| Changes a întrebat:

"Partea din viaţă pe care o trăim, este scurtă"(Seneca)Sunteţi de acord?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu-s de acord. Eu am trairi intense (chiar daca nu-s de lunga durata) si pe wc. Ma bucur si de acele clipe, pentru ca fac parte din existenta mea. Nu traiesc o parte din viata, traiesc o viata.

| harciog a răspuns:

Pai fa si tu o socoteala simpla de altfel. Aproape jumatate din viata e noapte si dormim deci sintem inconstienti de viata traita atunci iar dincolo de noapte exista acel timp dedicat muncii pe care nu cred ca i se dedica cineva de placere si ai sa vezi ce scurt este timpul dedicat intr-adevar unei vieti traite intens.

| Paulla a răspuns:

Diferă de la o persoană la alta. Unii trăiesc cu fiecare ocazie, alţii doar privesc timpul cum trece.

| cosmin2344 a răspuns:

Se refera la un anumit capitol al vietii,, a trai in adevaratul sens al cuvantului...ma rog,sunt trairi ale lui si stari de spirit ce nu coincid cu aspectele de viata ale oamenilor in general,,lui ii place sa se joace cu vorbele mari,parand dealtfel ceea ce a si fost.un om ce-a reusit exprima prin cuvinte sensuri, sentimente, trairi ale vietii.

| Himera a răspuns:

DA, cred ca e vorba despre timpul subiectiv, care se scurge foarte repede in momentul in care suntem fericiti, gloriosi, avem trairi intense. Asta inteleg eu prin viata "traita", o simti, te bucuri de ea, vrei sa mai dureze, iti amintesti de ea mult timp dupa, poate nu o uiti niciodata. Restul vietii nu mai e atat de releventa, esti la scoala, lucrezi, faci lucruri banale pe care nu le simti, sau le simti superficial pentru ca nu ies din cotidian.

| Rrrr a răspuns:

Da. sunt de acord, dar contează calitatea, nu cantitatea, adică este important cum, nu cât trăim happy

| Mădulici a răspuns:

Oarecum.
Depinde de lucrurile pe care le facem in acea parte, nu?batting eyelashes

| beatrice95 a răspuns:

Da