| doar.eu a întrebat:

Platon sustinea faptul ca societatea perfecta ar fi cea condusa de filozofi. Ce parere aveti despre aceasta utopie politica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea acea se credea totusi ca omenirea putea fi supusa unui sistem dar realitatea a dezvaluit cu totul altceva.Despre filozofi iti recomand "Amurgul filozofilor"Giovanni Papini.

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De altfel teoria a fost experimentata, chiar pe vremea sa, in Sicilia si s-a dovedit a fi neviabila.

| Bacemi a răspuns:

Daca ar fi si politicienii nostri macar fideli acestui act de filozofie :,, Adevarul e stapanul nostru, nu noi stapanim adevarul '' Romania ar fi printre cele mai puternice tari de pe glob. Din pacate trebuie sa acceptam ca adevarul nu prea exista.

regis
| regis a răspuns:

Eu nu cred in ideea aceasta. O societate trebuie condusa de oameni care se pricep la asta, ori acestia se numesc astazi manageri, in sensul propriu al cuvantului. Filozofii se pricep mai mult sa gandeasca decat sa aplice.
Noi ne-am multumi cu o societate condusa de oameni cinstiti. Nu trebuie sa gandeasca strategii, sa actioneze dupa principii economice, nu trebuie sa faca nimic altceva decat sa nu fure.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In ordinea de idei a lui Platon, e mai uman sa vorbesti despre razboi decat sa il faciwinking

| shadovv a răspuns:

Pai este superba. Imagineazati o patrie condusa numai de oameni intelepti... problema este ca nu prea stim ce inseamna un om intelept.

| petru a răspuns:

" Ma cred si eu uneori zalud, ca-i admit pe inainte-mi statatori in ale gandirii filosofice, care sustin ca Inteleptii sunt indrituiti a conduce Omenirea
Sigur oare sa nu las eu sa zica lumea ce vrea, si sa creada ca Adevaru-i o utopie! deci zica lumea ce-o pofti si cum ii ajuta puterea!
Eu totusi am certitudinea ca omenirea va cunoaste Plinatatea, voita, ei, chiar de Facatorul sau!
Atunci Inteleptirea va atinge deplina-i maturitate cuprinzand mintile intregi Omeniri!
Sufletu/Spiritul ce-i in fapt viata se va desavarsi in intruparea om, ne fiind doua (suflet, in om)ci Suflet-Om deplin intrupat!
Secerisul va fi cand ce-i Dat sa se Coaca/Plineasca se va cunoaste-n Plenitudinea sa intrupata!
Platon desigur precum Socrate, Zamolxe sau alti Intelepti inainte-mi statatori nu sunt utopici ci stiam venirea, plinirea si care-i Finalitatea!""
zice Aros din Milet in ""Dialog despre om""
desi m-am gandit mult spun ca au dreptate, deci si Platon, cand sustin ca Intelepciunea va Armoniza omenirea!
petru borodi/Cluj

| DrViorel a răspuns:

Societatea perfecta nu exista, societatea perfecta va fi doar sub conducerea lui Dumnezeu. Noi oamenii suntem imperfecti, iar o societate condusa de filozofi ar fi un declin din toate punctele de vedere pentru societate, pentru ca un filozof cu greu accepta ca idea lui este gresita si trebuie sa o schimbe... O zi buna!

| andytza a răspuns:

Nu exista persoane perfecte in lumea asta, chiar nu stiu de ce se foloseste acest cuvant pentru a descrie oamenii, eventual lucruri dar cum omu` face lucrurile pica si aceasta idee.In sfarsit, cum bine stim cu toii ca stiinta si religia sunt ca doi poli opusi.Stiinta iti demonstreaza ca un lucru exista, in schimb in religie se `sustine` cum ca au existat lucruri si persoane in care nimeni nu este obligat sa creada.Si ca sa nu deviez prea mult de la subiect, citez:
`Una din pedepsele pentru refuzul de a participa la viaţa politică este aceea că vei ajunge să fii condus de inferiorii tăi.`

| andytza a răspuns:

Amandakeat daca te refereai la mine am specificat si faptul `ca sa nu deviez prea tare de la subiect`...era doar o aluzie la `sustine`. Toti sustinem dar, doar pana la proba contrarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea lu' Platon nu prea se inventasera managerii... filozofii stiau cat-un pic de mate, de fizica, stiinte politice, etc.; erau un fel de tehnocrati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema cu "Platon sustinea..." e ca pentru neinitiati totul se rezuma la o fraza bine aranjata si la un rationament frumos dar neinteles. Si ne trezim cu afirmatii care nu-si au locul. Simt ca in seara aceasta mai dau o fuga la templu sa abordez problema « bisericii invizibile » cu preotul de ieri. Si de data asta il iau pe motanul Kant cu mine sa ma apere…
Platon s-a referit la o republica ideala, cu o organizare ideala care nu e explicata aici. Iar conducatorii acestei republici sunt intelepti (nu filozofi de apa chioara). E un model armonios in care fiecare-si gaseste locul in functie de aptitudinile sale.
Iar paralela cu societatea actuala este inevitabila… In modelul republican al lui Platon guvernarea e treaba inteleptilor iar in modelele actuale treaba elitelor. E vorba si de lipsa de echilibru intre diverse tentatii demagogice si tehnocratie.

| Revnic_Alexandru_1949_j6Lz a răspuns:

Înțelepții sunt iluminații care sunt parte componentă a ocultei,
Iar oculta este formată din Iezuiți(Societatea lui Iisus) și Ioaniții(Cavalerii de la Malta), care în împreună
au un scop, conducerea planetei pământ de un guvern unic, și acela să fie format chiar din membri lor pentru a nu mai pierde bani pentru mită și manipulare! Aceștia reprezintă statul paralel din toate statele care deja le-au acaparat, și își impun monopolul conducerii acestora după bunul lor interes, prin recesiuni economie, financiare și sociale!

| Revnic_Alexandru_1949_j6Lz a răspuns:

Este imposibil, deoarece instituțiile unui stat, sunt de diverse profiluri, ceea ce necesită și specialiști de profesie conform profilului instituțiilor?! De ce merg prost toate guvernările, pentru că oamenii sunt numiți în funcțiile de conducere pe criterii politice și nu de specialitate?! Dacă toate țările ar fi guvernate numai de „VISĂTORI", în scurt timp ar intra în colaps fără remediu "

| Revnic_Alexandru_1949_j6Lz a răspuns:

Acesta este un alt răspuns diferit de primul?!
Este imposibil, deoarece instituțiile unui stat, sunt de diverse profiluri, ceea ce necesită și specialiști de profesie conform profilului instituțiilor?! De ce merg prost toate guvernările, pentru că oamenii sunt numiți în funcțiile de conducere pe criterii politice și nu de specialitate?! Dacă toate țările ar fi guvernate numai de „VISĂTORI", în scurt timp ar intra în colaps fără remediu "