| Inferno a întrebat:

Pentru a intelege cea de a patra dimensiune spatiala se face des analogia cu niste fiinte 2D ce traiesc pe suprafata unei singure foi de hartie.

https://www.youtube.com/watch?v=C6kn6nXMWF0

Daca aceste creaturi ipotetice ar trai pe suprafata 2D a unei coli de hartie am putea sa rasucim hartia de asa natura incat sa cream o banda Mobius: O suprafata cu o singura fata.

Practic avem o suprafata 2D rasucita in cea de a 3-a dimensiune.
Interesant este ca daca aceste creaturi ar inconjura suprafata ajungând de unde au plecat si-ar schimba "orientarea". Modul in care ar arata ar fi echivalent cu imaginea in oglinda a variantei lor initiale.

Prin analogie saptiul 3D in care traim ar putea fi si el rasucit in a 4-a dimensiune. Doar calatorind in spatiu suficient de mult am putea ajunge de unde am plecat, dar avand "orientarea" schimbata. Desi e dificil de inteles ce inseamna schimbarea orientarii pentru un corp 3D.
Credeti ca e posibil asa ceva?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mi se pare ca am avea nevoie de un urias care sa curbeze dimensiunea noastra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.