| anonim_4396 a întrebat:

Pornind de la definitia din dex pentru "plauzibil" nu este oare aceasta perioada cu teoria Big Bang sau evolutionista o perioada trecatoare sau tranzitorie spre alte teorii mai plauzibile? precum a fost cand se credea in teoria ca "Pamantul este plat si in centrul Universului" si care a fost inlocuita treptat cu aceste doua mari teorii din prezent?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Exista teorii cum ca universul se face, se distruge(se comprima intr-un fel) si se reface. E ca si cum incepi o noua viata (dupa miliarde si miliarde de ani) din nou si din nou la nesfarsit.
Aceasta teorie nu este atat de plauzibila din cauza expansiunii Universului.
Si totusi daca vorbim de Univers, ce se afla dupa Universul "Vizibil"? Sunt alte Universe la fel ca acestea cu plantete pe care traiesc organisme ca noi?

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

"Si totusi daca vorbim de Univers, ce se afla dupa Universul "Vizibil"? Sunt alte Universe la fel ca acestea cu plantete pe care traiesc organisme ca noi?" - omul este prea mic si prea trecator ca sa formuleze teorii ca Big Bang si evolutionista. Aceste teorii sunt rodul mandriei unor asa zisi oameni de stiinta care cred ca ei pot cunoaste lucruri ca sa poata emite astfel de teorii indraznete si de inalt nivel. Doar Dumnezeu care a creat Universul material poate sti aceste lucruri. Omul cunoaste doar partial. Dragostea este mai importanta decat aceasta stiinta partiala a omului. happy