| SteelShadow a întrebat:

Plantele elimina pe timp de noapte CO2 si "se alimenteaza" cu oxigen. Se spune ca nu e bine sa tii plante in dormitor, iar daca ai prea multe s-ar putea sa nu te mai trezesti, viu din cauza ca nu mai ai ce respira. Acum vine întrebarea: câte plante ar trebui sa ai in camera in care dormi astfel încât sa devină un pericol? Eu am plante in dormitor...

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista o norma. Ar trebui sa stii la fiecare cat consuma si ce spatiu ai su daca ai geamuri si usi compacte sau nu. Oricum mai intra aer de afara.

| RAY a răspuns:

Stai putin plantele creaza oxigen si elimina dioxid de carbon deci nu ai cum sa mori pentru ca creaza mereu oxigen nou sa spun asa, tine cate doresti tu ca e sanatos

| SteelShadow explică (pentru RAY):

Pe timp de zi da. Dar noapte e invers: consuma O si elimina CO2.

| RAY a răspuns (pentru SteelShadow):

E nu stiam asta, multumesc de informatie, acuma daca ti cateva nu cred ca vei ramane fara oxigen

| SteelShadow explică (pentru RAY):

Nu-s chiar cateva... Ideea e ca nu-s așa mari așa ca nu exista vreun risc. Am vrut doar sa va si părerea voastra, cei de pe TPU.

| mihai69 a răspuns:

Cred că de la vreo 5-10000 în sus. Nu de alta, da' nu mai ar fi aer deloc, spațiul ar fi ocupat de vegetație.
În plus, dacă ar fi adevărată chestia cu muritul dacă dormi noaptea printre plante, ar însemna ca prin păduri să nu supraviețuiască niciun animal, nu?!?

| SteelShadow explică (pentru mihai69):

Afara e afara deci e logic ca in padure o sa fie animale pentru ca e mereu oxigen. Eu ma refer la spatii inchise.

| mihai69 a răspuns (pentru SteelShadow):

Bun; afară e afară, da? Și oxigenul ăla de unde ar trebui să vină?!? Nu de alta, da' CO2 e mai greu decât aerul, indiferent dacă stai afară sau în cameră. Și când de jur-împrejurul tău sunt milioane de plante care expiră CO2, unde crezi că pleacă el, ca să mai intre O2?!? Mă rog, ideea este că procentul de CO2 expirat de plante e prea mic pentru a face aerul irespirabil sau chiar toxic.
E drept, cu plante în cameră, vei respira ceva mai mult CO2 decât fără, dar nu mori din cauza asta. Iar dacă ar fi să faci totuși un bilanț, ar ieși totuși pe plus, nu de alta, dar într-o cameră de locuit, e mai mult timp lumină decât afară, în natură.
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu toate plantele elimina dioxid de carbon pe timp de noapte.
In al doilea rand, nu toate plantele elimina la fel de mult dioxid de carbon.
Bun, poate nu e bine sa ai in camera in care dormi prea multe plante care consuma o cantitate mare de oxigen, dar de aici si pana sa-ti faci probleme ca o sa mori din cauza asta e mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai si plante carnivore?

| Iuliancik77 a răspuns:

10 plante

| Krsdt a răspuns:

ROFL.
Ai dat peste cap toate cercetarile facute pana astazi! Tu, cand gandesti... gandesti?

| SteelShadow explică (pentru Krsdt):

Dar tu cand raspunzi, gandesti? Ce cercetari? E o chestie adevarata. Ai chiulit de la orele de biologie?

| Krsdt a răspuns (pentru SteelShadow):

Care ore? Cele care tampesc, sau care te invata cu adevarat? Pune mana pe carte (alta decat cea de bio, care este o infectie culturala)! Brainwashed...

| SteelShadow explică (pentru Krsdt):

Chestia asta e demonstrata stiintific!