| honey2804 a întrebat:

Sunteti de acord cu aceasta? Datoria nu este altceva decat conformarea faptelor noastre cu aceea ce societatea in care traim crede ca este bine.

8 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Ba...nu sunt de acord. eu am o datorie la banca iar banca nu are nicio treaba cu societatea in care traiesc.

| IMC90 a răspuns (pentru ChioruL14):

Cum sa zici ca banca n-are nici o treaba cu societatea in care traim thinking
Ai vazut vreodata filmul ''Fight Club'' sau ''American Beauty''? happy
Sau erai doar ironic? Nu de alta, dar unii nu s-ar prinde.

| IMC90 a răspuns:

Da, sunt de acord.
Traim intr-o societate in care toti merg trasi (parca ar fi hipnotizati) de niste reguli stabilite de altii despre care se crede ca sunt corecte din punct de vedere moral.
La sfarsit, toti ajungem intre 4 scanduri, daca tu vrei sa-ti traiesti viata supunandu-te unui set de reguli si ramanand dator (chit ca doar moral) fata de altii, este problema ta.

| sabin89 a răspuns:

Poate cu "ceea ce societatea..." in loc de "aceea ce societatea...". Ce zici?

| Narfundo a răspuns:

Nu stiu frate da ai pus o intrebare de tot rahatul. Datoria? asta crezi tu ca-i datoria.Definitia datoriei ce crezi tu ca ai facut mai sus?

| ICanSeeAll a răspuns:

Da, dar nu numai. Datoria e si ceva pentru tine, ca om, nu doar pentru societate.

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| honey2804 explică:

Eu personal nu sunt de acord cu afirmatia... dar vreau sa vd si alte pareri happy

| honey2804 explică:

Sabin89,citatul nu imi apartine, ci lui Vasile Conta, asa ca pe el sa-l intrebi tongue