| dorinaugustin a întrebat:

Oare Domnul Isus Hristos a fost un intemeietor de religie sau un prcticant al ei? ( era iudeu, deci apartinea de religia iudaica, nu?)

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Domnul Isus Hristos a fost si una si alta: Era un bun practicant a religiei Iudaice din care se tragea (In sabat intra in sinagoga si citea din profeti) si a fost si cel care a schimbat religia dand instructiuni ucenicilor Sai, vezi cina cea de taina sau ultimul paste luat. Dupa crucificare, inviere si cincizecime (coborarea Duhului Sfant), ucenicii si adeptii lui Hristos au fost numiti crestini (Faptele apostolilor).

9 răspunsuri:
| Sylx a răspuns:

Iisus Hristos nu avea cum sa fie practicant al unei religii al carui obiect de veneratie este insusi El ca Dumnezeu ce este! Expresia "Fiul lui Dumnezeu" iti spune ceva? Din modul cum ai pus intrebarea imi dau seama ca nu crezi in insusirea Sa divina ci te referi la El ca la un om, un profet sau ca la un guru al zilelor noastre. Prin firea Sa umana (pentru ca S-a intrupat intr-un corp omenesc) este descendent din regele David si da, prin firea Sa umana este iudeu insa nu practicant al vreunei religii. Dumnezeu se roaga Lui insusi?

| dorinaugustin explică:

Totusi, te-ai gandit ca Domnul ISUS nu se ruga lui Dumnezeu in sensul de stiu eu, a cere ceva in mod egoist; avea partasie cu Tatal, iar aici pe pamant avea acea natura duala om si Dumnezeu; daca ne gandim putin la relatia tata fiu, prin prisma naturii umane.crezi ca fiul in tot ce face se roaga tatalui sau, in sensul de adorare? Eu unul tot zic ca era iudeu, iar un iudeu are o religie asa cum romanul este roman si are religia lui... happy

| nemo_6725 a răspuns:

Isus Hristos a fost si este Dumnezeu! dupa cum El Insusi a afirmat " Eu si Tatal una suntem ". Deci Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu intrupat. Da, s-a nascut intr-o familie de iudei si este al tuturor celor ce-L iubesc

| liliana83 a răspuns:

Parca IISUS se scrie cu doi de ii. sau numai eu stiu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a spus:" Eu si Fiul una santem". Nimic nu poate fi facut fara El, insa trebuie sa reflectam asupra situatiei in care a fost pus prin tradare si anume cea de executant nu de comandant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus era evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca Iisus Hristos a fost iudeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. cred ca asa ehappy