| Sergiuu a întrebat:

Poate fi considerat F.M. Dostoievski, un sfant?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

E sfantul literaturii si ar trebui canonizat prin prezenta in orice biblioteca din lume ce se respecta, fie virtuala sau pe hartie, cu macar un titlu.Parerea mea! I-au priit cei sase (sau sapte?) ani de brutarie,e printre cei mai bun din istorie.

La partea religioasa, daca nea Ion secursitu' care nu a putrezit e luat in calcul pentru canonizare, Fiodor de ce nu ar fi? Iaca, eu dupa ce imi insir dara mustind a capacitate literara imensa peste aceasta lume, vreau beatificat.Desi nu-s catolic.Da' daca a putut Escriva, pot si eu, las-o-n sanje!

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai legionarule te vom beatifica dar inainte de asta trebuie batutul in cuie si cele mai multe batute in cap sa-ti iasa fumurile sau arderea de viu, pai ce lula mea tu vrei sa fii sfant pe deamoaca, macar niste chinuri acolo pentru justificarea titlului.

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu! Nici eu n-o sa fiu considerat sfant...

| carminaburana43 a răspuns:

Nu, doar un extrem de bun cunoscator al sufletului uman.

| sabin89 a răspuns:

Uita-te in jurul tau. Poti spune despre cineva ca e sfant? Nu. Si nici la scara globala nu exista nimeni in momentul actual care sa poata fi numit sfant. Extrapoland, te poti gandi ca nici in generatia trecuta nu a fost nimeni sfant. Si nici in generatia cealalta, mai dinainte. Si tot asa. A fost Einstein sfant? Nu. A fost Eminescu sfant? Nu. Despre Napoleon Bonaparte nu stiu ce sa zic, trebuie sa ma mai gandesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Hai, măi, Sabine, nu știi de puștiul ăla de 16 ani, canonizat de curând de Biserica Catolică?

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu. Cine e ala? L-or fi cercetat sa afle de cate ori s-o fi masturbat? Pai, la 16 ani...te poti gandi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

La asta mă gândeam și eu, că l-au canonizat ca și compensație, că a murit virgin.laughing
Acum am dat pe Google, să verific dacă n-am zis vreo tâmpenie, și n-am găsit nici urmă de articol în legătură cu asta, dar știu sigur că citisem mai demult, undeva, chestia asta. Probabil, în timp, informația s-a impregnat bine în creier și a început s-o ia de bună 100%, chiar dacă nu verificasem și la altă sursă.

| Downfall a răspuns:

Nu e nimeni sfânt pe frumosul nostru pământ (am făcut şi o rimă). Cel mult, poate fi considerat un om cu anumite cunoştiinţe în domeniul literaturii şi nu numai, care a adus o contribuţie semnificativă în această ramură.
Acum sincer, eu nu am citit vreo operă de a lui, dar am citit câte ceva despre el şi despre lucrările lui cu alte ocazii şi e clar că acestea au valoare dpdv literar şi cultural.

| JustmeSorin a răspuns:

Dostoievski nu poate fi considerat sfant, insa cu siguranta este un monstru sacru in literatura universala. Cel putin pe mine opera lui mi-a schimbat complet felul in care privesc lumea. Peace!

| Saya a răspuns:

Nu exista sfinti!
Iti cauti un model pentru viata?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? Avea barbă.

| Analytical a răspuns:

Get a life! Ce-ti pasa? Nu vei cunoaste raspunsul pe acest pamant. A fi sfant pe langa divinitatea suprema, mai exista termenul de "pus deoparte". Fara pacat nu exista om pe acest pamant, decat Isus Cristos! Daca e sau nu sfant (pus deoparte) asta o decide Dumnezeu. Nu tu, nu eu.

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu exista sfinti si nici nu vor exista.

Nimeni nu este mai sfant ca mine sau ca tine.

| alexandra1993 a răspuns:

Da, un sfant pacatos! happy

| Traianosik a răspuns:

Nu poate fi considerat un sfant, doar Dumnezeu, ingerii, sfintii si eu putem fi considerati sfintiwinking

| Cocooos a răspuns:

Nubig grin