| RAY a întrebat:

De ce doar specia noastra este constienta ca exista daca anatomic semanam mult cu alte primate?

25 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Eu sunt de părere că noi, oamenii suntem mai evoluaţi decât oricare alte specii existente sau din antichitate. Omul este o fiinţă raţională şi are gândire, de aceea percepe tot ceea ce se întâmplă.

Pa-pa.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca doar specia noastra e instruita inca de la nastere si beneficiaza de cunostintele/descoperirile/ideile altora. Cati ani traieste o caprioara? Cat timp are la dispozitie sa invete de la altii si pe altii in lupta pentru supravietuire? Cat timp a avut parintii sau bunicii langa ea s-o invete ceva? Cat timp o sa fie langa puii ei?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Dar de ce doar noi din toate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Daca era alta specie, probabil se intreba acelasi lucru. Pentru ca noi am ales un anumit segment din ecosistem care ne-a permis sau unde era necesar mersul biped si astfel membrele superioare le puteam folosi in alte scopuri, in principal crearea armelor si a unui adapost, cand doar am copiat ce am vazut in natura; aparandu-ne de anumite pericole am inceput sa traim mai mult, putand astfel transmite urmasilor experientele noastre, de unde au avut de invatat. Dupa ce a fost inventat scrisul, lucrurile au inceput sa evolueze tot mai repede, si aici ma refer la cultura.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

N-am evoluat in milioane de ani ca in ultimele secole clar, cum poate niste celule sa creeze constinta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Habar-nu-stiu, dar stiu ca e pentru supravietuire, si iar habar-nu-stiu de ce se streseaza natura atat sa ne tina in viata. thinking Ce m-am enervat cand mana stanga nu ma lasa sa adorm, ma tot trezea, vazusem in House ca era vorba de ceva numit "spasm mioclonic" si care are rolul de a te trezi cand creierul crede ca mori, pfff, de parca as fi prima persoana care moare, nu inteleg care e stresul cu supravietuirea.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Partea primitiva nu te lasa sa mori nu mana stanga, ea face sa respiri fara sa isi dai seama, creierul e un muschi ca oricare alt muschi dar mai special, daca toate celule sunt indentice cum pot crea muschi diferiti ca creierul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Stiu, dar nu stiu care e smecheria cu tinutul in viata, mai devreme sau mai tarziu toti murim, ce se streseaza si ne streseaza atat "partea primitiva"? oh go on
Eu cred ca intai a fost creierul, ma rog, nu cum e acum, ci ca acel ceva care conduce totul, apoi el a creat ce i-a trebuit pentru a profita de ce ii ofera natura, s-a adaptat si el, a dezvoltat constiinta.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Dar e ultima ta viata si singura care o vei avea vreodata, desigur vom muri dar important este sa traim chiar si o secunda as vrea sa traiesc in plus

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Mai bine mai devreme decat mai tarziu. laughing

| RAY explică (pentru Mădă0611):

De ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Ca batranetea nu e prea prietena cu sanatatea, ca odata cu inaintarea in varsta te apuca regretele ca ce frumoasa e natura si ca n-o s-o mai vezi vreodata; tocmai am vazut A little bit of heaven si e trist sa stii ca mori, iar cand esti batran, stii ca mori, cand esti tanar nu te prea gandesti la asta, eu ma gandesc pentru ca ma gandesc la batranete. tongue

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca avem un creier mai evoluat. Pentru ca noi suntem cei care au descoperit focul si am invatat cum sa il controlam, dintr-o curiozitate pentru care inca nu s-a gasit raspuns. Iar in momentul in care am invatat cum sa controlam focul am inceput sa gatim mancarea, am avut nevoie de un maxilar mult mai mic si asa creierul a avut loc sa se dezvolte intr-o alta directie si asa a aparut constiinta. Probabil cand alte animale vor avea curiozitatea asta si nu se vor mai teme de foc si vor invata sa il controleze vor avea o sansa spre evolutie.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Dar din 4600 de specii de primate doar una nu stiu nu e logic

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca a fost o strategie de supravietuire, care ne-a ajutat mai tarziu. A fost la intamplare. Initial, stramosii oamenilor au trait in paduri, alaturi de alte maimute, aveau cozi, foloseau toate membrele, etc. Insa noi spre deosebire de alte maimute ne-am mutat din paduri, spre zonele cu savana. Acolo pentru ca nu erau copaci ne-au disparut cozile si pentru ca iarba era mare am inceput sa stam in doua picioare sa vedem peste. Asa cum tigrii au dezvoltat o blana pentru a se camufla, si-au dezvoltat maxilarele si muschii pentru a deveni pradatori, noi am stat in doua picioare si am inceput sa ne folosim mainile pentru altceva si nu pentru a merge. Asa am inceput sa folosim ustensile, iar cand focul a aparut ne-am apropiat de el cu mainile prima data, nu cu fata sau cu altceva si am vazut ca este cald, iar apoi ca daca ne apropiem prea mult arde. Spre deosebire de alte animale care s-au apropiat cu fata si si-au ars mustatile si s-au speriat. A fost doar o serie de evenimente care s-au intamplat si am ajuns aici. Daca leii ar fi inceput sa stea in doua picioare si sa isi foloseasca mainile pentru ustensile probabil noi am fi acum niste maimute si ei ar fi specia cea mai evoluata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt.

| Johndoe2023 a răspuns:

Adica. primatele nu sunt constiente ca exista?

| RAY explică (pentru Johndoe2023):

Nu stiu, daca sunt de ce nu se comporta ca noi

| Johndoe2023 a răspuns (pentru RAY):

Sunt primate care se comporta ca oamenii si sunt si oameni care se comporta ca primatele.

| RAY explică (pentru Johndoe2023):

Daca se comporta ca oamenii de ce nu fac ceva ca noi, o inventie ceva nou, creativ

| Johndoe2023 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca primatele nu au cortexul prefrontal asa de dezvoltat ca oamenii, si sa nu uitam ca la oameni creierul este de 3 ori mai mare decat la cimpanzei (cele mai evoluate dintre primate )

zoologic vorbind si oamenii sunt tot primate.

| RAY explică (pentru Johndoe2023):

Si creierul elefantului este mai mare ca al nostru

| Johndoe2023 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu are cortexul prefrontal dezvoltat

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza marimea, ci calitatea si nr. legaturilor neuronale. Si nr. neuronilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Raportat la marimea corpului, e chiar mic.