| anonim_4396 a întrebat:

Omul controleaza sau manipuleaza materia?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Daca prin manipulare te referi la prelucrarea materiei, da poate manipula materia, intreaga civilizatia moderna se refera doar la "manipularea materiei".

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Omul poate manipula materia, deşi nu o poate controla în totalitate. Manipularea este cea mai puternică armă pe care o poți folosi împotriva unui individ sau a unei mase deoarece puterea exemplului este foarte mare. Prin manipulare poți induce autoatacul făcând creierul uman să se intoarcă împotriva posesorului lui."

"Daca prin manipulare te referi la prelucrarea materiei, da poate manipula materia, intreaga civilizatia moderna se refera doar la "manipularea materiei".

Cele doua cuvinte "manipulare" si "control" sunt oarecum asemanatoare ca si inteles. Insa la o privire mai atenta intrebarea este destul de adanca sau profunda. De exemplul omul NU poate lua un electron si sa se joace mereu cu el. Pentru a controla materia omul ar trebui sa aiba o "infinitate" de maini si sa NU doarma niciodata. Omul NU a inventat nici o lege fizica fundamentala. Legile fizice fundamentale sunt active in om si cand omul doarme si activitatea lui cerebrala este redusa. Deci omul doar manipuleaza materia, si ii imprima ( aplica ) doar cateva cauze si forte coordonate de gandirea din creierul lui si din libertatea lui de alegere, SI NU o controleaza. happy

| DanaEles a răspuns:

Omul poate manipula materia, deşi nu o poate controla în totalitate. Manipularea este cea mai puternică armă pe care o poți folosi împotriva unui individ sau a unei mase deoarece puterea exemplului este foarte mare. Prin manipulare poți induce autoatacul făcând creierul uman să se intoarcă împotriva posesorului lui.