| anonim_4396 a întrebat:

1Timotei 2:9-15

Vreau, dar, ca barbatii sa se roage in orice loc si sa ridice spre cer maini curate, fara manie si fara indoieli.Vreau, de asemenea, ca femeile sa se roage imbracate in chip cuviincios, cu rusine si sfiala; nu cu impletituri de par, nici cu aur, nici cu margaritare, nici cu haine scumpe, ci cu fapte bune, cum se cuvine femeilor care spun ca sunt evlavioase.Femeia sa invete in tacere, cu toata supunerea. Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii, nici sa se ridice mai presus de barbat, ci sa stea in tacere.Caci intai a fost intocmit Adam, si apoi Eva.Si nu Adam a fost amagit; ci femeia, fiind amagita, s-a facut vinovata de calcarea poruncii.Totusi ea va fi mantuita prin nasterea de fii, daca staruie cu smerenie in credinta, in dragoste si in sfintenie.

1Corinteni 11:6-9

Daca o femeie nu se inveleste, sa se si tunda! Iar, daca este rusine pentru o femeie sa fie tunsa ori rasa, sa se inveleasca. Barbatul nu este dator sa-si acopere capul, pentru ca el este chipul si slava lui Dumnezeu, pe cand femeia este slava barbatului.In adevar, nu barbatul a fost luat din femeie, ci femeia din barbat; si nu barbatul a fost facut pentru femeie, ci femeia pentru barbat.

Calugaritele de la liceele teologice sau profesoarele de religie nu incalca partea cu "femeii nu-i dau voie sa invete pe altii"?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Textul se refera la femei in biserica.Dar fiecare femeie care este o buna crestina poate sa vesteasca Evanghelia prin faptele ei,cuvintele si atitudinea pe care o are la locul de munca, in societate in familie.Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce am impresia ca e pacat sa te nasti femeie?
Nastere de fii, dar daca naste o fiica e pacat? Mami ajunge in iad?

| kamykaze88 a răspuns:

Dude ma sperii

| anonim_4396 explică (pentru kamykaze88):

De ce? laughing

| kamykaze88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt pasionat de citit in special biblia dar tu gasesti anumite chestii de femei cu rase in cap? pana la urma ce esti el sau ea?

| anonim_4396 explică (pentru kamykaze88):

Eu nu sunt pasionat de citit biblia dar, daca tu esti, atunci mai mult ca sigur ai dat peste foarte multe chestii ilogice, inutile, malefice, absurde si multe altele.

| kamykaze88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt multe chestii fara sens si inumane acolo scrise sunt si lucruri din care am invatat multe (cu toate ca-s politeist accept invataturile corecte)

| sabin89 a răspuns:

Pai crezi ca asta este singurul lucru care se incalca? Stii cum e: unde merge mia merge si suta. Daca se incalca atatea lucruri, ce mai conteaza unul in plus sau in minus?

| RAY a răspuns:

Mie tot imi place partea cu fata logodita, gaia tu te faci proteasa inveti versete pe de rost