| liviu00 a întrebat:

Pentru a putea sa conversam despre existenta sau inexistenta vreunui Dumnezeu, trebuie sa stabilim ce inseamna Dumnezeu.
Asadar:
1. Ce este Dumnezeu pentru voi? Cum il definiti?
2. Ce poate sa faca? Ce a facut?
Incercati sa raspundeti CLAR si CONCIS. Nu depasiti 25 de randuri. Oferiti detalii la cerere.

8 răspunsuri:
| Gospell a răspuns:

1. Tatal tuturor oamenilor, creatorul nostru.
2. A creat pamantul, ne-a creat pe noi, ne ajuta in unele cazuri pentru ca stie tot ce este bine pentru noi ( Romani 8:28 = Si stim ca Dumnezeu toate le lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemati dupa voia Lui )

| BeT a răspuns:

@liviu00, tu ai hotarit sa te nasti cum ai contribuit tu la dezvoltarea ta in pintecele mamei tale?!? Ce poate sa faca Marele Creator, poate sa iti ea viata in orice clipa fara ca tu sa te poti opune. Ce zici?!? Am dreptate?

| liviu00 explică:

@mary Daca nu-ti place intrebarea, de ce te obosesti sa raspunzi? Sincer, mai multumit eram daca nu imi raspundeai.

| liviu00 explică:

@traian
Reciteste intrebarea. De raspuns, nu mi-ai raspus. Si nici n-ai fost pe-aproape. Succes!
@Good Cat
Ai presupus gresit. Poti sa raspunzi acum la intrebare.

| Good Cat a răspuns:

Ma daca nu scriai ultima parte iti ziceam.
Dar, asa cum eu imi fac temele de pe google sau din cap poti si tu si restul sa vi le faceti.
Astept sa imi spui ca nu iti e tema si ca de ce am raspuns pe langa subiect. Bafta.

| siegfried182005 a răspuns:

1. O fictiune a unor oameni din epoca bronzului care habar nu aveau de vreo notiune despre stiinta din ziua de azi.
2. Nu poate sa faca nimic, de vreme ce e inexistent. La fel pentru a 3-a intrebare.
Inteleg de ce ai pus limita de 25 de randuri...altfel veneau iar marii filozofi de pe site-ul asta, si turuiau pana nu ii mai oprea nimeni.
@traian: esti prost?happy

| mary a răspuns:

Imi suna cunoscut tipul acesta de cerinta... oare sunt la vreun examen(nu depasiti 25 de randuri). nu poti sa pui asa o intrebare. fiecare stie ce inseamna Dumnezeu pentru el si asta nu poate fi descris in cuvinte. iar Dumnezeu nu are o definitie ca la matematica de exemplu.si cum adica ce poate Dumnezeu sa faca? el e Creatorul nostru si nu exista ceva ce nu poate sa faca. nu este un animal de companie sa intrebi ce poate sa faca. si ce a facut? mai intrebi ce a facut? pai el zilnic face ce e mai bun pentru noi. nu mai pot sa continui. mi se pare lipsita de logica intrebarea ta. este inutila. fii multumit ca nu am refuzat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa ma duc pe un site de ateism sau de credinta sa iau ce-mi place si vin sa-ti raspund.Nu te supara dar am observat caci cam asa se intimpla. O zi buna.