| anonim_4396 a întrebat:

Omul poate diviza sau dematerializa particulele elementare in acceleratoarele de particule?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este: NU. Pentru ca prin ciocnire nu se poate produce divizare completa. Divizarea completa presupunere "rupere in bucati" si nu ciocnire. Doar Dumnezeu poate rupe sau divide complet materia transformand-o complet in energie. Pentru asta ar fi nevoie de o presiune negativa foarte mare pe care omul nu o poate realiza. Vidul reprezinta presiune negativa mare. De aceea la altitudini mari atmosfera devine din ce in ce mai rarefiata adica mai aproape de starea de vid adica presiune scazuta din ce in ce mai mare. Pentru a realiza o presiune scazuta foarte mare este nevoie de o energie fara masa foarte mare pe care omul nu poate sa o reproduca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In plus Dumnezeu a transformat sau materializat o cantitate din energia Sa in materie si a hotarat ca aceasta energie materializata sa ramana materie si de aceea omul nu poate diviza particulele elementare. De aceea particulele elementare sunt stabile si nu se dezintegreaza sau nu se transforma complet in energie prin divizare sau dezintegrare completa. De aceea antimateria este mult mai putina decat materia. Antimateria este foarte instabila si are "durata de existenta" foarte scurta.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cred ca ai probleme cu capu', iti raspunzi singur ca intrebari? laughing

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

La*

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Nu am probleme cu capul. Toate aceste intrebari/raspunsuri le copiez copy/paste intr-o carte pe care o scriu in primul rand pentru mine. Voi sunteti asistentii mei. Uneori ma mai ajutati si voi. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Aproape ca am terminat cartea pentru ca am ajuns la capatul intrebarilor existentiale. happy

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant...

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Ceea ce fac eu aici este ceva ce ar trebui sa faca fiecare om pentru el insusi: adica sa-si explice existenta cu propria-i minte si NU cu mintea altora, citind din tot felul de carti de filosofie existentiala. Eu am luat-o mai pe scurtatura si probabilitatea ca in viitor sa ajung sa gandesc ca "am fost tras pe sfoara" sau manipulat sau "spalat pe creier" de altii, este foarte mica. Mass-media este plina de informatii si contrainformatii care pot deruta foarte mult pe cei care nu gandesc sau nu filtreaza informatiile prin filtrul propriei ratiuni si constiinte daruite fiecaruia dintre noi de Dumnezeu. Trebuie doar sa facem apel la ea. rolling on the floor

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu caut ceva asemanator...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oridecate ori nu am gandit cu mintea mea ci cu "mintea" lumii inconjuratoare am avut de suferit. De ce? Pentru ca toata lumea "zace in cel Rau" sau este incercata de Diavol cu tot felul de ratiuni contradictorii asa cum a facut cu Eva-Adam.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Mult succes iti doresc! Ceea ce fac eu cu mine insumi prin aceasta carte este de fapt sarcina fiecaruia. Gandurile asternute pe ceva in scris si analizate la rece sunt o buna modalitate de a ne face ordine in ganduri si de a elimina stresul sau frustrarea sau nemultumirile sau regretele sau nefericirea din viata noastra. Eu nu pot sa gandesc in locul vostru pentru voi. Asa cum nici voi nu puteti sa ganditi in locul meu. Raspunsurile la intrebari SUNT IN NOI si NU in cartile scrise de altii sau ceea ce scriu eu pe aici. Totul este sa fim sinceri cu noi insine, sa nu ne fie rusine sa ne privim pe noi insine in oglinda. Oglinda este "critica". Eu nu m-am ferit de parerile voastre. Nu mi-a fost teama si nu-mi este teama sa-mi expun gandurile public si criticilor voastre. Nu este rusine sa ne privim in oglinda si sa ne privim calitatile si defectele noastre. Inteligenta constiinta a fost implantata de Dumnezeu in fiecare din noi. Trebuie doar sa facem apel la ea prin meditare. Criteriul de baza in acest proces este sa nu ajungem la contradictii asa cum nici Dumnezeu nu se contrazice si nu este dezbinat contra lui insusi. Agnosticismul sau semiraspunsurile este o stare de "betie".
E plina lumea cu astfel de oameni pentru care totul este relativ care foarte usor cad in extremele cele doua: rau bine.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu iti doresc mult succes happy

| rrrp a răspuns:

Acum sa vedem cine o citeste...

la ce anume te referi cand spui particulele elementare? odata, acestea erau considerate a fi atomii.

acum stim ca ei pot fi descompusi in protoni, electroni etc. -- iar protonii in quarkuri.

quarkul este considerata particula elementara dar e posibil sa nu fie asa (care nu poate fi divizat -- momentan).

exista multe particule -- leptoni, bosoni etc...

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Si tu poti sa iti explici cum vrei tu dar fizica si chimia se bazeaza pe experimente, pe fapte, pe demonstratii. nu pe ce crede fiecare... tongue

| anonim_4396 explică (pentru rrrp):

Ia de aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Elementary_particle

Si eu ma documentez de pe net oricat pot de mult si-mi permite timpul DAR trec prin filtrul ratiunii mele si caut sa gasesc o destinatie buna la toate aceste cautari nu doar sa caut niste informatii, niste raspunsuri. Voi cu fizica stiinta cautati doar niste raspunsuri DAR care daca nu sunteti atenti va pot conduce spre moarte eterna. Interesant ca ceea ce am gasit in toata fizica asta NU SE contrazice cu existenta explicata de Biblie. Pentru a deduce aceasta idee este nevoie de multa cautare si meditare si de punere cap la cap tot ceea ce putem cunoaste momentan atat din descoperirile sigure si nu din teorii care nu duc de fapt nicaieri decat la distrugere.