| RAY a întrebat:

Poate fi convertita fructoza in glucoza, da sau nu?
Doar cine stie sa imi raspunda.

Cand copilul tau consuma alimente ce contin fructoza, organismul sau nu o poate transforma in glucoza, singurul tip de zahar pe care organismul il poate folosi pentru energie.

vs

Glucoza din mar nu prezinta pericol dar cea din sucuri, din prajituri ridica mari probleme. In mar, ea se gaseste impreuna cu pectine si cu alte fibre si iar indexul glicemic scade. Fructoza desi are indexul glicemic 19 nu inseamna neaparat ca e mai buna. Nu are nevoie de insulina pentru procesarea ei, dar odata ajunsa in ficat fructoza este transformata in glucoza.

https://www.clickpentrufemei.ro/......ganismului

https://lyla.ro/......ile-dulci/

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Poate fi folosita drept "combustibil", dar are efecte secundare pe care glucoza nu le are.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Consumul cronic de fructoza are 8 din cele 12 efecte ale consumului cronic de alcool. Deci evita fructoza pe cat posibil.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Sa evitam consumul de fructe?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu, fructele sunt bune in special prin ce nu contin, adica multe calorii. E bine sa consumi multe legume si fructe, dar evita zaharul si mierea in exces.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Dar stii ras la intrebare?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Fructoza da energie, alcoolul da energie, etc. Nu e neaparat sa intre glucoza ca sa primesti energie.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Raspunde mai clar da sau nu?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu stie, dar raspunsul este sa consumi fructe si orice in limite.Asa orice consumi si iarba, daca maninci prea multa te ingrasi laughing

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Poate fi folosita drept "combustibil", dar are efecte secundare pe care glucoza nu le are.