| Criticul a întrebat:

Pe voi ce a deranjeaza mai tare criticile sau linguselile? Argumentati raspunsul. Cel mai sincer raspuns primeste funda, caci stiu sa si premiez pe cineva care, intr-adevar are valoare psihica. Eu unul nu suport linguselile, pentru ca cel mai corect mi se pare ca omul sa fie deschis si sa iti spuna direct ceea ce crede despre tine, de aceea multora le dau "stupid" la raspunsuri caci sunt multi ipocriti care in fata spun ceea ce interlocutorul vrea sa auda, dar pe partea cealalta... stiti destul de bine ce se intampla!

Răspuns Câştigător
| RUMBURAK a răspuns:

Dragul meu orice persoana accepta lingusirile si judeca criticile. numai ipocriti spun ca au o placere in a fi criticati.eu stiu sa respect o parere a unui om.cateodata imi fac placere si unele linguseli, imi gadila orgoliul. uneori criticile le iau ca pe ceva personal si tremur de nervi. dar de la persoanele dragi si care sunt punctele mele de reper pretind sinceritate absoluta, absoluta.in rest judec in functie de situatie si de persoana.doar si eu sunt om, nu?

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

E interesant cum stau lucrurile cu voi; toti sunteti lingusiti mult si criticati putin si toti urati linguseala. Daca v-as spune ca pe mine nimeni n-a indraznit vredata, cel putin de cand sunt adult si mi-am format o personalitate, sa ma linguseasca dar sa-mi atraga atentia atunci cand eram pe cale sa savarsesc o eroare, fie din neatentie, fie din insuficienta informatie asa cum procedam si eu la randu-mi? Toti cei in mijlocul celora m-am aflat vreodata au inteles de la bun inceput ca nu e cazul sa spuna ceea ce nu cred.Fie despre mine, fie despre altcineva, fiindca pe langa linguseala nu admit nici barfa.Stiu ca nu ma veti crede dar exact asta a fost totdeauna relatia cu oricare dintre colegii sau subalternii mei. Dar nu e doar meritul meu, n-am nicio calitate deosebita; deosebiti sunt ei.Cat despre valoarea psihica, daca exista ca notiune, ceea ce nma indoiesc, oricare dintre noi are un suflet, are o personalitate care se intampla sa fie mai mult sau mai putin ferma.Si nu, nu accept sa-mi apreciezi"valoarea psihica"dupa o atitudine singulara.Ma voi uita, pentru intaia oara sa vad daca apreciezi dreopt stupid raspunsul meu. Daca va fi asa inseamna ca si tu apreciezi mai mult linguselile decat critica.Numai bine.

| Razvan a răspuns:

In capitolul linguseli intra si complimentele cocalaresti, acel mod patetic de a agata in care primeaza "inteligenta, gramatica si bunele maniere"
Prefer critica de preferabil din partea persoanelor avizate sa o faca

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştii, dar de ce judeci tu cine e ipocrit şi cine nu? De unde ştii că unii spun acel lucru doar pentru că asta vrea acel cineva să audă şi nu pentru că asta ar zice ei oricum?
Nici mie nu îmi plac linguşelile, dar pentru asta nu fac pe judecătorul ce se află într-un proces despre care nu prea ştie nimic...

| Maximus a răspuns:

Lingusitorii sunt acei oameni perversi care vor sa obtina un anumit lucru material sau imaterial de la tine. Nu spun ca nu imi place sa fiu lingusit, dar pana intr-un anumit punct si atunci cand o persoana nu o face din interes! Criticile sunt si ele bune, in unele cazuri le iau ca pe sfaturi si incerc sa fac in asa fel incat sa nu ii mai dau posibilitatea celui care ma critica sa o mai faca cel putin nu in privinta in care m-a criticat odata!

| Marcian a răspuns:

Ma deranjeaza amandoua in egala masura.
Criticile ma deranjeaza pentru ca nimanui nu-i place sa fie criticat, dar e necesar pentru a evolua.
Linguselile ma deranjeaza pentru ca vad niste oameni ce se degradeaza si ma mint in fata, dar parca nu i-as opri din vorbit.

| RUMBURAK a răspuns:

Multumesc.asta e parerea mea.

| dannyella15 a răspuns:

Cel mai tare ma deranjeaza linguselile, clar.Desi critica ma indispune si ma face sa urasc(de fapt, nici chiar asa... poate doar pe moment)persoana care mi-o adreseaza, dupa aceea incerc sa ma corectez, sa ma gandesc ca omul ala care mi-a facut observatie a vazut el ceva in neregula la mine... Cel care promoveaza,, pupincurismul,,(boc, de exemplu) are un maare defect~nu pupa in fund doar pe cineva, ci pe mai multe persoane~Asta ma enerveaza cel mai tare

| Crisu_7532 a răspuns:

In general, nu accept linguselile indiferent de la cine vin, pentru ca la randul meu nu sunt o persoana lingusitoare. si nu sunt sigura ca este tocmai o calitate pentru ca in repetate randuri mi-am dat seama ca as fi rezolvat mai repede o problema/situatie daca as fi lingusit persoana de care depindea rezolvarea probleme mele. totusi n-am putut s-o fac. eu am verticalitate si principii pe care mi le-am auto-impus, spre deosebire de alte persoane care sustin ca au principii cand de fapt au doar idei preconcepute. In ceea ce priveste criticile, este necesar sa facem o nuantare. Criticile constructive, care ma pot ajuta pe mine sa devin mai buna in orice actiunea intreprind sunt binevenite si luate in calcul. In schimb, criticile venite de la persoane cu idei preconcepute, cum am spus mai sus, le desfiintez pe loc. Pentru ca aceste persoane functioneaza pe principiul "vad paiul din ochiul vecinului dar nu vad barna din ochiul meu".

| AnaBejenaru a răspuns:

Sincer cele lingusitoareSunt niste persoane pupincuriste, fara coloana vertebrala.Incerc sa ma feresc cat se poate de astfel de persoane...asta e adevarul

| Shameless a răspuns:

Imi place sa fiu lingusit, si ador sa critic big grin

| Myshy a răspuns:

Heyy buna nici mie nu imi plac linguselilee sigh nu suport asta:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt genul de persoana care este deranjata de critici... Linguselilor le pot raspunde cu un "aha, bine", fara sa jignesc acea persoana dar lasand de vazut ca am prins ideea.
Criticile le accept extrem de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant atent la critici.la prefer pentru a ma corecta. dar nu cand sunt nejustificate. pupincurismul ma amuza dar ma si enerveaza.nu cine il practica.ci, aceia care il accepta.

| criss_9676 a răspuns:

Acele persoane lingusitoare devin uneori si insuportabile si de aceea e cel mai bine, chiar perfect sa spui ce crezi. De multe ori unii sunt lingusitori doar pentru un lucru, pentru a primi ceva. Altii pentru ca daca ar spune ce ar simti nu ar prea agreati de cei din jur.happy