| Teodora_Teo_1998 a întrebat:

Cum ar putea determina un vanzator masa unei coli de hartie cu ambalaj daca balanta lui nu este atat de precisa pentru a cantari o singura >coala?

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Cantareste 100 de coli si greutatea o imparte la 100!

| felixbbimage a răspuns:

Pe ambalajul colii scrie gramajul pe mp. Ex. 80g/mp. Calculezi fractia din mp pe care o reprezinta suprafata colii si afli masa.

| BogdanDeva a răspuns:

Cantarele au diferite setari. Daca pui pe el o cutie de carton de 1102.3 gr, apoi RESET, afiseaza 0, dupa care in acea cutie pui o placinta cantarita in prealabil de 97 gr. Aceasta va cantarii tot 97 gr. Sper ca m-am facut inteles.

Stima.