| Azazel_2358 a întrebat:

Pe mien nu m-a luat valu'... ce simtiti atunci cand va rugati?(ema rullz)

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand iti pleci genunchii inaintea lui Dumnezeu,si iti deschizi inima cu sinceritate, simti prezenta sfanta a Lui care iti umple inima de fericire si bucurie, este o stare de har care nu poate fi comparata cu nimic de pe pamant.De fapt eu prin tot ceea ce fac prin comportamentul meu, prin atitudinea mea, prin vorbirea mea, gandul meu este intotdeauna la bunul meu mantuitor si doresc sa-i fiu placuta Lui.Prin modul meu de viata, eu ii aduc inchinare lui Dumnezeu.

| harciog a răspuns:

Rugaciunea nu trebuie sa fie o repetare idioata a unor versuri timpite.Rugaciunea trebuie sa fie o coborire in fiinta ta si a sta de vorba cu tine, creatia, pentru ca altfel nu vei putea cunoaste creatorul. Iisus pentru asta a murit.A facut greseala sa dezvaluie "omului"ca se poate intilni cu Creatorul fara mijlocitori.

| harciog a răspuns:

BlahBlah,in genunchi in fata mea, se poate spune te rogi?

| harciog a răspuns:

Bene,atunci pentru inceput, prefer sa ma rog eu.

| CoquineNoire a răspuns:

Depinde cui mă rog.

| CoquineNoire a răspuns:

Harciogule, ce kinky esti.
m-am referit la alte genuri de rugă, gen daca rog pe cineva sa-mi faca o favoare sau sa-mi imprumute ceva.
ti-am mai spus ca ochelarii aia sunt de pe Taaz? Si Lady Gaga ii are.
esti un harciog fashion smug

| GodBlessYou a răspuns:

Ma ia somnu...

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi eu nu prea ma rog de obicei iar atunci cand o fac casc! nu stiu explicatia dar asta mi se intampla mereu

| PinkPanther a răspuns:

Ca ma dor genunchii

| Plague a răspuns:

Un fel de fericire amestecata cu tristete. Sunt fericit ca Il simt pe Dumnezeu aproape, si sunt trist pentru pacatele mele si a celorlalti oameni...nu prea pot explica, e ceva ce trebuie sa simti.

| Kannaaaaa a răspuns:

Cand ma rog ma simt protejata, aprata, iubita simt o mana calda care ma cuprinde si incep sa plang de bucurie ca am pe cineva care ma iubeste neconditionat, este un sentiment pe care nu-l poti exprima in cuvinte, incearca! nu ai de pierdut nimic, ba chiar ai de castigat! happy

| Reek54 a răspuns:

Ca ies dracii din mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 47 de ani,si o singura data in viata megand pe strada, am inceput sa ma rog sincer, si sa multumesc Domnului.am intrat intr-o stare in care parca eram in toate,mergeam si parea ca zbor nu ma simteam pe mine insumi, si totusi eram constient de ceilalti oameni, ii iubeam si parca eram una cu ei si cu tot ce era in jurul meu.cuvintele sant prea sarace ca sa redau ce simteam atunci.si cateva zile dupa.dar de atunci de la 26-27 de ani, am facut multe pacate si nu am mai folosit puterea rugaciunii fiindca am redus-o la o simpla formalitate spre regretul si rusinea mea.trebuie ani de rugaciune sincera sa ajungi la rugaciunea inimii, cand toata viata si toate faptele si gandurile tale sant o permanenta rugaciune.asta vine dupa multa traire religioasa, meditatie si rugaciune facuta in mod corect.adica rugaciunea buzelor,a trupului,a mintii,si a inimii dupa cate stiu eu.dar ca m-a ajutat o rugaciune sincera intr-o noapte cand m-am trezit cu cineva calare pe mine atat de greu incat nu ma puteam misca si simteam ca e ceva rau, fiindca nu avea forma nici consistenta, asta pot sa-ti spun.fiindca dupa ce am intrat in panica m-am linistit si am spus tatal nostru, intr-un mod anume, si a disparut chestia aceea ce o fi fost.atunci am vazut ca e adevarat ce am cetit prin cartile de religie; rugaciunea sincera are mare putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu mă rog.

Problema este că mulți repetă niște versuri vreo 5 minute, timp în care se gândesc la cu totul altceva decât subiectul rugăciunii.
Se gândesc că rugându-se își cresc șansele ca doamne-doamne să le ofere mașina mult visată. Nu toți, dar mulți fac așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cui te rogi, cum, unde, cat.Si nu in ultimul rand pentru ce te rogi. Daca te rogi sa castigi la loto sigur rugaciunea nu va fi ascultata.Cand rugaciunea iti este ascultata simti o prezenta divina in creierul tau si pace in suflet.

| escroaca a răspuns:

Nimic specialthinkingstraight face