RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Pentru cei care cred ca avortul este o crima, care credeti ca ar trebui sa fie pedeapsa pentru femeia care a facut avort?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Perfect de-acord cu Brigaela. E de-ajuns pedeapsa unei constiinte incarcate. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca. Daca se intampla ca o femeie sa ramana insarcinata in caz de viol sau incest, oare merita ca raspunsul la acesta sa fie uciderea unui copil? Copilul care este rezultat al unui viol sau incest poate fi dat spre adoptie unei familii care nu poate avea copii, sau poate fi crescut chiar de mama lui.Nu cred ca acel copil ar trebui sa fie pedepsit pentru faptele rele ale tatalui sau.

38 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu vad avortul ca pe o crima.

regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca avortul e o crima, dar nu sunt pentru interzicerea lui, intrucat stim deja ce urmari are o astfel de masura.
Am auzit ca unele clinici din strainatate au introdus niste proceduri cu rezultate spectaculoase, cuprinzand din cate imi amintesc:
- programarea de la o data anterioara (de ex cu min.10 zile inainte), astfel incat decizia sa nu fie pripita sau influentata de o pasa proasta;
- obligativitatea de a vizita in aceasta perioada saloanele clinicii pentru a sta de vorba cu celelalte paciente, in special cu cele care au trecut prin aceeasi procedura;
- obligativitatea de a asista la un curs informativ, la care se proiecteaza si un documentar de genul "Killing Girls", in care femei care au trecut prin asta isi povestesc necazul.

regis
| regis a răspuns:

Consider avortul ca o crima doar din punct de vedere moral, ba chiar si aici sunt aspecte cel putin discutabile (de exemplu o sarcina rezultata in urma violarii unei fetite). El devine infractiune doar atunci cand este definit astfel de legea penala.
Din punct de vedere legal trebuie vazut in primul rand daca incriminarea acestuia are si rezultate. Dupa mine interzicerea avortului nu a dat rezultate decat pe termen foarte scurt (vezi generatia "decreteilor"), in schimb activitatea a continuat ilegal, generand un fel de lume interlopa a halatelor albe, ca sa nu mai vorbim de cei care practicau astfel de activitati in conditii insalubre, fara pregatirea si mijloacele necesare, de multe ori adaugand la lista nenascutilor ucisi femei perfect sanatoase. Si sa nu uitam ca acestea se intamplau intr-un sistem mult mai usor de controlat si mult mai eficient decat cel de astazi. Un alt efect important este cel psihologic, care rareori este adus in discutie. Parerea mea este ca in astfel de conditii oamenii nu isi mai pun problema moralitatii actului, singura preocupare fiind cea de se sustrage legii, astfel incat foarte putini vor fi cei care vor analiza si alte variante. In plus apare si o retinere in cuplu in privinta relatiilor sexuale, foarte importanta intr-o societate in care divorturile sunt mai dese decat casatoriile.
Mergand pe acelasi rationament, in privinta furtului si a vatamarii corporale, categoric acestea nu vor fi vreodata scoase din codul penal, efectul "legalizarii" lor fiind unul total diferit. Nu aceeasi parere am insa despre consumul de stupefiante (in special cele usoare) sau despre prostitutie.

regis
| regis a răspuns:

@cris21 - inteleg ca te preocupa strict aspectul juridic. Desi cred ca mi-am exprimat clar pozitia, o fac din nou pentru tine, cu mentiunea ca omorul este una, incriminarea unei fapte este alta, motiv pentru care voi raspunde separat.
- sunt total impotriva includerii avortului la omor si nici nu cred ca exista vreun sistem juridic in lume in care avortul sa fie incadrat astfel.
- sunt impotriva interzicerii avortului prin lege.

regis
| regis a răspuns:

@naty - oare nu pentru ca se f--e fara a folosi o metoda de contraceptie? Nu zi ca astea costa, pentru ca nici avortul nu este gratis.

regis
| regis a răspuns:

@anna - chiar crezi ca o fata care a trecut printr-un viol nu mai are dreptul sa revina la cursul firesc al vietii, ca trebuie sa isi nenoroceasca adolescenta si sa aiba langa ea o fiinta care sa ii aminteasca toata viata de suferinta prin care a trecut? Tu spui ca poate sa dea copilul spre adoptie - spune cu mana pe inima ca tu asa ai proceda. Iar daca o faci, spune-ne de ce folosesti metode de contraceptie, cand ai putea sa faci multe familii fericite nascand copii pe care sa ii dai apoi spre adoptie.
Sunt de acord ca un copil nenascut nu trebuie sa plateasca greselile parintilor, dar si o copila trecuta printr-un viol a platit deja mult prea mult. Nu ii poti pretinde sa plateasca ea greseala "tatalui".

regis
| regis a răspuns:

@zazu1972 - nimeni nu o condamna (nici macar MORAL ) pe o femeie pentru ca nu doreste un copil. Este dupa mine total imorala metoda prin care alege sa isi indeplineasca acest scop, acum cand mijloacele de contraceptie sunt pe toate gardurile. Iar daca cele care nu au facut avort nu pot fi obiective in aceasta problema (?!?), cum ar putea fi cele care au facut cel putin unul?
Si pentru ca observ la tine o perspectiva dominata de roz asupra lumii care te inconjoara, imi permit o intrebare suplimentara: ai vrea sa te calce pe picior fiecare femeie care nu are nici o remuscare in urma avortului? Sau macar cele care nu isi pot aminti cu exactitate prin cate avorturi au trecut?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fie o pedeapsa penala, e suficienta povara morala pe care o vor purta toata viata.

lolita
| lolita a răspuns:

Parca guvernul a aprobat legea avortului la 24 de saptamani, nu? dificila intrebare, personal nu am facut niciodata avort si nici nu voi face, nu as avea constiinta impacata daca as face asa ceva, pentru mine este o crima, nu as putea faca asta. nu ar trebui sa se pedepseasca, totusi prefer un avort innaintea unui abandon la nastere sau unui "omor" din neatentie.

| mariusres a răspuns:

Pentru Oliana, daca avortul pana la 14 saptamani de la conceptie ar fi crima, adica un OMOR, ca sa fiu mai precis, iar pedeaspa pentru aceasta infractiune ar trebui sa fie in opinia ta "constiinta...", atunci trebuie sa lasi in libertate si ucigasii in serie pentru ca legea e aplicabila pentru toti, iar pedeapsa pentru criminalul care iti omoara mama ar trebui sa fie tot "constiinta.". Esti de acord?

regis, daca crezi ca avortul e o CRIMA, o infractiune, si nu vrei sa-l pedepsesti penal, atunci consumul de stupefiante, furtul, sau vatamarea corporala, care sunt tot infractiuni, vrei sa le dezincriminezi?

| mariusres a răspuns:

Regis, ori consideri avortul omor si atunci il incriminezi, ori dezincrimiezi atunci omorul. Ce alegi? Repet, legea penala e aplicabila pentru toti, omorul e omor!

| anonim a răspuns:

Pai insasi existenta ei pe acest pamant este o pedeapsa.problema este ca pe langa ea, ne mai pedepseste si pe noi, barbatii, care suntem ataaat de buni!big grinbig grin

| anonim a răspuns:

Pentru zombe 3
nu prea ai dreptate, de ce sa le ducem intr-un cuptor cu 1000 de grade, cand am putea sa le ducem in pat si sa ''le racorim''?tongue

| hashe86 a răspuns:

Da, avortul este o crima si daca stai sa analizezi una foarte cruda, nu ii dai sansa unui suflet nici macar sa se nasca si sa fie botezat. cum spunea si andi si oliana cred ca pedeapsa e undeva acolo sus si in constiinta lor(pentru cele care o au). cred ca o lege care ar pedepsi avortul nu ar reusi sa opreasca aceasta practica, ci ar incuraja avorturile empirice, ca inainte de 90, cu repercursiuni si mai grave.
in legislatia anterioara Mona Musca ajutat de o organizatie a initiat un proiecte de lege prin care avorturile sa nu se mai faca decat dupa participarea femeii in prealabil la o serie de sedintze de consiliere( model asemanator celui prezentat de regis), insa din pacate acest proiect s a pierdut undeva pe acolo, s -au schimbat si parlamentarii si a ramas uitat.

| Dl.Inginer a răspuns:

Eu o sustin pe anna.are foarte mare dreptate. oricat de crunt si oribil ar parea, are dreptate.

| Zoombe3 a răspuns:

Vad aici ca toata lumea da in femei!
Pai daca avortul este o optiune legala de intrerupere a unei sarcini din punct de vedere medical, pana la 3 luni, de ce nu ar apela femeile la ea?
Bun, am inteles, femeile sunt niste seropaice bune de pus in cuptor incins la 1000 de grade.
Dar doctorii care fac asta; ei sunt absolviti de orice vina? Pe ei cine ii pedepseste?
Si ei ajung in iad? si daca DA, de ce? ca doar si-au facut treaba asa cum trebuie.

| Zoombe3 a răspuns:

* serpoaice, sorry

| bunica a răspuns:

Este un pacat dar cei ce aduc, copii pe lume si-i chinuie nu este crima? vor fi vom fi pedepsite de D-zeu si asta este pedeapsa mai mare decat legile de pe pamant.

| Linda a răspuns:

Daca avortul este o crima de ce nu ar fi pedepsit si coatorul rezultatului? Uneori fata ar vrea sa pastreze copilul dar "prietenul" nu este de acord...

| Linda a răspuns:

Cum e taxat baiatul care atunci cand partenera lui ajunge insarcinata ii spune fa avort (daca el ar ramane cu ea, ar fi de acord sa pastreze copilul, fata nu ar recurge la asta). Autorul moral cine este?

| loredanarotariu a răspuns:

O crima? o optiune mai bine zis, un factor de echilibru social, o fapta necesara, o mustrare de constiinta, o cauza a mai multe de 50% din cazurile de cancer de col col uterin.
Crima este sa isi abandonezi copilul nou nascut intr-o ghena de gunoi, sa te autoflagelezi insarcinata fiind, sa iti infometezi copilul, sa il bati pana ii da sangele pe nas, sa il ignori, sa ii pui un kalasnikov in mana la varsta de 5 ani...
Ne intrebam daca avortul este o crima traind intr-o societate a carei dezvoltare se bazeaza pe experimente pe oameni vii. Las-o-asa. happy

| Klara a răspuns:

E treaba lor. O sa vada ele mai tarziu ce mustrari de constiinta o sa aiba. Sa nu le dam nicio pedeapsa. O sa vada ele ca dupa primul avort n-o sa mai poata face copii.

| andi a răspuns:

Se spune ca pedeapsa o au in viata de apoi!

| DiMoDi a răspuns:

Interesant subiect! Se poate perora la nesfârşit pe marginea lui happy
Am să "contribui" cu nişte precizări c-am remarcat oarece inadvertenţe citind comentariile:
1. Anticoncepţionalul nu "ucide" un făt... după cum arată şi numele, înpiedică concepţia, deci aparitia fătului cu pricina.
Zazu1972 mă crezi sau nu, eu NU am făcut nici un avort în viaţa mea, pentru că nu a fost cazul, dar îmi permit să vorbesc în virtutea experienţelor (destule) văzute la altiihappy
2. Mulţi condamnă femeile care fac avort, uitând că pentru. a se ajunge acolo, e nevoie în primul rând de contribuţia sine-qua-non a unui bărbat! Aţi auzit careva de vreun bărbat incriminat pentru avortul făcut de partenera sa? Şi culmea, cei mai vehemenţi în condamnări, sunt de regulă, tocmai bărbaţii!
3. Ce e mai criminal, să omori un om sau să-l laşi să moară?
Personal nu văd vreo diferenţă! Iar dacă ar trebui să aleg între un avort si riscul de a-mi expune întreaga familie la foamete de pildă din cauza imposibilităţilor materiale, aş alege fară să stau pe gânduri, avortul!
Să nu-mi veniţi cu argumente de genul că unde mănâncă 4 încape şi al 5-lea! dacă faci un copil, eu cred că ai obligaţia să-i asiguri o viaţă decentă, nu doar supravieţuirea! Plecând de la argumentul păcatului de a avorta, s-a umplut lumea de copii abandonaţi, sau vânduţi sau crescuţi la limita civilizaţiei-materie primă pentru puşcării sad
Regis are foarte multă dreptate! Ca să evite "păcatul", o fată violată, trebuie condamnată pe viaţă: să abandoneze scoala (dacă e tânără), să aiba mereu în faţa ochilor "amintirea" traumei trăite, să renunţe la şansa de aş întemeia o familie normală (că nu sunt prea mulţi amatori de a creşte copii altuia), să fie expusă oprobiului public pentru bastardul născut (pentru că publicul va "uita" rapid violul şi va "vedea" numai rezultatul acestuia). Ce-ar fi să vă puneţi în pielea ei, înainte de a da cu pietre?

| amberjuly a răspuns:

Avortul este o crima pentru ca moare un om. Pedepsita femeia? :O femeie+barbat=act sexual => copil si atunci de ce femeia sa fie vinovata? Mi se pare aberanta ideea asta. Ea sa fie mai putin vinovata ca-si achita o parte din vina prin nenorocirea prin care trece corpul ei. Omul e o anomalie a naturii ca se inmulteste ca o ciuma... nu cred ca avem dreptul sa devenim parazitii acestei planete. Natura e de vina ca nu putem sa ne alegem momentul in care sa facem copii...

| nicp a răspuns:

Program de consiliere.

| malecsia a răspuns:

Aditza21... daca anticonceptionalele sau alte masuri sunt pentru tine avort nu pot decat sa te intreb: cati copiii ai?

| oooooooo a răspuns:

Pai, hai sa ne gandim cum am putea pedepsi aceste femei?! cu moartea! au omorat, sa fie ucise, dar apoi cu cine ati mai intemeia voi, barbatii, o familie? pe cine ati mai iubi? cine v-ar aduce bucuria de a avea un copil? pentru ca ar trebui sa omorati, fara doar si poate, toate femeile! chiar si cele care iau anticonceptionale, pentru ca seamana cu un avort efectul lor!
nu cred ca pedeapsa este solutia de a nu mai exista avortul. un grad de civilizatie mai ridicat, un nivel de educatie mai mare cred ca ar fi mai folositoare.
-si poate ca sunt multe alte solutii!

| oooooooo a răspuns:

Pt.malecsia-se spune ca anticonceptionalele nu impiedica sarcina,ci ucid embrionul,nu il lasa sa se dezvolte...de aceea am considerat ca poate fi numit avort.
nu cred ca am specificat foarte clar in rasp meu ca nu sunt impotriva sau pentru avort.fiecare femeie este libera sa ia o decizie.doar ca nu sunt de acord sa fie pedepsite,ci ar trebui ajutate sa nu ajunga in astfel de situatii.
-nu am inteles ce legatura are subiectul cu copiii mei?!?!