| DiDi a întrebat:

De ce oamenii buni sunt luaţi în Ceruri, iar pe Pământ e numai haos?

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

Poate e plin iadul de acolo si Dumnezeu ii ia pe cei mai buni in Rai, iar pe cei rai il lasa pe Pamant, stiind ca aici e sau va deveni in scurt timp cel de-al 2-lea iad.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fortata si nedreapta generalizare!
Oamenii, indiferent de calitatile si defectele lor, au acelasi traseu - se nasc, traiesc si mor.
Acceptand ce spui tu, desi nu o spui direct, ar insemna ca, pe pamant, sunt numai oameni rai, ceea ce nu e deloc adevarat, proportia buni/rai fiind cam aceeasi in toate timpurile.
De asemenea nu este adevarata treaba cu haosul, la fel proportia dintre ordine/dezordine este cam aceeasi, altfel de mult nu ar mai exista viata pe pamant.
Ca oamenii buni merg in Ceruri(rai, eden, paradis etc) iar cei rai in iad, asta ne spune credinta ca se va intampla la un moment dat, odata cu invierea mortilor, asa ca nici prima parte a afirmatiei tale nu este tocmai adevarata.
Numai bine!

| asdD a răspuns:

Findca lau votat pe boc si pe cheliosu de basescu laughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing

| mermadia a răspuns:

Dumnezeu vrea sa-i protejeze pe cei buni de cei rai.probabil ca are EL un plan pentru noi mult mai rau si de aceea ii scuteste pe cei buni de dureri mult mai mari.happy

| vivalavida a răspuns:

Pentru ca au aratat ca sunt oameni buni si dumnezeu ia luat in rai :p
cred ca asta trebuie sa facem si noi

| Meandjustme a răspuns:

Pentru ca tocmai sunt prea buni pentru acest haos iar ei nu merita asta.Pamantul e ceva incomprehensibil precum si fiinta umana in care in ziua de azi nu mai poti avea incredere.Eu sunt sigura ca pe acei oameni care au sufleul curat ii asteapta ceva frumos dupa ce parasesc acest pamant.Desi si eu mi-am pus adesea intrebarea aceasta, logic era ca D-zeu sa ii ia pe cei rai, ca Pamantul(lumea) sa devina mai buna, sa se vindece. Dar vad ca nu e asa, si nu mai incerc sa caut un raspuns in afara de acel dat mai sus.Sunt sigura ca pe acei oameni buni ii asteapta ceva minunat, pace si iubire. Iar sentimentul asta ma linisteste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o intrebare sincera?
este o intrebare de educatie sau de cultura generala?

poate tu vrei sa intrebi de ce nu sunt luati cei rai si lasati cei buni!?
scrie mai clar la ce se refera intrebarea ta?

| Reek54 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o intrebare foarte clara, ce nu intelegi?