| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Poţi iubi pe cineva care nu poate să iubească?

Poţi urî pe cineva care nu poate să urască?

Vreau o supă cu psihologie şi esenţă de filosofie.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

"Poţi iubi pe cineva care nu poate să iubească?"
--Da, poti. Mintea lupta cu sentimentele,dar mereu pierde...
Poti iubi la infinit pe cineva care nu poate iubi inapoi.
-Faptul ca nu iubeste pe tine sau pe altcineva,nu conteaza.
Sentimentele nu tin cont de nimic.

Iubesti persoana pentru ca o vezi prin ochii tai, nu ai celor din jur, nu prin propriii ei ochi, ci ai tai si atat.
In ochii tai e diferita iar in suflet exista ceva ce poate in ea/el nu se naste.

--Nu poti ura pe cineva care nu poate sa urasca pentru ca acel om nu e capabil de vreun rau catre tine sau catre cei din jur.
Un om incapabil de a ura ceva, e un om pur, curat, bun si rar intalnit.
Cum ai putea sa-l urasti? poate doar sa-l admiri.
Sau poate sa-l urasti doar din invidie ceea ce e josnic pentru o fiinta umana.

Cand exista un feedback atunci si din partea ta acele sentimente se intensifica. Iubirea.
Cand simti iubire iubesti. Mai dureros e cand nu o simti si tot o practici.

Poate fi ca o oglinda, se oglindeste in tine ceea ce celalalt simte si tu dai inapoi cu aceeasi moneda, sa spun asa.
Dar cu exceptii.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toate variantele sunt posibile.

| Alphawolf a răspuns:

Da.
Da. Ura nu se naste neaparat din ura. Cel care nu uraste nu este scutit de greseala, daca nu uraste nu inseamna ca are un caracter placut, sau ca nu ma calca pe bataturi. Eu pot prosti un om si fara sa-l urasc, o fac din interes, iar daca-si da seama, el va uri o persoana care nu poate sa urasca.

| Duhovnicul a răspuns:

Poti, in sensul ca este posibil, dar prea putin probabil.
Iubirea e unul dintre sentimentele ce AR TREBUI sa fie mutuale.
Depinde, ce intelegem fiecare prin iubire.
Unele femei materialiste, chair pot sa creada ca de fapt iubesc un barbat, dar ele sa fie cu acea persoana doar pentru bani.
Parerea mea e ca iubirea, ca si ura, e doar o obsesie nascuta din complexul oedipian.

| Shammal a răspuns:

Absolut, idea e ca iubesti inviderent pe cine, iubesti pentru ca asta simti, e in tine; daca iubesti pur si simplu poti ura aceasta persoana iar ea sa iubesca, sa nu poata ura

| Kaℓi a răspuns:

Da, si da.
... fara supa, la ora asta...

| RAY a răspuns:

Nu alegem pe cine iubim asta tine de atractia fizica, chimica e multe de vb despre ea

poti sa urasti desi ura nu-i buna

| Mădă0611 a răspuns:

Bineinteles ca da, dar nu pentru totdeauna; nu stiu daca ai observat, dar oamenii sunt ca magnetii, + cu + se resping, + cu - se atrag, doar ca in timp incep sa copieze comportamentul celuilalt si devin ca el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu alegi pe cine iubesti. E o chestie involuntara, ca foamea.

Poti sa urasti pe oricine daca ai motiv.

Sper sa te sature variatiile de supe pe care o sa le gasesti.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Se dezgheata carnea, se curata legumele. Se lasa carnea la fiert 4 ore (timp in care se va inlatra grasimea formata cu ajutorul unei linguri ori de cate ori se formeaza) iar ulterior se adauga legumele si se mai fierbe preparatul cca 30-45 minute. Se adauga borsul si patrunjelul (care se mai fierb 5 minute) iar ulterior se arunca o mana de leustean. Se lasa preparatul acoperit cu un capac pentru uniformizare. Se serveste cald.

| contαbαndonαt a răspuns:

Daca poti iubi pe cineva care NU VREA (nu ca nu poate, ca nu exista asa ceva) sa iubeasca? thinking Da, poti.Si plus de asta ca intr-o relatie (sa spunem relatie de cuplu, ca tot n-ai specificat tipul iubirii) nu conteaza doar sentimentele, domne, cu atractia sexuala cum mai ramane? ca aleia chiar nu i te mai poti impotrivi, ma rog, o poti controla, dar n-o poti nega!

Vad c-ai cam inceput sa abuzezi de "butonul" „pune intrebarea ta aici!" in ultima vreme, lipsa de ocupatie hah?
Uite ce-ti sugerez eu, gaseste-ti o iubita! ca se vede c-ai nevoie grav...

Supa? Poftim? Dar ce, cu apa chioara nu te-ai mai multumii? raised eyebrows

| BeyondTheDarkSun explică (pentru contαbαndonαt):

Alt superficial îşi etalează aroganţa în forma ei cea mai bună.Dar nu mă enervează asta, ci mă amuză. Continuaţi tot aşa.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Merit.Eram putin nervoasa la ora aia si am inceput sa mai iau aiurea de altii fara sa-mi dau seama, vad si eu ca nu mai judec corect cateodata.
Imi pare rau de rasp., chiar am fost nesimtita.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru contαbαndonαt):

Ăăă,nu-i nimic, se mai întâmplă.

| titizoorr a răspuns:

Poţi iubi pe cineva care nu poate să iubească? Nu

Poţi urî pe cineva care nu poate să urască? Da

Simplu pentru ca nu poti iubi pe cineva care nu poata sa iubesca logic

si da poti ura pe cieneva care nu poata sa urasca logicc funda?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru titizoorr):

Eu nu am cerut supă cu logică, nu dau nici o fundă pentru ceea ce am consumat.

| Inferno a răspuns (pentru titizoorr):

Stupid, poti sa iubesti si o coloana vertebrala de iepure, nu te impiedica nimeni.

| StefaniaMaria2000 a răspuns:

Da poti iubi pe cineva care nu poate sa iubeasca
da poti urî pe cineva care nu poate sa urasca...