| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care a fost primul Papa din istorie? Pe net spune ca Sfantul Petru ar fi fost considerat primul Papa dar eu nu cred pentru ca nu are cum, el e considerat Sfant nu Papa.

Cine imi poate spune care a fost primul Papa primeste funda.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestin cu numele, iisus a dat cheile primei biserici lui petru el fiind primul papa

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Deci netul nu minte Sfantul Petru a fost considerat primul Papa.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu crestine, ce faci cu biblia? eu ca ateu trebuie sa va povestesc biblia

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Am intrebat asta pentu ca nu se stie exact unii spun ca a fost Sfantul Petru altii ca a fost Papa Corneliu din 250 d.Hr. nu se stie exact.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu ca crestin, ce spui?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Realitatea e ca un taran prost ca Petru a fost invins de carturarul viclean Pavel. Mai tarziu, adeptii lui Pavel i-au persecutat pe adeptii lui Petru drept eretici.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_papilor
caută-l pe primul care nu „e considerat sfânt".

| TristanTzara a răspuns:

Poziția Papei coincide cu cea de Episcop al Romei. Primul Episcop al Romei a fost Sf. Petru lucru pe care își bazează Biserica Catolică autoritatea, Iisus a spus "Tu eși Petru [în greacă Petros care înseamnă piatră] și pe tine îmi construiesc biserica".
Deși primul Papă care a susținut cu tărie supremația Romei a fost Papa Ștefan I (254-257) iar Papa Gelasius (492-496) a fost primul care a folosit titlul de "Vicar a lui Hristos". Dar titlul de Papă (de la grecescul Pappas, "tată") a fost atribuit multor episcopi dar a fost restrâns celui Romei abia în 1073 de Papa Gregor al VII-le. Deci depide de cum privești lucrurile, unul din cei patru e primul Papă.