| anonim_4396 a întrebat:

NTREBAREA "POATE DUMNEZEU SĂ FACĂ O PIATRĂ ATÂT DE GREA ÎNCÂT SĂ NU O POATĂ RIDICA?!?"

În contextul întrebării, dacă Dumnezeu este definit ca fiind „o fiinţă care poate crea şi ridica orice piatră" (caracteristici pe care se pare că ar trebui să le aibă o fiinţă atotputernică), atunci întrebarea are mari probleme.
Dacă Dumnezeu este definit în felul arătat cu un rând mai sus, atunci întrebarea capătă forma „Poate „o ființă care poate crea și ridica orice piatră" să facă o piatră atât de grea încât să nu o poată ridica ea însăși?" Cu alte cuvinte, piatra din întrebare este o „piatră" pe care nu o poate ridica „o fiinţă care poate ridica orice piatră". Și aici se pare că avem probleme cu termenul „piatră"! Pentru că „o piatră pe care nu o poate ridica o fiinţă care poate ridica orice piatră" nu este de fel o „piatră", ci un non-sens. Cu siguranţă că o fiinţă atotputernică poate crea și ridica orice piatră, însă „piatra" despre care ne vorbesc cei care pun întrebarea, nu este o piatră, ci un non-sens – cu alte cuvinte: ceea ce ei spun, nu înseamnă nimic. Faptul că un grup oarecare de oameni emite unele cuvinte puse laolaltă și care nu înseamnă nimic – nu poate fi nici măcar o propoziţie cu sens. Cum ar putea atunci ca „ceea ce nu înseamnă nimic" să fie tocmai un argument împotriva existenței atotputerniciei lui Dumnezeu? e usor sa insiri cuvinte, cand nimic nu ai a spune?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dar poate da Dumnezeu o boala pe care sa nu o poata vindeca?
Poate crea un foc atat de puternic incat sa nu-l poata stinge.
Si in fine,poate crea un CORP (Deci nu piatra, doar un simplu corp) atat de greu incat sa nu-l poata ridica.
Sau poate crea CEVA atat de greu,incat sa nu-L poata ridica.
Paradoxul omnipotentei poate fi formulat in multe moduri.
Intr-adevar, aici vorbim de o fiinta ce poate ridica orice piatra,dar mai presus de asta, vorbim de o fiinta ce poate ridica orice lucru si orice corp.
Paradoxul in genere suna asa:

-Poate o fiinta ce poate face orice sa poata face un lucru mai presus de capacitatea sa de a putea face orice?-

Sau.

-Poate o fiinta omnipotenta sa creeze ceva superior proprieri stari de omnipotenta?-

Omniotenta prin definitie este capacitatea de a putea face orice, dar simultan omnipotenta reprezinta si o limitare a omnipotentei. Asa cum rautatea reprezinta o limitare a rautatii, iar bunatatea o limitare a bunatatii.

http://www.tpu.ro/......-poate-fi/

| Mădă0611 a răspuns:

Da, la fel de usor sa dai copy-paste cand te plictisesti.

ATEISMUL ŞI RĂSPUNSUL LA ÎNTREBAREA "POATE DUMNEZEU SĂ FACĂ O PIATRĂ ATÂT DE GREA ÎNCÂT NICI MĂCAR EL SĂ NU O POATĂ RIDICA?" (hypnotized majusculeee) Persoanele care pun intrebarea asta ori se plictisesc, ori sunt proaste, ori sunt inteligente si fac misto de pupatorii de oase, nu stiu ce cuvant/cuvinte sa folosesc pentru cei care raspund luand-o in serios, if you know what I mean whistling

Răspuns utilizator avertizat