| TahionN a întrebat:

Poate Dumnezeu să facă o piatră atât de grea încât nici măcar El să nu o poată ridica?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Poate.El poate totul.

| cristi202 a răspuns:

O alternativa la intrebarea asta: "Poate Dumnezeu sa vada cerul rosu cind de fapt el e albastru?" Intrebare gresita, si nu ai cum sa obti un raspuns corect la o intrebare gresita.

| cristi202 a răspuns:

@Dmess:
A fost doar o pilda, ca sa swe inteleaga cam cum este pusa intrebarea asta cu piatra.

| wales a răspuns:

Nu știu. Dar știu că poate să facă o piatră atât de grea, pe care tu n-o poți ridica.

| Angel0 a răspuns:

A mai fost postata de cel putin 20 de ori.
Stii cumva sa explici de ce apare gravitatia?
Adica sa fie grea piatra respectiva?
Ma indoiesc.

| BebeStrumf a răspuns:

Daca se spune ca Dumnezeu a creat tot cum sa nu ridice piatra,sau cum sa faca ceva mai greu decat El? Ar insemna sa se desconsidere prin asta si sa nu mai aiba calitatile de omnipotent, atotputernic, creator etcetera...

| Necrophagist a răspuns:

E paradoxul omnipotenţei, teologic d-zeu nu poate face lucruri care nu l-ar mai face a fi d-zeu şi de asemenea lucrurile absurde nu intră în puterea lui.din pacate sau nu, filozofic nu se poate demonstra existenta sau inexistenta lui d-zeu.

| miradoniz a răspuns:

Eu nu știu mare lucru despre El, ca sa răspund; dar încearcă sa Îl întrebi singur, vezi ce zice

| miradoniz a răspuns:

@d2ny întrebarea nu e ilogica,e un paradox, și anume un asa-numit "paradox al omnipotentei". Paradoxurile sunt probleme filozofice foarte logice, din contra.Personal le iubesc și cred ca pe El îl amuzahee hee Cel care a creat lumea aceasta, atât de minunat detaliata, nu poate decât sa aprecieze folosirea "talerului" inteligentei(pe care ne-a făcut-o cadou)hee hee

| bamse a răspuns:

Pai a facut una.

Si anume, libertatea omului.

Dumnezeu a dat omului voie libera, si nici chiar El nu poate obliga omul sa faca binele, trebuie doar omul sa vrea.

Si inca ceva. Exista si un lucru pe care Dumnezeu nu poate sa-l faca: Sa-si calce cuvantul!

| bebetho a răspuns:

Nu prietene, nu pot! laughing

| Dmesss a răspuns:

Vezi tu, cristi202, nestiutorule, cerul nu e albastru, doar ca asa il percepem noi, si nimic nu e adevarat din tot ce ai invatat tu in viata ta!

| Dmesss a răspuns:

Ziceti ca a mai fost postata intrebarea asta, asa e, dar eu vad raspunsuri din ce in ce mai idioate...

| AlxMro a răspuns:

La materia "logica" invatam despre aceste intrebari "gresite". Tu poti percepe culoarea alba ca verde? Intrebarea care ai pus-o tu se imparte in doua : 1 Poate Dumnezeu sa faca o piatra grea? - DA si 2) Exista o piatra pe care Dumnezeu nu poate sa o ridice? - NU

| LotusRadioactiv a răspuns:

Tu nu intelegi. Dumnezeu este inpalpabil, iar piatra este material. Materia va fi intotdeauna dominata.

| 13 a răspuns:

Ba,voi sunteti de a dreptu ratardatistraight face Nu coteaza ca e priata ca e papauc ca e o **** roz din fier cu luminite. Aceasta intrebare este menita sa contrazica fraza"dumnezeu poate sa faca orice" pentru cas nu poate creea ceva ceva ce dupa aceea nu poate manipula. sau daca poate sa creeze acel ceva, acel ceva nu mai poate fi manipulat.Deci in concluzie dumnezu nu poate face chiar orice pentru ca unele chestii sunt imposibile si la mintea cocosului.La fel ca si animale care vin de la polu nord de la temperaturi de -60 de grade la temepreturi de +30 unde se afla arca. doar ca sa stea pe o planeta plina de apa,care depaseste varful muntelui everst, altitudine unde presiunea atmosferica si desitatea aerului te omoara daca nu ai echipamnt special. A si acele animale mai si supravietuisc dupa ce trece potopu, pe un pamant unde vegetatia este inxisenta iar pestii sunt morti din cauza combianrii aplor curgatoare cu cele stataoare cu apele saratehappy

| Claudiuu a răspuns:

Pai sti daca este asa de puternic poate creea ceva ce nu poate ridica altfel nu e cel maiputenic nu? Si daca nu poate ridica insemna ca nu e cel mai puternic vedeti nu exista perfectiune

| fuckThisLife a răspuns:

Tare intrebarealaughing.nu cred ca exista ceva ce Dumnezeu nu poate ridicahappy

| KillSuckers a răspuns:

Nu cred.El a creat 9 planete 1 soare minunat si o luna superba.Ce crezi. Poate sa ridice o piatra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate Dumnezeu sa existe intr-o asa maniera incat pana si el sa se intrebe asta?

| TheExpert01 a răspuns:

Eu as zice ca nu deoarece el e creatorul lumii si poate face orice funda?

Răspuns utilizator avertizat
| NicolaeCotet a răspuns:

E asta da intrebare el poate face ori ce asa ca miai pus capac

| hazza4ever a răspuns:

Probabil. Nu te indoi de puterile lui Dumnezeuwinking

| emma12341 a răspuns:

Nu cred happy

| Gionell a răspuns:

De ce puneti intrebari asa stupide?happy, se vede ca nu stii mai nimic despre religielaughing, oh go on

| isit_1314 a răspuns:

Dilema, tinand cont ca Dumnezeu este Atotputernic.happy

| GamingZone a răspuns:

BebeStrumf Dumnezeu este un Duh un Spirit El nu are greutate.Si daca ar crea ar putea sa o ridice.Cum ar veni Dumnezeu tine in mana tot universul.Si aici nu ma refer la puterea fizica ci cea spirituala. Funda?

| joice_4654 a răspuns:

El poate sa faca o piatra atat de grea incat sa nu o poate ridica dar il cheama pe Chuck Norris si rezolva problema.