| Mădă0611 a întrebat:

Pan la urma care e mai importanta, teoria sau practica? In cazul psihologiei de exemplu, adica psihicului, nu ajunge sa stii ca cineva face un lucru dintr-un anumit motiv?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal mereu am invatat ca prima oara e bine sa inveti teorie apoi practica, referitor la intrebarea ta raspunsul e ca poate teoria invatata sa nu curpinda experienta avuta /cunoscuta, si eu studiez pshiologia e complexa degeaba am citit eu 5, 6 carti daca ceea ce observ nu are legatura, dar sa stii ca experienta te ajuta mult, dar in domeniul it eu spun ca ai nevoie de teorie

| OnuOnulică a răspuns:

Ambele sunt la fel de importante.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca se poate decide ce e mai important. Totul e un intreg.

| Idkidk a răspuns:

Salut.

Amândouă sunt importante. Sunt jumătate, jumătate, mai pe înţeles.

Amândouă ajută la stimularea omului de a face ceva.

| Exilee a răspuns:

Practica poate fi ilustrata si... teoretic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practica e intotdeauna peste teorie, indiferent de domeniu.
Nu stii psihologie (doar) citind din carti.

| PogChamp a răspuns:

Teorie este necesara pentru a realiza o formula generala in cuantizarea unui fenomen, iar practica este importanta pentru a putea aplica teoria si a-i gasi exceptiile. Chiar daca tu stii din ce motiv a realizat individul o anumita actiune, ca sa iti confirmi teoria ai nevoie sa o testezi pe un numar mai amplu pentru a-i stabili veridicitatea.
In esenta, e o relatie simbiotica in domeniul cunoasterii, nu e nici una mai presus celeilalte, insa multi considera ca faptul ca daca o teorie nu poate fi dovedita practic este nula, sau pur si simplu fictiune. In cazul respectiv se apeleaza la abstract, la simplificarea elementelor.