| Xtal a întrebat:

Peste tot apare,, Be yourself" si daca nu stiu cine sunt?!?!?!? Criza existentiala ceva? Discriminare!

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Il stiti pe Tuomas Holopainen,nu,copii? Hai sa va impartasesc niste vorbe ale lui : "How can you just be yourself,when you don't know who you are? Stop saying,how can anyone know how it feels?", zic eu, destul de inteligente si la obiect.E o chemare la un caracter simplu, la amatorism si mercantilism sentimental, fata de propriile emotii dominante.Caracterul,ar trebui sa invete toti, nu e deloc simplu, in esenta.You can't be yourself because you don't actually know yourself fully.Ya never do! Nu poti sa imbii un om sa adopte un comportament, cand el nu stie toate laturile comportamentului sau, chiar daca stie multe din ele.Normal,poti fi "everyone else", insa doar in aparenta, pentru ca esenta n-o poti schimba, dar asta nu este un argument valid pentru "being yourself". Crizele existentiale totusi nu-s atat de grave.Mai degraba, sunt mofturi si ifose de copilasi (psihic vorbind) carora nu li s-a adus biberonul si se pun pe bocit.Descoperirea unei mari parti a eului nu e treaba chiar asa grea.

| AbsolutelyPlentyNames a răspuns (pentru Dumnezău):

Robinson Crusoe: naufragiat singur pe o insula, descoperi ce simpla e lumea si ce complicata e propria ta persoana.
Nu ma, am mintit, nu e Robinson, e din burta mea laughing

22 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Poti descoperii cine esti facand cea ce te entuziasmeaza, ce te pasioneaza; starea de bucurie, de entuziasm, de pasiune iti arata drumul catre tine insuti, catre cine esti

| Xtal explică (pentru Shammal):

Daca asi fi senior ti'as vota raspunsul.O sa il votez cand voi deveni senior happy.

| Shammal a răspuns (pentru Xtal):

Mersi happy pentru apreciere

| RamcolL a răspuns:

"Be yourself" e unul dintre cele mai criminale sfaturi pe care le-am auzit vreodata.Indeamna la sclavie si ignoranta.
In schimb,"Know thyself" mi se pare unul genial.

| Mădă0611 a răspuns:

Te uiti in buletin thinking

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing e contrafacut tongue

| Xtal explică (pentru Mădă0611):

N'am.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Xtal):

Naspa. Ti-l dau pe al meu, oricum e expirat de aproape 2 luni. Ma bazam pe maiasi, nesimtitii. no talking

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti incurcat, mayasi te-a pacalit politisti o sa te amendeze, pentru expirare, si eu am luat-o in mana, speram sa scap de forta de atractie a pamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sti cine esti,nu existi, pur si simplu, ca entitate distincta, sau altfel spus, esti o frunza in bataia vantului.

| VIP3r a răspuns:

Fii tu insuti se refera mai mult la a face ceea ce vrei, sa faci ce iti place tie fara a fi afectata de parerile celorlalti...

| Xtal explică (pentru VIP3r):

Adica,atunci cand ma enervez si imi vine sa ii sparg capul unui individ o fac? Deci raspunsul tau este invalid.

| Shammal a răspuns (pentru Xtal):

Da, daca simti s-o faci fa-o desi nu cred ca iti vine sa-i spargi capul fizic happyoricat de enervata ai fi

| Xtal explică (pentru Shammal):

Pe cat pui pariu?

| Shammal a răspuns (pentru Xtal):

big grin un viol, pariu' e ca nu-i spargi capul, ca posibilitate in mintea ta apare dar nu o manifesti

| Xtal explică (pentru Shammal):

Pai logic ca ma abtin.Dar individul caruia i-am dat reply a spus ca :,, Fii tu insuti se refera mai mult la a face ceea ce vrei''.Si daca mergi pe strada si vezi una si vrei sa o violezi te abtii.Cam asa era si la mine.Selfcontrol.(Daca o violezi intrii la puscarie, daca ii sparg capul intru la puscarie)

| Shammal a răspuns (pentru Xtal):

Daca esti tu insuti nu o sa ai o expresie distructiva, nu o sa faci ceva contrar vointei altei persoane, exista ceva prin cea ce vrei sa faci care sa raneasca intr-un fel alta persoana? eu zic ca nu doar daca nu esti tu insuti - te lasi condusa de "nervi"

| Xtal explică (pentru Shammal):

Citez din nou :,, Fii tu insuti se refera mai mult la a face ceea ce vrei, sa faci ce iti place tie fara a fi afectata de parerile celorlalti...''cum spuneam reply'ul:,, Adica, atunci cand ma enervez si imi vine sa ii sparg capul unui individ o fac? Deci raspunsul tau este invalid.'' are strict legatura cu raspunsul acela.

| Shammal a răspuns (pentru Xtal):

Sa faci ce vrei, ce iti place e raspunsul complet dat de VIP3r; daca spui ca vrei si iti place sa-i dai in cap individului pana sare creier atunci raspunsul lui este invalid; strict la raspunsul acela ma refer si eu;
ce vreau sa scot in evidenta este ca tu in esenta esti buna (iar asta a presupus si VIP3r) asta o spun din idea de selfcontrol de care aminte-ai mai sus daca ai fi in esenta rea i-ai sparge capul fara sa-ti mai faci alte ganduri si ar fi placut

| AbsolutelyPlentyNames a răspuns:

Daca nu stii intreaba oglinda magica, cum facea mama vitrega a lu' Alba ca Zapada.
Sau, si mai simplu, baga un status pe faiz cu intrebarea asta... cum adica n-ai faiz?! N-ai faiz, nu existi, clar!
Deci fa-ti cont de faiz, baga acolo tot ce te framanta sau pasioneaza pe tine personal, fara sa dai copy dupa toate prostiile altora, si dupa vreo luna ai sa afli exact cine esti, dupa cati prieteni adevarati iti mai raman sa-ti comenteze sau sa-ti dea Like happy
Suntem umbra sau scanteia din ochii altora, asta suntem!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AbsolutelyPlentyNames):

Mi-a placut mult ce ai spus, mai ales finalul.Nu am inteles insa de ce compari proiectia unui fenomen (umbra), cu un fenomen (scanteia)? Daca-l comparai tot cu proiectia lui (sclipirea, lumina, etc.), intelegeam.