| Inferno a întrebat:

Pentru crestinii care resping teoria evolutiei pe motiv ca "e doar o teorie":

Acceptati teoria stiintifica potrivit careia Pamantul cat si celelalte planete orbiteaza in jurul Soarelui?
Daca da,ce va face sa o acceptati? In principiu e doar o "simpla teoria", asa cum este si teoria evolutiei pe care multi dinte voi o respingeti.
Conform cu ceea ce spuneti,ideea ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui e doar o simpla posibilitate dintr-un univers de posibilitati. Acestea fiind spuse, care e motivul pentru care acceptati Teoria Heliocentrica?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ar avea motive serioase sa respinga teoria heliocentrica, mai ales daca ii intereseaza ce scrie in biblie. Dar pana si ei si-au dat seama ce ridicol ar fi sa faca asta in mijlocul erei spatiale. Oricum, sunt unii care o mai fac. Tin minte clar ca a fost un utilizator aici pe site care a contrazis heliocentrismul, si sa nu uitam ca mai sunt oameni care pretind ca Pamantul e plat. Dar majoritatea credinciosilor prefera totusi sa se concentreze pe ceea ce nu se poate observa direct, cum ar fi evolutia vietii sau varsta Universului.

| pet555 a răspuns (pentru sublime89):

In Biblie nu scrie de pamantul plat! Alea, colturile pamantului" alea sunt punctele cardinale! In Biblie chiar se pomeneste de "rotocolul pamantului". Nu mai spun despre heliocentrism. Stiinta si Biblia nu sunt in conflict

| sublime89 a răspuns (pentru pet555):

Evreii credeau ca Pamantul e ca un cerc, deci plat, si de acolo vine "rotocolul". Dar cum explici expresia "marginile Pamantului" pe care o gasim tot in biblie? Unde ai vazut tu margini la un Pamant rotund?
Cat despre heliocentrism, ma tem ca ai incurcat termenii. Poate ai vrut sa spui geocentrism, pentru asta sustine biblia. Pamantul e descris drept fix si imobil, pe cand despre Soare se spune ca se misca. Tu nu cunosti nici biblia, si nici stiinta, si de aceea tragi concluzii convenabile cum ar fi "stiinta si biblia nu sunt in conflict".

| Inferno explică (pentru pet555):

E rotund ca un Taler, ai?

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

"mai sunt oameni care pretind ca Pamantul e plat" Chestia e ca au scapat si in mediul online. Have a look :)) http://www.spiritscienceandmetaphysics.com/......rituality/

| sublime89 a răspuns (pentru suffarstar):

Asta e un fel de campioana a teoriilor conspiratiei. Se pare ca guvernul ne minte ca Pamantul e rotund. Noroc ca exista indivizi precum cei de la "spirit science" care sa ne spuna adevarul. laughing

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

Normal ca ne minte! Si inca cati bani castiga Ponta din chestia asta! laughing

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoria evolutiei, ca si teoria creatiei, teoria heliocentrica, teoria conspiratiei si orice alte teorii mai vrei, sunt doar teorii, asa cum spui. A le accepta neconditionat, pe oricare din ele, nu poate fi o dovada de intelepciune.

| Dorugar a răspuns:

Cine nu crede in Evolutionism ca realitate dovedita clar de stiinte, macar sa creada faptul ca conducatorii crestinismului care vietuíesc la Vatican AU ACCEPTAT acest adevar incontestabil, ba chiar in plus biserica Anglicana si-a cerut scuze postum de la Darwin pentru faptul ca acesta spunand un adevar, ea biserica l-a criticat si condamnat pe nedrept si continua sa propovaduiasca minciuna.
Asa ca se poate spune despre credinciosii care nu accepta adevarul, ca il au ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii numit si Satana

| AlexeHellsing a răspuns:

Trebuie să-ți scriu definiția termenului TEORIE?

| DumnezeuTatal a răspuns:

Soarele orbiteaza in jurul Pamantului! Restul sunt inventii, inventii am zis!
*stropeste monitoru cu agheasma*

| justadream94 a răspuns:

Ma in primul rand teoria evolutionista este una idioatalaughing

este o posibilitate ca un singur specimen sa fi evoluat si acela sa fii tu daca chiar esti de acord si crezi ca e posibil..eu nu ma trag din maimuta rolling on the floor dar cat de penibil e.

pai de ce nu mai continua evolutia si acum? fii serios e penibil ca NISTE ASA ZISI oameni atat de inteligenti cum cica sunt acum(Romania e tara cu unul din cele mai scazute IQ-uri din Europa) nu pot crede in existenta lui Dumnezeu si incearca sub orice chip sa nege existenta lui si sa se ridice impotriva bisericii si sa sustina sus si tare ca ei sunt niste maimutoi..ma macar de ziceau ca este altceva la mijloc laughing

| Inferno explică (pentru justadream94):

Sigur ca dintre noi doi eu sunt singurul evoluat. Ma bucur macar ca recunosti.

| celdesuspendat a răspuns (pentru justadream94):

'fii serios e penibil ca NISTE ASA ZISI oameni atat de inteligenti cum cica sunt acum(Romania e tara cu unul din cele mai scazute IQ-uri din Europa) nu pot crede in existenta lui Dumnezeu si incearca sub orice chip sa nege existenta lui si sa se ridice impotriva bisericii "

inteleg din ce spui tu ca din cauza iq-ului scazut nu cred romanii in dumnezeu. adica nu credem de prosti ce suntem. dar daca cumva e invers?

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Erata: din cauza iq-ului scazut nu credem. (sa nu se mai gaseasca cine stie ce destept sa spuna ca vorbesc urat!)

| justadream94 a răspuns (pentru celdesuspendat):

Eu ziceam ca neaga existenta lui dar stiu ei ca teoria lui Darwin e corecta.

vad ca tu ai extras doar parti care iti convin din raspunsul meu

| justadream94 a răspuns (pentru Inferno):

Pai da..eu sunt om si tu esti o primata evoluata ..asta sustii laughing

| celdesuspendat a răspuns:

Evolutionismul inca e discutabil, deci la stadiu...da' lasa sa raspunda crestinii, ce ma bag eu? laughing

| celdesuspendat a răspuns:

Cum e asta,"ai fost ateu si acum esti un pic credincios"? adica crezi numai ce-ti convine? sau cum? happy

| Adrian1983 a răspuns:

Ce ar trebui sa inteleaga, ca "Teoria" e apogeul stiintific, atunci cand ai o "teorie". Din teorie se pot desprinde legi. "Teoria", ca termen stintiifc nu e echivalent cu "teorie" in mod social/conversational, Teoria e supermul tel al oricarui cercetator, sa poata concepe o teorie, caci aceasta nu se concepe asa cum isi imagineaza credinciosii, "Am si o o parere, adica o teorie". Daca ar fi capabili sa inteleaga acest aspect, atunci n-ar mai fi probleme, si n-ar mai exista aberatii "e doar o teorie".