unele dintre ele sunt din alte sisteme solare.
Asta este părerea mea.
La revedere!

| AnonimulRo explică (pentru noisolpXekuNemertXe):

GENIAL! Iti respect si apreciez raspuntul tau la intrebari. Bravo! Iti multumesc pentru tot. S-ar putea sa ajungi si tu pe Discovery ca un om de stiinta daca ai norocul si bineinteles ca si ceilalti ar putea sa aiba norocul. big grin
Te salut si iti urez si o zi si o noapte placuta happy

| corinutz07 a răspuns:

Wow,cit de multa imaginatie ai, eu in veata nu m-am gandit la unile dintre intrebarile tale.Dei,nu iti pot raspunde la toate.3 da S-ar putea ca noi in viitor sa ne adaptam pe planete diferite fata de Pamant cu mediu diferit