| anonim_4396 a întrebat:

Omul, de abia poate observa "lumea cuantica", dar mi te sa o si manipuleze. Omul manipuleaza materia si nu o controleaza. Care este diferenta intre a stii si a lauda pe Dumnezeu SI doar a stii si lauda niste oameni de stiinta?

2 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

Care era intrebarea? concret?

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

Prima categorie au si o speranta dupa moarte iar a doua categorie au doar viata aceasta. Stiinta si oamenii fara Dumnezeu este neputincioasa. Cand e puternic si aparent independent omul ignora pe Dumnezeu dar cand ajunge nevoias sau vulnerabil sau neajutorat atunci intelege ca fara dragoste sau fara Dumnezeu, care este dragoste, nu poate trai in continuare. Daca a fost ca un "caine" ( nu a iubit ) sansa de a muri ca un "caine" este mare. Daca a fost om iubitor probabilitatea ca sa fie inconjurat de iubire pe patul de moarte este mare. Eroarea este cand iubirea este vazuta in mod limitat adica doar legata de iubirea romantica si familiala fata de sot/sotie si fata de proprii copii. Fara iubirea de Dumnezeu iubirea familiala are de suferit. Einstein nu si-a iubit prima sotie si primul copil despre care nu a spus nimic. Si multi alti oameni de stiinta ca el. Doar stiinta, fara dragoste sau fara Dumnezeu, nu are sens. Unii spun ca omul isi face sau isi croieste SINGUR un sens ( un drum ) in viata DAR ignora ca aceasta idee este de fapt foarte partial valabila atunci cand omul este in putere si aparent independent. Omul in putere sau aparent independent se insala crezand ca este total independent cand de fapt viata lui si existenta lui depinde de tot. Dumnezeu este totul. Un om bogat crede ca este independent si ca are "lumea sub picioare" DAR ignora ca ignoranta si neiubirea lui se bazeaza nedrept pe munca si viata multora. Nu e de mirare ce a zis Cristos: "Omul nu poate fi bogat si in acelasi timp aprobat de Dumnezeu" in veacul ( sistemul ) acesta. Solomon, fiind bogat, L-a ignorat pe Dumnezeu spre sfarsitul vietii. Pe bogat il asteapta moartea vesnica iar pe cel ce IL iubeste pe Dumnezeu il asteapta viata vesnica. Exemplificare: la nivel subatomic legile cuantice stabilite de Dumnezeu sunt respectate la nivel celular si cand omul puternic doarme. Increderea doar in stiinta, si nu si in dragostea si puterea Lui Dumnezeu, este irationala si ignoranta.