| liviu00 a întrebat:

Un ateu ar putea spune:
"Dumnezeu nu exista! Asta pentru ca Dumnezeu nu semnifica nimic. Cum poate sa existe ceva ce nu inseamna nimic?"
Ce este Dumnezeu pentru voi? Puteti sa explicati? Puteti defini notiunea de "Dumnezeu"?
PS: Incercati sa va exprimati CLAR si CONCIS.

27 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

"liviu00, Un ateu ar putea spune:

"Dumnezeu nu exista! Asta pentru ca nu semnifica nimic. Cum poate sa existe ceva ce nu inseamna nimic?"

Ce este Dumnezeu pentru voi? Puteti sa explicati? Puteti defini notiunea de "Dumnezeu"?

PS: Incercati sa va exprimati CLAR si CONCIS."

R: - desigur, Dumnezeu, reprezintă/garantează sensul vieţii. happy

| Vizitiul a răspuns:

Dumnezeu, este spirit, Dumnezeu persista etern in fiecare dintre noi. Nu poate fi vazut, dar poate fi simtit.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu este pentru mine Creatorul, sensu vietii si scopul si cauza pentru care sunt eu pe acest pamant. E simplu, clar, si concis.

| Parintele a răspuns:

BeT, daca ar fi sa ne luam dupa "logica" ta ar fi inevitabil sa nu ne intrebam : dar pe d-zeu cine l-a creat? iar crestinii vor striga in cor ca d-zeu a existat din toate timpurile, astfel si noi ca atei putem spune ca materia a existat din toate timpurile. Oricum d-zeu, daca ar fi asa cum spui tu, ar fi ateu pentru ca nu are pe nimeni mai presus de el in care sa creada.

| ania a răspuns:

Nu cred ca incape in definitiile noastre cu 3 exemple, mai bine incerc sa spun cine e pentru mine.
E cel ce a creat fiecare atom, electron, proton, din trupul meu si din intregul univers doar prin cuvant si care prin forta Lui tine in miscare macrocosmosul si microcosmosul(El face ca niste particule nevii cum sunt electronii sa urmeze legi). E cel ce mi-a daruit constienta, ratiune, identitate sexuala, libertate de a alege, gandul eternitatii, dorinta de a ma lamuri in privinta Lui. Cel ce a raspuns provocarilor si intrebarilor pe care I le-am pus, care mi s-a revelat si mi-a dat credinta, adica certidunea interioara a existentei Lui, a iubirii Lui infinte pentru mine (in ciuda rautatii, egoimului, mandriei, lenei, incapatanarii, ipocriziei pe care amandoi suntem de acord ca le manifest asa de des in viata mea)si dorinta de a-mi supune alegerile autoritatiii Lui. E Cel ce mi-a vanturat sentimetelede vinovatie, ajutatandu-ma sa primesc darul sacrificiului pascal, inlocuitor in pedeapsa. E cel ce m-a infiat(ii apartin nu doar pentru ca mi-a creat trupul, i-am vandut de bunavoie sufletul), mi-a dat certitudinea ca sunt fiica Lui, mi-a luat frica de moarte, e cel ce da sens si directie vietii mele, cel ce cunoaste toate gandurile mele, cel caruia ii povestesc tot ce am pe suflet, caruia ii cer iertare pentru ce-L intristeaza in viata mea, persoana pe care sunt dedicata sa o iubesc cel mai mult, e cel mai bun Tata al meu.

| Gospell a răspuns:

Idem @cristywinking

soothe
| soothe a răspuns:

Este Cel ce Este!

| BeT a răspuns:

Orice lucru este limitat si are virsta, asta denota ca cineva-cindva le-a construit, ce zici? Chiar si un "firicel"de nisip spune acest lucru-nu crezi? Nimic nu poate exista fara un Creator, chiar daca ne intoarcem milioane de ani in urma-la acel punct din care s-a format TOTUL, Cine l-a creat? De unde a aparut? Este foarte usor de inteles, dar pentru asta trebuie sa gindesti Logic.

| emy a răspuns:

Pentru mine, Dumnezeu este, in mprimul rand, creatorul Universului. Unii spun ca Universul a fost creat printr-un big-band. Dar de cine? Si cum a fost posibil ca un Univers atat de mare sa ia nastere printr-un big-band? Cum este posibil ca tu sa pui in pamant doar o samanta, si sa iasa o planta de o frumusete iesita din comun? Cum a luat fiinta omul cu atatea organe si substante in el? S-a nascut din maimuta? Bun, si cum a fost posibil acest lucru? Si maimuta cum a luat fiinta? In plus, pentru mine, Dumnezeu este si protectorul meu, prietenul meu cel mai bun. Spun ca este protectorul nostru, deoarece am cunoscut un caz in care o o cunostinta a intarziat intr-o zi la serviciu(ceea ce nu s-a intamplat pana atunci), si, cand s-a dus, a gasit totul in flacari.Cine a ferit-o de o nenorocire? Si...inca ceva. Daca acum trebuie sa pleci la serviciu, iar autobuzul care trebuia sa te duca acolo pleaca chiar din fata ta.Mai tarziu, afli ca acel autobuz a fost implicat intr-un accident grav. Ce zici? Cine te-a ferit de o nenorocire? Eu, acum 26 de ani(adica la varsta de 3 luni), am avut 40 de grade temperatura, si am stat 3 zile asa; nu mi s-a administrat nici macar un ceai; doar lapte(care intretine infectia in corp) si miere.Si am scapat. Dupa un an si 8 luni, au aparut alte complicatii din care nimeni nu se astepta sa scap.Si uite-ma, am 26 de ani, si sunt bine-merci. Ce zici? Alt copil ar fi rezistat in locul meu? Poate ca da, poate ca nu.Si sunt multe alte dovezi ca Dumnezeu exista, numai ca acum nu-mi vin toate in minte

| emy a răspuns:

@dienuk:Ai spus ca ala e big-bandul.Care ala?

| dienuk a răspuns:

@cristy, ala e de fapt BIG-BANG!
si liviu, ar trebui sa iti pui tie intrebarea asta, la ce iti foloseste sa aflii ce inseamna Dumnezeu pentru altii? asta tine de educatia si principiile fiecaruia. unii cred. altii nu. pe tine nu te ajuta cu nimic asta, intreaba-te singur daca pentru tine exista sau nu. e ca si cand, unora le place Michael Jacasaon, altora nu, pe tine te-ar influenta parerea lor? daca 90% ar crede in Dumnezeu ai crede si tu?

| sy46 a răspuns:

Interesant e ca ateii nu au practic nimic cu cei ce cred in Dumnezeu; insa credinciosii, care il slujesc pe acel Dumnezeu care ii indeamna sa-si iubeasca aproapele au mereu ceva de discutat in contra-dictoriu cu ateiilaughing. Sa vezi atunci, cand o sa va fie "momentul manturii"...sa dati vina pe ateii care manancau mici si au baut bere in postlaughingwinking.
Eu zic sa faci intocmai cum a spus harciog.Iti va prinde bine spre "viata de apoi". Liviule, la toti ni greu:* da ar fi cazul sa se termine cu aceste discutii pe baza credintei.

| alonet a răspuns:

Cine nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru ca Dumnezeu este dragoste. (1Ioan. 4:8)

Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramane in dragoste ramane in Dumnezeu, si Dumnezeu ramane in el. (1Ioan. 4:16)

Definitia DRAGOSTEI este mai jos:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/13/4/#4

http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/corinteni-1/13/

deci eu zic ca am fost CLAR si CONCIS

notiunea de DUMNEZEU este urmatoarea: # Eu sunt Alfa si Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Atottiitorul. (Apoc. 1:8)

Eu sunt Alfa si Omega, cel dintai si cel de pe urma, inceputul si sfarsitul. (Apoc. 22:13)

p. s. @danutsik acel crede si nu cerceta e scos din context... contextul era http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/20/ de la versetu 24 in jos... era vorba sa creada si sa nu cerceteze mainile si coastele Mantuitorului "crede si nu cerceta"

ca sa aduc contra argument CLAR si CONCIS

Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine. (Ioan. 5:39)Cercetati ce este placut inaintea Domnului (Efes. 5:10)Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun. (1Tes. 5:21)Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi. (1Ioan. 4:1)

| FuCkMAn a răspuns:

Bagamiasi pla in pariu lu pascal al masiistraight facece pla mea dati argumente dastea...sa va dau niste explcatii pentru care ce spuneti voi cu,, daca d-zeu exista si tu nu crezi nu pierzi nimic, daca el exista si tu crezi ai de castigat, daca nu exista si tu nu crezi ai pierdut totul'' pai ma sa va dau niste argumente:
1.sunt mii si mii de religii pe pamant si numai una te duc in ''rai'' de unde sti tu ca cea religie e crestinismul? si in plus daca sus e allah si nu d-zeu ce faci?
2.nu cred ca lui d-zeu i-ar place o credinta pentru un anumit scop(sa ajungi in rai)stiu ca o sa imi iau stupid si nefolositor pentru ca sunt ateu dar asta e

| FuCkMAn a răspuns:

''pentru care ce spuneti voi'' imi pare rau am vrut sa zic pentru ce spuneti voi big grin

| nemo_6725 a răspuns:

Am mai spus-o, singurul D-zeu este Isus Hristos! El a afirmat : " Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin Mine "! Nu e destul de clar?

| Nommm a răspuns:

Boei...nu iti trebuie multe explicatii.trebuie sa stii doar un lucru: Daca noi credem In Dumnezeu si el nu exista, nu am pierdut nimic, dar daca noi nu credem si El exista, am pierdut totul...asta sa tii minte toata viata!

| danutsik a răspuns:

Iti pot spune doar 4 cuvine
crede si nu cercetawinking

| fobie de mate a răspuns:

Dumnezeu=totul, lumina, adevarul.

| märzblume a răspuns:

Te preocupa deosebit de mult Cineva care nu exista! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau doi elefanti si unul a luat-o spre dreapta in timp ce celalalt n-avea nimic impotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liviule, ce inseamna dumnezeu pentru mine nu e treaba ta.sau ce relatie am eu cu el. ce relatie si cat crezi tu in el conteaza. un ateu ar spune... poate ar spune.sau crede si nu cerceta. o mare prostie atata vreme cat insusi Dumnezeu ne spune in biblie; cine ma va cauta cu toata puterea lui cu toata dragostea lui, si cu tot cugetul lui, voi iesi in intampinarea lui, voi intra la el si voi cina cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si un drept credincios si un adevarat ateu ar spune;-Hai naibii sa ne vedem de treaba.Noi nu putem spune asta ca sintem imitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dostoievski spune undeva: "Cred că nu există nimic mai frumos, mai adânc, mai îmbietor, mai rezonabil, mai bărbătesc şi mai perfect decât Hristos. Ba mai mult: dacă cineva mi-ar dovedi că Hristos este în afara adevărului şi că de fapt adevărul este în afara lui Hristos, mai bine aş rămâne cu Hristos decât cu adevărul."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este creatorul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il vad pe dumnezeul lor imaginar absent in toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti spune ca nu exista Dumnezeu. Poti spune ca Dumnezeu nu exista in tine. Nu e necesar sa explic nimic.