| Dinustok a întrebat:

Se poate diviza 1 de un infinit de ori?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice numar impartit de infinit de ori este 0 (zero).
Cine nu ma crede, sa calculeze rezultatul... tongue

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Bula):

Si eu daca impart la 1? Sau daca fac -7:5=?

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

Daca imparti un numar cu 1, rezultatul va fi acel numar.
-7:5 = -1.4

| Dinustok explică (pentru Bula):

0.00000infinit de zerouri...1/10= 0.00000infinit de zerouri plus inca un zero...01. Deci niciodata nu devine zero.

| Bula a răspuns (pentru Dinustok):

Ai calculat? big grin
Nu ai calculat bine. Doar banuiesti rezultatul, dar niciodata nu vei ajunge la el. tongue

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Bula):

Deci daca imparti 2 la 1 de un infinit de ori e el si merge asa incontinu?(am impresia ca se scrie cu doi de u dar nu sunt sigur de ce)

| Bula a răspuns (pentru Ionut58282856):

Nuuuu.
Tu deja vorbesti despre cu totul altceva!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Dinustok explică (pentru sadrian46):

Eu stiam ca 1/0 nu se poate insa 1/infinit se poate si de aceea este si o limita in analiza matematica. As zice ca limita din 1/infinit tinde spre zero dar nu e niciodata zero.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dinustok):

Da, dar dta ai spus - diviza-. Iar diviza est o operație, care necesită un algoritm. Nu există un algoritm operațional infinit. Eu am răspuns EXACT la întrebarea ta.
Deci 1/Infinit nu se poate. Dacă dta susții că se poate, eu te întreb CUM faci asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dinustok):

Nu e deloc caz nedeterminat. 1/infinit e zero.

0/0, infinit/infinit, 0^infinit, infinit^0, astea sunt cazuri de nedeterminare.

| Bizon95 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Wow, tocmai ai rezolvat limita mea, si are sens absolut:
cu cat e mai mare divizorul, cu atat e mai mic rezultatul, cu cat e mai mic rezultatul cu atat se apropie mai mult de zero
nu m-am prins cand am scris mesajul
BRAVO!

| NGheorghe a răspuns (pentru sadrian46):

"1 divizat de un infinit de ori" nu este identic cu "1/infinit"

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da, exista "există un algoritm operațional infinit"!
Se numeste ciclu infinit, in bucla inchisa, fara punct de iesire.

| Dinustok explică (pentru Bula):

Dumnezeu fiind infinit nu poate iesi din el insusi ca o bucla infinita.

| Bizon95 a răspuns:

1. de ce? nu ai spus ca vrei matematica, ai trantit acolo o fractie cu un infinit
2. nu mai stiu nici o boaba VAGA de analiza matematica
in teorie ce vrei tu se calculeaza asa:

limita cand x tinde spre infinit din 1/x

NU stiu sa calculez, daca tu stii, da-i bataie, insa imi e lene sa postez pe brainly.ro, doar d'aia tongue

| Dinustok explică (pentru Bizon95):

La infinit nu se poate ajunge niciodata si deci limita nu e niciodata zero. rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns (pentru Dinustok):

Absolut, NU
dar e o un calcul de limita

| NGheorghe a răspuns:

Cu excepția divizorului zero, numărul 1 se poate diviza la orice alt număr, de câte ori vrei tu (si de un infinit de ori happy in acest caz exista o operație matematică numită "limită" )

| Dinustok explică (pentru NGheorghe):

Limita e impropriu spus pentru ca dupa punctul zecimal pot urma un numar fara limita de zerouri urmat de un 1 la capat. Alt exemplu de numere care nu se termina este numarul PI si numerele zecimale periodice ca de exemplu 3. 3333333333 unde dupa punctul zecimal urmeaza o infinitate sau un numar nesfarsit de 3.

| Dinustok explică:

Nu am zis ca 1/infinit e caz nedeterminat ci ca 1/infinit tinde spre zero dar nu ajunge niciodata zero.

| NGheorghe a răspuns (pentru Dinustok):

"Nu am zis ca 1/infinit e caz nedeterminat ci ca 1/infinit tinde spre zero dar nu ajunge niciodata zero"
Este diferență mare între "1 divizat de un infinit de ori" si "1/infinit"
De exemplu " 1 divizat de un infinit de ori la numărul 2" este de nedeterminat
(...(((((((1/2)/2)/2)2/)/2)/2)/2)...)=
(...(((((((0,5)/2)/2)2/)/2)/2)/2)...)=
(...(((((((1 )/2)2/)/2)/2)/2)...)=
(...(((((((0,5)2/)/2)/2)/2)...)=
(...(((((((1 )/2)/2)/2)...)=
(...(((((((0,5)/2)/2)...)=
(...(((((((1 )/2)...)=
(...(((((((0,5)...)=

La prima împărțire ai 0, 5 la următoarea ai 1, apoi se repetă... nici creste, nici scade ci jonglează între aceste doua numere. 1 divizat la orice număr de un infinit de ori duce la acest fel de jonglare. Se numește nedeterminare.

| Dinustok explică (pentru NGheorghe):

dupa punctul zecimal poate exista un infinit de zerouri la care se poate adauga un 1 si care totusi nu e zero.