| AnoAnonima0 a întrebat:

Este posibil vreodată ca raul sa învingă? Sau tot binele e de neînvins?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Asta e doar in basme si filme.
Ia uita-te in jur happy. Cine are de castigat? Cine duce o viata mai buna? Omul bun sau omul rau? Esti mai apreciat daca esti unul mai rece, cu un comportament si vocabular nu tocmai normal. happy Si mai crazy, bineinteles.

11 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Istoria e scrisa de castigatori.

Gandeste-te putin la afirmatia aia.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ca sa poti intelege cum binele invinge intotdeauna : ai nevoie sa parcurgi cat mai multe lucrari filozofice. asta chiar de-ti spun "mintile limitate" ca aceia care sunt rai, au un trai mai bun. si fii convins ca nu ma refer la "Nemessis"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cand vreodata, in istorie, a invins binele?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intotdeauna A INVINS BINELE! daca asta nu s-ar fi intamplat : "raul" nu ar mai avut "obiectul" pe care sa incerce sa-l elimine.winking tongue laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu cu aritmatica de clasa a-IV-a; tinere!winking laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Greu...ce intelegi tu prin 'bine'?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atitudinea/actiunea constructiv creatoare din orice "sistem". pricepi?winking laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Din perspectiva raului binele e cel ce face greseli.Deci pentru rau, binele este cel "rau", deci printre cei rai, ei sunt cei buni. Totul e un paradox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in basme binele invinge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AI gresit categoria. Rahaturile astea le intrebi la "religie". Acolo sunt expertii in acest "domeniu".

| Daria1998 a răspuns:

Niciodata raul nu va invinge. Mereu vor fi oameni ce te vor ajuta sa intelegi care e diferenta intre bine si rau si la o anumita varsta vei constientiza si tu asta.