| Fineness a întrebat:

Oare nebunii isi dau seama ca sunt nebuni?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Oare nebunii sunt chiar nebuni sau ii judecam noi prea repede? Oare pentru un nebun nu suntem noi adevaratii nebuni?

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Ai dreptate ce zici.Nebunii se cred normali, pentru ei noi suntem nebunii.

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Dar ce se intampla daca nebunii au dreptate? Constiinta si ratiunea sunt doar variabile in acest sistem numit realitate.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Ai dreptate, ar putea fi si invers, dar tinand cont ca majoritatea persoanelor gandesc intr-un anumit fel si doar o infima parte sunt diferiti(nebuni), tindem sa credem ca acea majoritate reprezinta normalitatea.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Unii da, alții nu. Depinde. Însă majoritatea nu.

| Vizitiul a răspuns:

Poti vedea lumina acolo unde nu exista lumina?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Poate si noi suntem nebuni si nu ne dam seama. laughing

| Laura a răspuns:

Consider că da, mulți dintre ei, dar pur și simplu acceptă nebunia lor. Oricum, toți suntem nebuni mai mult sau mai puțin.

| ZoeyMe a răspuns:

Majoritatea nu, dar sunt si exceptii.Depinde de gravitatea bolii si de gradul de dezvoltare.

| PosteXD a răspuns:

Da presupusul nebun e este mai rational de felul lui atunci... el isi da seama ca nu este ceva in regula dar daca este o fira mai egoista atunci nu va realiza acest lucru

| Madalina123 a răspuns:

Daca realizezi ca ai un dram de nebunie esti pe calea cea buna, pentru ca din punct de vedere psihiatric, toti oamenii au cel putin o "chichitza". Problema apare cind crezi ca esti perfect normal, si tii de chestia asta indiferent de ce s-ar intimpla. De multe ori ma gindesc cum ar fi daca cineva ar chema Salvarea pentru un om perfect normal, spunind ca da dovada de nebunie (e agresiv, nu stie ce vorbeste, vorbeste urit, etc), desi nu ar fi asa, daca medicul de pe Salvare ar lua seama la ce spune cel ce a chemat-o, cel in cauza ar incepe sa se apere, protestind ca e perfect sanatos, ca nu e nebun, dar tocmai acest lucru l-ar determina pe medic sa il ia cu salvarea si sa il duca la ospiciu, pentru ca e o caracteristica a nebunilor sa sustina sus si tare ca ei sunt pefect normali.

| Nolkyz a răspuns (pentru Madalina123):

Daca realizez ca am un dram de nebunie sunt pe calea cea buna, dar daca realizez ca sunt mai mult de atat oare pe ce drum sunt? laughing

| Gripa a răspuns:

Dar un om "normal" isi poate da seama daca e nebun? Numai un nebun poate spune ca nu e nebun.

| ROB3RT89 a răspuns:

Dar tu ce crezi?! Depinde acum daca e din nastere sau pe parcursul vieti! In ziua de azi ori ce pustan de 17-18 ani(exclus pocaiti) are o doza de nebunie in el, dar la uni se manifesta mai putin si alti mai rau...Un nebun in adevaratul sens al cuvantului nu poate(chiar de ar vrea)sa realizeze ca e nebun! Bft si sanatoasa sa fi ca e mai buna ca toatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. de ce esti asa de curioasa ai vrea sa vezi si tu cum e!?!laughing...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand isi dau seama ca sunt nebuni, si accepta asta deja au facut primul pas spre insanatosire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă își dau seama că sunt nebuni,sunt pe calea cea bună. Majoritatea neagă asta. Oricum, într-o lume nebună, numai nebunii sunt sănătoși.

| biancaalexe a răspuns:

Lor li se pare ca sunt normali.tongue

| watermelon a răspuns:

Nu