| AvalohAlyn a întrebat:

Poate viitorul fi prezis?
Putem afla ce se va intampla in viitor, intr-o oarecare masura?

20 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Statistic putem prezice viitorul într-o mică măsură, dar nu 100% sigur, deoarece evenimentele prezente nu au toate o singură direcție.

| CuriousStuff a răspuns:

Intr-o oarecare masura, da, poate fi prezis. Poti sa prezici cu certitudine de 100% ca acum daca e ora 20:00 peste o ora o sa fie 21:00. Si multe altele, insa nu poate fi prezis tot sau orice eveniment.

| Clorox a răspuns:

Normal ca se poate, daca vine un razboi de proportii globale, crede-ma, chiar vine sfarsitul laughing

| FemeiaPisică a răspuns:

Viitorul ți-l faci chiar tu. Gândurile tale sunt dorințe, dorințele se transformă în scopuri, iar dacă îți îndeplinești scopurile ajungi acolo unde vrei. Succesul este chiar la un pas dincolo de eșec.
Cum spunea Nenea Brâncuși: "Să vezi până departe este una, să mergi departe este alta."

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu,eu zic ca e aproape imposibil sa prezici viitorul, nimeni nu stie ce te poate lovi sau ce se poate intampla.
Niciodata nu sti la ce sa te astepti de la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AvalohAlyn daca chiar te intereseaza despre acest subiect poti cautat pe internet:"Ce a prezis Nostradamus despre Romania?" sau "Ce a prezis Baba Vanga?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divinaţie

| NoctisFive a răspuns:

Poate fi prezis intr-o mica masura, daca ne luam dupa logica. Daca sti ca n-ai invatat lectia si ca sigur te asculta e normal sa iei 3. Daca o tara ataca alta tara e normal ca tara atacata sa contra-atace. Fiecare actiune a ta sau a altora va avea o consecinta in viitorul apropiat sau indepartat. E folosita si denumirea de,, Butterfly effect".

| Vinsieu a răspuns:

Nu!

| NujCsz a răspuns:

Da,viitorul este prezis de mult, si mai tot ce a foast prezis s-a intamplat...si despre viitor a mai fost prezis al 3 razboi mondial..si a spus citez:"romanii vor pleca din Romania din cauza taxelor si chitantelor si vor vrea sa se intoarca in tara lor dar o sa fie prea tarziu deoarece Romania va fi in flacari...
Sper ca te.am ajutat☺
Funda?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru NujCsz):

Nu e nevoie sa fi clarvazator ca sa stii asta, sunt sanse mari sa se intample asa.

| NujCsz a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Pai nu dar asa a zis Nostradamus care a prezit toate necazurile (sa zic asa) pamantului care chiar un fost adevarate..tot ce a prezis el s-a adeverit din cate stiu eu.

| untu a răspuns (pentru NujCsz):

Da,Nostradamus si Baba Vanga au prezis viitorul fiecarei tari, deci au avut puteri speciale supranaturale!

| untu a răspuns (pentru NujCsz):

Acum in zilele noastre nimeni nu poate prezice viitorul si nu poate avea darul prezicerii! Este imposibil acum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Pai da dar ei au prezis ce am spus eu mai sus...

| Skippy223 a răspuns (pentru untu):

Nostradamus a scris profetiile intr-o franceza atata de veche, incat este extrem de greu sa se descifreze ce a vrut sa spuna.
Baba Vanga nu prea a scris multe, si ceea ce a scris este in bulgara - astfel nu avem de unde sti daca ea a prezis asta, sau este doar propaganda, sau farse.

In ambele cazuri, multe (daca nu toate) din profetii au fost descoperite dupa incident, cand lumea citea profetiile si au facut conexiuni intre ce au scris ei, si ce s-a intamplat.

Baba Vanga a prezis ca in viitor vom trai in mediul subacvatic datorita technologiei extraterestre...

| Liniuta1 a răspuns:

Nu este posobil. Viitorul ti-l faci tu!

| Barnea_David_1990 a răspuns:

Nu se poate

| Unity02 a răspuns:

Traim intr-un paradox, dragul meu. Albert a definit universul ca fiind alcatuit din spatiu si timp. Ele sunt mereu legate, creand spatiu-timpul. Tu in spatiu poti sa te duci oriunde, xyz, dar timpul observabil de tine este prezentul. Viitorul se trecutul sunt portiunile din spatiu-timp inobservabile si inschimbabile de noi.
(Daca ne luam dupa "destin" nu schimbam viitorul, daca ne luam dupa "logica", logic il putem schimba.

Deci, nu, nu poti sa-l prezici, dar il poti schimba.
(Daca ai datele necesare, ai putea sa-l prezici,
gen, stii ca nu ai facut nimic la un text, ii clar ca iei 1).

Funda? big grin

| OfCourseNot a răspuns:

Oamenii sunt niste ciudati. Nu poti sa stii ce se va intampla. Daca lui kim jong un nu i se scoala puIa cum vrea, arunca bombele atomice in fiecare cont a planetei si ne-am dus pe lama. Nimeni nu stie ce are celalalt in bostan.