| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Oare cum ar arata specia/planeta noastra daca minciuna n-ar exista?

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai curata, civilizata, mai aproape de adevar si mai pura.Parerea mea. Minciuna din pacate intotdeauna va exista, e o caracteristica specifica omului chiar daca pentru unii mai putin si pentru altii mai mult.

| Alphawolf a răspuns:

Sunt situatii in care minciuna este necesara. Minciuna este relativa si se muleaza pe situatie. Atata timp cat alte atribute negative caracterizeaza omul, este nevoie si de minciuna. De fapt minciuna apare in urma egoismului(il hraneste), deci odata cu minciuna ar disparea si alte atribute care ne caracterizeaza. Nu pot sa-mi imaginez cum ar fi...

| Bacemi a răspuns:

Nu stiu dar mi-ar placea foarte mult sa aflu. Am spus asta in nenumarate randuri.

| costi a răspuns:

N-ar exista in primul rand intrebarea ta, pentru ca daca minciuna n-ar exista, n-ai avea fond de contrast pentru adevarhappy minciuna e necesara pentru contrast, ca aproape orice altceva in viata. bun/rau e exemplul cel mai cunoscut, si degeaba ne chinuim sa le definim, ca bun si rau sunt tot valori relative, si nu absolutehappy

| juniper a răspuns:

Ar fi cu mult mult mult mai bine, ne-am saturat pana peste cap de minciuni, jafuri, crime si alte, la ce ajuta, cu exceptia faptului ca multi oameni isi distrug viata facand crime.

| AndutzaAndu a răspuns:

Eh, e imposibil aşa ceva (asta ştim cu toţii). Dar aşa ca fapt divers, nu ştiu, ar fi o lume puţin mai bună decât acum.

| Aicilef a răspuns:

Nu stiu daca ar arata rau dar daca nu ar fi pacat ar fi perfecta.

| Petronela a răspuns:

Nu stiu desi as vrea sa aflu.

| NDY a răspuns:

Chiar mai facut curios... dar oricum, nu intotdeauna minciuna provoaca durere, uneori chiar ajuta ca sa nu-i faci pe altii sa sufere ))
eu personal nu folosesc minciuna in relatii!

| Nyku_5126 a răspuns:

Eu nu cred ca ar fi mult mai bine decat acum, mai bine banuiesc ca ar fi dar mereu trebuie sa fie balanta egala.
Dupa cum inteleptul proverb spune, "Minciuna are picioare scurte", si acest lucru ajuta ca o persoana rea sa fie prinsa si alungata din mediul nostru. De multe ori o minciuna cu picioare scurte ne-a ajutat sa ne dam seama ca multe persone nu sunt cea ce par si sa ne ferim de ele. In plus in foarte multe cazuri mai speciale preferam sa auzim o minciuna decat adevarul, adevarul este de foarte multe ori mai dureros decat o minciuna. In plus daca nu ar exista minciuna, am spune mereu cea ce gandim si multe persone ar fi ranite de adevarul spus. Chiar nu stiu daca am tastat aici fara rost sau daca ati inteles ceva dar mentin ce-am spus la inceputul mesajului, sunt de parere ca trebuie sa existe ceva si in cealalta parte a balantei happy Daca nu multe lucruri nu ar avea nici un sens...

| besche a răspuns:

Ar fi fost distrusa de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu de presupus. tu nu vezi ca orice om care minte are ceva fals? care-l tradeaza? in miscari in priviri, in vorbe.totul este fals.si se vede. cel care nu minte niciodata, vede asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti ar semana cu Iisus

| SweetCherry a răspuns:

Buna intrebare rolling on the floor
Fara raspuns rolling on the floor

| pisicutza_3457 a răspuns:

Hmm...cu siguranta n-ar exista indoiala.Am avea incredere totala unii in altii.
Merita sa incercam, nu? Ori e prea tarziu happy?