| Yee a întrebat:

Ok, deci in formula masei m=m0/ sqrt (1-v^2/c^2)

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-8f2bbd2fccfe76e36f f7bf244ba3d5c8.webp

Einstein a pus conditia ca V < < C si i-a dat Teoria relativitatii, dar ce se intampla daca pui V > > C ( V mult mai mare ca C- viteza luminii)?

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu are sens din punct de vedere fizic. Masa ar ieși un număr imaginar.

Daca v=c, atunci masa tinde la infinit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pune în formulă și calculează.

| Yee explică (pentru sadrian46):

Teoretic ar da ca masa tinde catre 0, fara sa atinga intr-adevar aceasta valoare, dar aici e ciudatenia: Daca am pune V=C atunci ar da perfect 0. Deci un obiect care depaseste viteza luminii, intai nu ar avea masa de loc, apoi ar avea, dar ar fi considerata neglijabila.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yee):

Nu către zero ci către infinit.