| Tibi14 a întrebat:

"Pentru ca raul sa invinga pe pamant este suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic." Chiar asa o fi?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, aşa e. Imaginează-ţi cum ar fi dacă bunătatea ar fi anesteziată pentru un timp. Cumplit, nu? Un haos total. Exact!

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e "chiar asa o fi?", ci chiar asa este! Eu cred ca asta e situatia la noi in Romania, cei buni, din bun simt se dau inapoi cind cei rai dau din coate si se baga in fata, si asa cei rai au ajuns sa faca ce fac in tara asta. Pacat, avem oameni buni, eu sunt sigur de asta, dar e pacat ca ei nu se baga, ca nu intervin, ca nu fac nimic. Si de aici vin toate kitchurile din Romania.

mira
| mira a răspuns:

Logic si adevarat.

| miradoniz a răspuns:

Exista din păcate o lupta reala între rău și bine.Pentru fiecare război exista cei care seamănă grăunțele păcii.Acolo unde exista foamete,exista cei care aduc de mâncare.Unde sunt abuzuri, cei care le denunță... dincolo de credințe sau rase, sunt totuși mai mulți care vor binele decât cei care îl fac. Dacă toate organizațiile umanitare din lume și-ar înceta lucrul timp de o zi... probabil ca ar avea mai mult de lucru dupăhee hee

| miradoniz a răspuns:

@NICU personal nu știu dacă binele sau raul exista în absolut; același lucru poate avea efecte bune și rele în același timp:este chiar problema principala a org umanitare, cred.Pe plan personal, uneori ești instinctiv delicat cu ceilalți, alteori nu.Depinde și cum vrei sa fiihee hee

Elianna
| Elianna a răspuns:

Chiar asa! Daca eu iti dau tie in cap si nu intervine nimeni si nu ma pedepseste nimeni, atunci este posibil sa-mi fac o ocupatie din a da unora in cap!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Da.gandeste'te cum un lucru mic poate schimba dispozitia cuiva : ii zambesti cuiva iar asta ii insenineaza ziua.intervii intr'o cearta iar persoana care agreseaza se calmeaza si astfel o situatie mult mai grava este evitata

| SamSon a răspuns:

NU D-zeu sau Satana ne distruge, ci noi singuri, prin aroganta noastra si comportamenul indiferent ne auto distrugem.Parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

binele il faci foarte greu pe cind raul intr-o fractiune de secunda, chiar asa o fi?

| Herm a răspuns:

Da este asa
oamenii buni exista, dar stau ascunsi in umbra celor rai big grin big grin big grin
sper ca te-am ajutat
pa :*