| Inferno a întrebat:

"Pamantul nu se roteste in jurul Soarelui, Heliocentrismul este gresit. In realitate Sorele este cel ce executa miscari circulre in jurul Terrei, dupa cum sustinea si Ptolemeu si dupa cum afirma si Biblia. Dovada consta in faptul ca toti oamenii de stiinta au da rateuri atunci cand au incercat sa demonstreze teoria heliocentrica, iar toate experimentele au aratat ca Terra este centrul sistemului Solar. Un exemplu este meteoritul Bobo, dovada indubitabila a geocentrismului."

Asa e ca m ati fi raportat pe motiv de trolling daca as fi postat cele de mai sus sub forma de intrebare sua raspuns? Asa e ca mi-ati fi sters postul imediat. Desigur ca da.
Dar daca as fi scris aceleasi lucruri despre evolutie postul ar fi ramas pe site.
De ce? Panala urma ambele sunt teorii stiintifice si ambele se supun acelorasi reguli?

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru @sublime89 "Sunt prea limitati sa-si imagineze ce inseamna milioane sau miliarde de ani, sau poate nu vor, pentru ca se tem de iad."
Si tu esti prea speriat de confruntari si te folosesti de functia "Ignore".

| sublime89 a răspuns:

Oamenii au tendinta sa nu inteleaga ceea ce nu pot vedea cu ochii lor. Faptul ca Pamantul e rotund sau ca se invarte in jurul Soarelui poate fi intr-adevar vazut acum in prezent. Cu evolutia e mai complicat pentru ca e un proces care dureaza milioane de ani, si noi n-avem cum sa vedem cu ochii nostri cum o specie evolueaza. Degeaba vad fosilele sau dovezile din adn care arata evolutia, ei pana nu vad cu ochii lor, in timpul unei vieti de om, ca un animal evolueaza in alt animal, ei n-o sa creada. Sunt prea limitati sa-si imagineze ce inseamna milioane sau miliarde de ani, sau poate nu vor, pentru ca se tem de iad.

| sublime89 a răspuns (pentru sublime89):

Si faptul ca ii auzim de multe ori pe crestini zicand ca "daca oamenii au evoluat din maimute, acum de ce nu mai evolueaza maimutele in oameni?" e o dovada ca ei nu inteleg evolutia deloc si timpul necesar pentru ea. Ei vor sa vada totul acum, in fata ochilor lor.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Poate daca n-ai mai fi asa obsedat de religie si teoria evolutionista n-ai mai fi nici asa de mult raportat. Odata cu cantitatea postarilor ar scadea si cantitatea raportarilor (fie ele si abuzive) Get a life man...

| a3e6u9 a răspuns:

Partea ciudată e că baricentrul sistemului solar nu e neapărat în interiorul Soarelui.

Spre exemplu, baricentrul dintre Soare și Jupiter e în afara Soarelui, ceea ce înseamnă că Jupiter nu se rotește în jurul Soarelui, ci ambele corpuri se rotesc în jurul baricentrului dintre ele.

De fapt, toate corpurile se rotesc în jurul unui baricentru, care nu e vreodată exact în centrul corpului mai masiv.

Totuși, astea sunt doar detalii, evident că heliocentrismul e corect.

| Inferno explică (pentru a3e6u9):

"Partea ciudată e că baricentrul sistemului solar nu e neapărat în interiorul Soarelui. "
Nu e nimic ciudat in asta, ciudat ar fi sa-l regasim in interiorul Soarelui. Ar fi o coincidenta bizara. Deoarece vorbim de acel punct, care supus intregului sistem de forte din sistemul solar, nu executa o miscare de rotatie. Ori este evident ca acest punct ipotetic, are slabe sanse sa se regaseasca in centrul Soarelui, logica de bun simt ne spune asta.

| godge a răspuns:

De ce? Evolutionismul jigneste total aroganta si autovenerarea.