| Reginald a întrebat:

Poate sa cineva sa explice ce reprezinta ceea ce visam? Nu ma refer ca daca visezi x inseamna ca o sa y. Ma refer visezi deoarece. Sau doar spuneti ce stiti despre vise. Din punct de vedere stiintific.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aruncă o privire aici:http://www.tpu.ro/......-intreaga/

Citește și toate comentariile, dacă vrei să înțelegi cum stau lucrurile.

| soricica a răspuns:

Visul este produsul creierului, dupa cum bine stie toata lumea. Astfel de obicei visam ceea ce ne propunem sa facem, ce am vrea sa facem [sau sa se intample], de ce ne e frica si asa mai departe. Deci practic, involuntar, ne alegem ceea ce visam. [parerea mea]
Bye :*

| Reginald explică (pentru soricica):

Daca e asa incep sa cred ca sunt un psihopat...

| soricica a răspuns (pentru Reginald):

Nu nu esti un psihopat.
Asta stiu eu dintr-un documentar de pe discovery

| GroparuVesel a răspuns:

Exista site-uri ( mincinoase sau nu ) sau oameni ( mincinosi sau nu ) specializate(specializati) in asa ceva.Visezi deoarece ceva idiot pe nume creierul are placeri nebune de a te pune intr'o stare placuta sau nu pentru a face mai relaxanta odihna de care are nevoie organismul.Creierul asta tampit poate prezice uneori destinul ( exemplul meu: uneori visez noaptea ce se va intampla peste un anumit interval de timp ). Starea de vis este o stare a realitatii ( daca te doare ceva in vis si nu iti trece pana te trezesti,o sa te doara si in realitate, depinzand de ce a provocat leziunile din vis).Din punct de vedere stiintific nu s'au aflat destule dupa parerea mea. Unii oameni stiu mult mai mult decat oamenii de stiinta, dar acesti cercetatori au descoperit o noua stare:LUCID DREAM, in care poti sa controlezi visul, sa fie aproximativ real.

| RAY a răspuns:

In timpul viselor ratiunea dispare de ce? ca o parte a creierului activa ziua e inactiva noaptea de ce? pentru ca subcontientul intra in actiune cand dormi, desi visele sunt doar imaginatie

| WhatheWow a răspuns:

In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient.

| JustMusic a răspuns:

Din punct de vedere psihologic visul este o forma a imaginatiei involutare alaturi de reveria care reprezinta visul cu ochii deschisi.Visul din noapte se produce pe parcusul a 2 ore/noapte el ia nastere din imagini, sunete dorinte emotii aflate in subconstientul tau si iau forma a ceva nou.Visul are o probabilite foarte redusa sa se implineasca. Chiar daca nu ne aducem aminte ce am visat asta nu inseamna ca nu visam, 2cam 2 ore se viseaza in fiecare noapte.
Visul este o chestie pe care creierul nostru o modifica, ca si cum ai lua o imagine si ai modifica-o in photoshop, pornesti de la ceva cunoscut si ajungi la un lucru care nu are nici o legatura cu obiectul de la care ai pornit.Pt ca sa nu te apuci sa mergi pe pereti in somn organismul ia o masura de protectie si anume cand adormi corpul tau paralizeaza intr-o mica masura.Cand ai impresia ca, cazi in gol, organismul te testeaza daca ai adormit sau nu.
Daca am sta si am lua un vis care ni se pare ca necunoscut, segventa cu segventa, sunt mari posibilitati sa iti dai seama ca sunt lucruri pe care tu le stiai sau ti le doreai.De exemplu daca visezi un cal, nu inseamna ca o sa ai un petitor, ci ca organismul tau are o amintire placuta/neplacuta cu un cal pe care o transforma in ceva care tie ti se pare nou.
Sper sa intelegi ceva.

| anonima01 a răspuns:

Profesorul meu de biologie ne-a spus odata ca visele nu au o logica anume, ceea ce visam este ceea ce creierul vrea sa scape de acel lucru si de aceea visele nu au nicio logica pentru ca in vis sunt lucruri care nu au nicio legatura

| Aflorin a răspuns:

Visele sunt calatoriile ale spiitului in dimensiuni superioare/inferioare. Daca esti un om implinit inseamna ca spiritul se va duce in dimensiuni superioare si poate vei avea o premonitie sau poate chiar vei vedea o fiinta superioar(inger, sfant sau chiar pe IIsus). Daca esti un om care da asculare la placerile personale te duci in dimensiuni inferioare unde ca in viata de zi cu zi, visezi ca iti implinesti placerile personale.
P.Sbig grinaca de exemplu visezi ca te saruti cu un baiat pe care i iubsti, asa si este nu mai ca nu trupal, ci spiritual.

| Reginald explică (pentru Aflorin):

Cine este cercetatorul ce a ajuns la concluzia asta?

| Aflorin a răspuns:

Un mare cercetator rus