| navarre a întrebat:

Pentru doamne si domnisoare:v-ati pus vreodata intrebarea de ce din timpuri stravechi, si chiar pana astazi femeia a fost intotdeauna pe locul 2? Eu unul cred cu tarie ca oricand si chiar oriunde femeia ar trebui sa fie egala (dar egala nu numai cu vorba ) cu barbatul. Stiti de unde provin asemenea,, invataturi" ca barbatul este superior? OK. demonstratie-Pavel catre Timotei 2:11, 12,, Femeia sa invete in tacere, cu toata supunerea. Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii nici sa se ridice mai sus de barbat, ci sa stea in tacere. DAAA SUNT INVATATURI CRESTINE! unde este egalitatea, unde este iubirea? dragele mele daca vreodata ati fost marginalizate nu sunt de vina oamenii ci INVATATURILE CE LE-AU PRIMIT!

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

M-am intrebat si am gasit acelasi raspuns ca si tine, biserica nu servese la nimic, doar la robirea femeii si la scoaterea banilor din buzunare. ce bine ca sotul meu nu este credincios, probabil nu as mai fi cu el daca ar avea o gandire macista.

29 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Păi, egalitate între sexe nu există, "yngul si yangul", îţi spune ceva?tongue

April
| April a răspuns:

Invatatura crestina prevede aceeasi pedeapsa si pentru barbat si pentru femeie, pentru o vina comuna:"Daca se va gasi un barbat culcat cu o femeie maritata, sa moara amandoi:si barbatul care s-a culcat cu femeia, si femeia."-Deuteronom, 22:22.

| Alphawolf a răspuns:

Asa este. Modificam Biblia prin fapte.

| Arthur a răspuns:

Cică şi Iliescu ar fi pe locul doi în partid, şi nu el ar conduce.
Apropo, ai luat legătura cu vreun prieten terorizat de sotie sau soacră? rolling on the floor

| Razvan a răspuns:

Egalitate oricum nu va fi niciodata intre sexe pentru ca sunt multe prejudecati vechi de cand lumeahee hee
Si poate ca e mai bine asa.Cu siguranta istoria ar fi aratat amuzant de diferita daca femeile ar fi fost pe locul 1tongue
Personal nu am nimic impotriva acestui fapt pentru ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie inteligentawinking

| ania a răspuns:

E interesant ce spun unii care au studiat istoricul relatiilor dintre barbati si femei.
In lumea antica viata in general avea valoare mica. Spartanii isi lasau copii sa moara, tatii aveau dreptul sa-si arunce fetele nou-nascute nedorite, infanticidul era ceva comun.Aristotel, cel mai probabil in asentimentul concetatenilor sai a spus ca doar in barbat ratiunea isi gaseste exprimarea plenara, la copii e nedezvoltata iar la femei exista dar nu e folosita. Exista termenul eros dar era folosit pentru a descrie dragostea dintre barbatii homosexuali si nu dintre un barbat si o femeie. Inclusiv cultura iudaica a fost scandalizata de perspectiva noua pe care o aducea Iisus in privinta femeilor, acceptand sa calatoreasca impreuna cu el, facandu-le parte a cercului sau de prieteni( ex Marta, Maria) Isus priveste adulterul barbatilor la fel cu adulterul femeilor.
Femeia primeste demnitate prin casatoria crestina pentru ca sotului i se cere sa-si iubeasca sotia cu sacrificiu de sine, cum a iubit Hristos Biserica. Pavel arata valoarea egala pe care o are barbatil si femeia din perspectiva lui Hristos: '' nu mai este nici parte barbateasca nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos''. Obiceiul curtarii a aparut in evul mediu crestin, deoarece crestinismul i-a ridicat statutul, facand-o demna de a fi obiectul iubirii unui cavaler.
Chiar ideea de egalitate a tuturor fiintelor umane nu e specifica majoritatii culturilor, de aceea e atat de greu de a implementa respectarea drepturilor omului in diverse locuri. Thomas Jefferson cand a scris Declaratia de Independenta a Americii a motivat drepturile egale pentru toti prin faptul ca toti oamenii sun creati egali.Inafara egalitatii inaintea lui Dumnezeu nu exista baza pentru a privi oamenii ca egali. Poate are dreptate Nietzsche cand spune ca e o iluzie ca putem pastra valorile crestine
( umbrele zeilor), aruncand crestinismul.
Egalitatea in fata lui Dumnezeu nu inseamna uniformitate de roluri.Tot Pavel care spune ca Dumnezeu cere sotului iubire cu sacrificiu de sine, arata ca sotia trebuie sa se supuna ( cuvant detestat azi)sotului ei. Nu cred ca exista vreo grupare umana in care membrii sa aiba acelasi rol si in care in lipsa de consens sa nu se ia nici o decizie.Eu cred Biblia si cred ca e natural ca sotul sa aiba rolul de lider in familie. Familiile in care femeia e seful au o nota amuzanta barbatul imi pare putin ridicol iat femeia are o incrancenare si o tensiune interioara provenind din faptul ca isi asuma responsabilitati pentru care n-a fost proiectata. Studii ale cauzelor delincventei au in top mame supraprotective si tati absenti.Eu ma supun sotului meu nu pentru ca ma obliga, ma manipuleaza ci ca sa se bucure Dumezeu.Consider ca trebuie sa fiu un medel de raportare la autoritate pentru copiii mei, mai ales cand ei nu inteleg anumite decizii. Sotul meu nu imi pretinde supunere, discutam in general toate deciziile si e cu atat mai atent la parerile mele cu cat stie ca are toata raspunderea, nu lupt pentru drepturile mele si accept sa aiba ultimul cuvant. Daca n-a urmat ideea mea si n-a iesit bine recunoaste si eu observ ca e foare deschis la sugestiile mele. Eu ma bucur ca sotul meu considera ca el e primul responsabil pentru finantele familiei, pentru atmosfera din famile( el spune ca daca o sotie nu e frumoasa si placuta, sotul trebuie sa o iubeasca pana devine frumoasa si placuta). El incearca sa fie un lider bun, care sa dea directie familiei tot ca sa se bucure Dumnezeu.Copiii mei il admira si il considera un model. Nu le invidiez pe femeile care sunt asa de egale cu barbatii incat le demonstraza ca se descurca financiar fara aportul lor, in detrimentul investirii energiei si timpului in educarea copiilor si dupa ce isi indeparteaza cel putin sufleteste partenerii nerespectandu-i si dovedindu-le ca se descurca si fara ei, se plang ca nu se simt iubite si copiii nu vor sa mai comunice. Conducerea sotului meu, pe mine ma face sa ma simt protejata, iubita, imi da libertatea de a fi femeie.

soothe
| soothe a răspuns:

A fost o societate patriarhala, proprie tipului relatiilor sociale si economice. Dezvoltarea s-a bazat in ultimile mii de ani pe argumentul pumnului, al fortei. Intamplator, barbatul este din punct de vedere al fortei fizice in avantaj si aceasta a primat. Actualmente, argumentul pumnului este inlocuit incet-incet cu argumentul mintii. Aici lupta pentru intaietate se da inca, insa femeia a recuperat mult. Se fac insa exagerari si de o parte si de cealalta. Invataturile crestine de care vorbesti sunt numai o mica parte a ce discutam. Ele nu sunt neaparat venite direct de la Dumnezeu ci au fost filtrate de oameni, care erau la acel moment un anumit nivel de cultura, stare sociala, interese mari sau mici... al socoetatii patriarhale de care vorbeam.

| unu a răspuns:

Noi trebuie sa credem ca Pavel era sub inspiratie divina cand a scris asta si feminismul e satanist.
Putin mai sus Pavel scrie "spre aceasta am fost pus propovaitor si apostol (adevar graiesc in hristos, nu mint) - invatator neamurilor, in credinta si adevar" (Timotei 2:7) laughing Stai linistit, Pavel, 2 miliarde de oameni te cred pe cuvant.
Dar poate Pavel minte. Sa vedem ce zice insusi dumnezeu la izgonirea oamenilor din eden: "iar femeii i-a zis: voi inmulti mereu necazurile tale, mai ales in vremea sarcinii tale; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani " (Facerea 3:16)

Răspuns utilizator avertizat
| 16.laura.16 a răspuns:

E ciudat cum rastalmacesti lucrurile si cum reusesti sa manipulezi unde mai adaugam ca dai fundita raspunsurilor care coincid gandirii tale de unde rezulta ca tu nu ai nevoie de ajutor (sa ne reamintim scopul site-ului).
Si ca sa stii si tu, femeia este partea sensibila a vietii unui barbat, pe acest lucru se pune accentul nu pe interpretarea ta.

| 16.laura.16 a răspuns:

Si legat de discutia cu Oliana, careia ii dau drepatate absoluta, liana. din pacate,, tu nu vezi,, partea neagra'' deoarece esti legata la ochi, fiindca,, mijlocitorii'' ti-au aratat doar partea care au crezut ei de cuviinta ca trebuie sa o cunosti.,, eu te intreb cine esti tu si ce pregatire ai ca sa ne arati tu adevarul-din perspectiva tabineinteles.-?

| andalu a răspuns:

Lol.Nu m-am simtit marginalizata datorita faptului ca sunt femeie,,, poate am fost odata mai marginalizata insa asta a fost din cu totul si cu totul alte motive. Daca esti suficient de inteligenta stii cum sa faci astfel incat sa ii determini chiar si barbatii misogini sa te aprecieze si sa vb cu tine de la egal la egal fara a mai conta ca esti femeie.Nu cred ca daca ai ceva interesant de spus ti se "va pune scotch la gura" doar pentru ca esti femeie.
In plus, in mare parte este adevarat ca barbatii sunt mai inclinati spre stiinta decat femeile(care probabil ca au instinct spre a arata lumii ca ele sunt "tari", poate tot dintr-un complex de inferioritate,,, cunosc multe, f multe cazuri in care fete f inteligente au ajuns sa acumuleze un bagaj insemnat de cunostinte doar pentru a fi liderii unei comeptitii fie ea scolara sau pur si simplu a vietii in sine si nu din pasiune), ca au un simt al umorului mai ridicat si ca de cele mai multe ori ei sunt cei care spun lucruri interesante.

| Marii a răspuns:

2:14, 15 - citeste si pricepe. happy

| MikyMi a răspuns:

happy Eu ma consider egala! Suntem tot oameni barbati sau femei!
Barbatii se pricep la unele lucruri foarte bine(ma refer la munci grele, nu ca femeile nu le-ar rezolva dar ei sunt mai puternici), femeile la altele( la care barbatii nu prea sau chiar deloc). asa ca barbatii fara femei nu pot trai dar nici invers! Femeia e sexu' frumos! De asta ce spui?

| iulian2260 a răspuns:

In spatele fiecarui barbat puternic este o femeie care-i spune ce sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au schimbat vremurilewinking. Barbatul este mai puternic, nu foarte sentimental... din cauza aceasta, femeia a fost considerata mai plapanda, si barbatului ii revenea datoria de a o apara. Eeee, daca-ti iei una ca Nikita, se cam inverseaza treaba laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insoarate si vom vorbi dupa 20 de ani de casatorie despre acest subiect.munceste si ia aminte la relatiile oamenilor din jurul tau, fa copii si o sa vezi atunci ca chiar daca esti mai tare si mai destept decat femeia ta, ea e si mai tare si mai puternica in slabiciunea ei decat tine.si o sa vezi ce e si cu egalitatea si cu iubirea. tu ai luat doar un citat si i-ai dat intelesul pe care l-ai vrut tu, scotandul din context. dar gresesti crezand ca ai epatat pe cineva cu postarile tale.parerea mea; esti obsedat, ori de frica, ori din prostie de relatia ta cu Dumnezeu inexistenta sau care a luat-o la vale.doamnele si domnisoarele stiu de mult ca barbatul este cap femeii sale, dar femeia este gatul, care suceste capul, cum vrea ea.asa ca bai capule; vei avea si tu un gat.si vei privi in spate cand vei merge inainte, ca sa nu poti vedea ce se intampla. iar gatul va spune; cine eu? tu esti capul.truditule.cand o sa te trezesti la realitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut leatule. daca e asa ma bucur ca ai o familie frumoasa.si ca santeti egali.la mine e la fel dar regret ca nu e asa la toata lumea.inseamna ca avem doar pareri diferite, si nici nu am citit aceeasi biblie.fistecare cu parerea lui.cat despre parabole; sa stii ca legile lui Dumnezeu sunt drepte si corecte, dar si cele nescrise ale noastre ale oamenilor sunt in parte adevarate.eu le mai impletesc fiindca santem si trup si suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in matriarhat, cum era? Chiar nu te-ai saturat sa studiezi Biblia? rolling on the floor (si sa instigi?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmm deci esti old man... nu un pusti obraznic care se joaca, dupa cum pareai. Cu atat mai mult sunt dezamagita de calitatea prestatiei tale pe site, mai ales in ceea ce priveste studiul Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cratita, mama ei de femeie dar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc @navarre, sunt in armonie, sunt destul de fericita (cel putin in plan personal) si pot sa-ti spun ca religia pentru mine nu este pesimism ci optimism, bucurie, bunatate liniste interioara. Eu nu vad partea neagra pe care o vezi tu si care se gaseste in Vechiul Testament, eu vad speranta si pacea pe care o gasesti in Noul Testament. Sincer imi place sa cred, si ma simt bine stiind ca "cineva", chiar raspunde gandurilor mele. Eu am cativa ani buni mai mult decat tine, dar sufletul mi-e tanar si traiesc in realitate chiar daca accept ca undeva exista cineva... De ce n-ar exista? Mie imi place sa cred ca exista. Asa cum intunericul nu exista ci numai absenta luminii, asa nici raul nu exista, ci doar absenta binelui. Oricum, iti multumesc pentru sfat si pentru ca m-ai lasat sa te vad un pic altfel si, mi-a placut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@navarre, nimeni nu detine ADEVARUL COMPLET/INTREG, nici tu nici eu, nici filozofii etc. Vreau sa iti spun la modul cel mai serios, ca pe mine nu ma intereseaza "mijlocitorii", nu am respect pentru ei, nu ii urmez, nu ii ascult. Nu cred ca popii, cred ca la ei te referi, sunt niste persoane care au ce sa-mi spuna mie. Poate ceva istorie, dar in nici un caz nu imi deslusesc ei mie taina lui Dumneze sau a Bibliei. Intelege, te rog, ca eu am credinta mea si nu neaparat de la bunici, nici de la parinti. Eu am vrut sa cunosc singura mai mult despre credinta, divinitate, biserica. Cred in existenta unei inteligente superioare si nu ma deranjeaza ca numele ii este Dumnezeu, Yehova, Iahve, Alah sau Popescu. Stiu ca exista si imi place, ma simt bine ca eu cred si am o comunicare, nu rade, cu El. Poate imi inchipui, poate este adevarat... dar eu cred in asta si vreau sa nu ma judece nimeni pentru asta, sa nu-mi jigneasca nimeni acea inteligenta in care eu cred. De ce sa-mi strice mie ceea ce stiu si am inteles eu? De ce? Lasa-ma sa cred si lasa-i si pe cei care sunt legati si de preoti, sa creada in felul lor. Nu trebuie, nu este corect sa vii mereu si sa judeci un pasaj din Biblie ca sa demonstrezi ca tu ai dreptate. Poate ai, dar eu sunt fericita cu crezul meu si altii la fel, lasa-ma deci in durerea mea, sa cred ce vreau. Nu ma destepta. Tu crezi ceva, eu altceva. Eu nu vreau sa te conving ca am dreptate, dar nici tu nu veni sa ne spui ca nu e adevarat ce cred eu sau altii, pentru ca nu este corect. Fiecare e liber in acest univers sa creada ce vrea el fara sa ii tulbure pe ceilalti. Stiu ca nu te intereseaza ce cred eu si cine sunt, fii sigur ca nici pe mine nu ma intereseaza ce crezi si cine esti. Atunci de ce insisti sa ne demonstrezi ca suntem sclavii mijlocitorilor, ca suntem prosti gramada pentru ca noi credem. Ne cam jignesti cu insistenta ta si ne faci sa credem si mai mult. Nu inteleg, navarre, de fapt ce vrei sa dovedesti? Te rog intelege ca ma bucur ca esti fericit in familie, ca esti un om liber pentru ca nu crezi, dar lasa-ma si pe mine sa ma simt libera sa cred in ce vreau, fara ca cineva sa-mi aminteasca aproape zilnic ca sunt manipulata...de cine? Oare nu traiesc eu in viata reala? nu ma lupt cu impozitele la fel ca tine poate, cu oamenii rai si cu cei buni, nu ma confrunt cu aceleasi probleme reale ca si tine? Nu ma manipuleaza nimeni. Nimeni! Eu vreau sa cred, eu! Lasa-ma sa inteleg fiecare pasaj din Biblie asa cum vreau eu, cum cred eu ca a fost scris, nu cum vrei tu. Este dreptul meu sa cred, la fel ca si dreptul tau sa nu crezi si sa spui ca este o manipulare, o idiotenie sa crezi in Dumnezu. Sa credem ce vrem fiecare si sa ne respectam acest drept fara a ne aminti unul altuia ca suntem unul manipulat si orb, iar celalalt in eroare si neintelegere. Sa ne vedem de credinta sau necredinta noastra si ne ocupam de acesti copii de pe site care sunt nefericiti si asteapta de la noi ajutor, o vorba buna, o indrumare. Ce zici navarre? Putem sa nu mai vorbim de Biblie? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa amesteci textele religioase cu asta. E o aiureala sa crezi ca textele astea determina modul in care 90% din oamenii din lumea asta trateaza femeia. Majoritatea credinciosilor nu au citit cartile pe care le sustin. Formarea sociala este vinovata de asta iar scrierile religioase sunt doar o preluare a parerilor vremii. Daca "sfintele carti" s-ar scrie azi, evident ar fi diferite si ar ingloba ideile pe care le au scriitorii lor acum. Totul este contextual.
Si ca sa termin: femeia, ca sotie, in societate poate ajunge mai departe de locul 2. Poate fi dupa copil, dupa tata, dupa baiat, dupa "nasu", dupa "fratele lu' tata" etc.
Le urez succes femeilor inrobite.

| whatever a răspuns:

Cam asa este ...cu totii ar trebui sa fim egali