| EmaS a întrebat:

Poti sa nutresti sentimente de iubire sau de ura fata de cineva care nu exista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca nu.Cum poti sa il urasti pe Mos Craciun care nu exista? Cum poti sa iubesti/urasti extraterestrii care nu exista? Cum poti sa il urasti pe Dumnezeu care exista? Simplu.Alegi intunericul si minciuna.Bafta

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De ce mai intrebi, nu voi indoctrinatilor religiosi trambitati iubirea de personaje inchipuite. Cine dracu' sa urasca ceva care nu exista decat smintiti.

| Hombre a răspuns:

Ema, esti o blonda deghizata, am spus clar si ma repet, numai un smintit urăste ceva care nu exista. Dar cum esti cu mintea blonda, anticipez unde te duce mintea care iubeste inchipuiri, sa nu gandesti ca ateii il urasc pe Dumnezeu, ei nu cred in existenta lui si atat. Iubirea si ura vă apartine ca voi credeti in existenta lui. Am vazut destui cand le merge bine ii multumeste lui Dumnezeu si cand îi cade o nenorocire pe cap il injura. Kaput.

| Hombre a răspuns:

"luana1, cea rapita de liliacul urias laughing ai perfecta dreptate, insa Ema care nu poate face un pas, nici sa gandeasca un cuvant fara Dumnezeu in cap, se intelege de ce a formulat asa. Uite am ajuns si avocatul lui Ema, fara onorariu binenteles, sunt umanist ce naiba.

| Hombre a răspuns:

Ema, nu te mai intreb ce rau ti-a facut tipa ca imi dau seama, insa tu te-ai rugat la Dumnezeu ca erai bolnava de ură stătută si de neputinţa de a ti-o exprima, incat te-ai imolnavit si te-ai rugat la Dumnezeu sa te vindeci tu, nicidecum sa o ierti pe ea. laughing

| EmaS explică:

Hombre
Sa inteleg ca smintitii il urasc pe Dumnezeu?

| EmaS explică:

Bro
Nu inteleg, ce vrei sa spui?

| EmaS explică:

Chelstone
Si cum crezi ca este mai bine? Sa traiesti cu speranta,sa ai pacea,sa fii fericit,sau sa urasti, sa nu ai un scop in viata, sa fii trist fara nadejde?

| EmaS explică:

Bro
Adica doreai sa spui ca il iubesc pe Dumnezeu? Exista, sa stii.

| EmaS explică:

Luana1
Draga mea, aceasta este o intrebare cu substrat.O sa intelegi tu mai tarziu.

| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Nu Dumnezeu te face sa te certi.El spune sa traim in pace cu toti oamenii, sa iubim chiar si pe vrasmasii nostri.

| EmaS explică:

Chelstone
Nu inseamna ca e ipocrit.Inseamna ca este dragoste.

| EmaS explică:

Chelstone
Stiu ca este greu, dar nu imposibil.Doamne fereste.

| EmaS explică:

Woodenpints
Ei nu sunt morti.Moartea este trecerea in vesnicie.

| EmaS explică:

Ecea
Chiar imi era dor de tine.In limba greaca cuvantul dragoste are mai multe forme:philia, eros si agape.Agape arata dragostea perfecta de Dumnezeu.(dintre Dumnezeu si omenire).

| EmaS explică:

Chelstone
Eu vorbesc din experienta proprie.Cineva mi-a facut mult rau.Imi era imposibil sa o iert.Ma gandeam tot timpul cat de mult am suferit si incercam sa o iert.Dar rana mea nu se vindeca. Aveam multa amaraciune in inima,si chiar aceasta a condus la imbolnavirea mea de hipertensiune,de inima.M-am rugat ca sa pot sa o iert pe deplin, si cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit si starea mea de sanatate este mult mai buna.De aceea spun ca nu este imposibil.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur ca da. Numai ca cei care au asemenea devieri de comportament sunt imbracati in niste camasi cu maneci foaaarte lungi si stau in niste camere cu peretii foaaarte moi.

| DorelSudoru a răspuns:

Il urasc pe d-zeu pentru ca m-a facut sa ma cert cu multi oamenilaughing

| chelstone a răspuns:

Ema, inteleg conotatia intrebarii tale, stiu unde bati, si o sa iti raspund ca atare. Ateii nu au sentimente fata de dumnezeu, nici de ura si cu atat mai putin de iubire. Insa indignarea ateilor vine din alta parte, si, se datoreaza faptului ca ortodocsii au incercat sa impuna cuvantul lui dumnezeu ca fiind adevarat, fara ca acesta sa fie sustinut de realitate si totodata, ca ateu, nu inteleg de ce ii este greu unui crestin sa demonstreze existenta lui dumnezeu, cel adevarat, cum declara ei, ce-i asa de greu sa demonstrezi existenta cuiva care sustii ca este adevarat, adevarul e logic si se deduce foarte usor, nu ai nevoie sa fii mare filozof, mare citit ca sa intelegi adevarul.

| chelstone a răspuns:

Unii smintiti il urasc pe dumnezeu, asta pentru ca fac din neadevar adevar, dar majoritatea smintitilor il iubesc pe dumnezeu

| chelstone a răspuns:

Ema, BRO are dreptate, si tu faci parte din clasa celor care simt ceva pentru cineva care nu exista.

| chelstone a răspuns:

Ema, daca dumnezeu spune sa iubim si pe cei ce ne sunt dusmani, si daca exista, inseamna ca e ipocrit

| chelstone a răspuns:

''Si cum crezi ca este mai bine? Sa traiesti cu speranta,sa ai pacea,sa fii fericit,sau sa urasti,sa nu ai un scop in viata,sa fii trist fara nadejde?''
Asta este o intrebare total deplasata, si hai sa-ti explic de ce. Faptul ca cineva crede in dumnezeu nu are in mod automat consecintele pe care le-ai enumerat tu: ''Sa traiesti cu speranta, sa ai pacea, sa fii fericit'', si nici daca cineva nu crede in dumnezeu nu atrage rezultatele pe care le-ai enumerat, cum ar fi ura, tristetea, deznadejdea, si cu atat mai putin lipsa unui scop in viata.
Sperantele sunt efectul unui drog, ''sa credem ca va fi bine'', daca nu exista un staviliment real in baza caruia sa-ti faci acele sperante, ele vor deveni desarte, si atrag in consecinta durere, tristete, depresii si multe alte lucruri neplacute constiintei.
Pacea si fericirea nu tin de o entitate divinica, ele sunt relative, difera de la o persoana la alta, unii se simt impacati si fericiti pictand, altii ascultand si compunand muzica, altii calatorind si meditand, etc
tristetea si deznadejdea pot fi niste urmari a faptului ca nu gasesti raspunsuri la un moment dat, dar nu intervin pentru ca nu crezi intr-o anumita entitate, unii nu pot spera la fictiuni, eu unul nu pot trai cu speranta existentei unei lumi utopice, pentru a avea o stabilitate in viata trebuie sa ma incred in lucruri reale, nu in utopii, scopul meu in viata nu este acela de a-l descoperi pe dumnezeu, e prea scurta si grea viata pentru a-mi bate joc de ea, o viata creata pe iluzii si sperante, este ca un castel de nisip, cand valurile marii trec peste el acesta dispare, si la fel de stupid o sa-ti irosesti viata precum ti-ai creat-o, pe basme, sperante desarte, credinte care nu dovedesc nimic, macar cand vei muri nu va conta, insa eu nu vreau sa traiesc in fictiune, eu vreau sa traiesc in realitate, in adevar.

| chelstone a răspuns:

Ema, spune-i unei mame indurerate sa iubeasca pe cel care i-a omorat copilul.

| chelstone a răspuns:

''Stiu ca este greu, dar nu imposibil.''
Eu ti-am mai spus tie ca exista lucruri imposibile, si ca dumenzeu nu e atotputernic, si hai sa-ti explic mai in detaliu de ce nu poti iubi pe dusmani. E simplu, daca iubesti pe cineva nu il consideri dusman, daca un om ti-e dusman, trebuie sa fii prea fals ca sa spui ca-l iubesti.

| blondissima a răspuns:

Fiecare dintre noi a facut asta, nu? Eu de mica l-am iubit pe Mos Craciun. Credeam in el, si implicit pentru mine exista. Asta pana cand, la varsta de cinci ani, m-am ascuns sub brad si l-am asteptat. Am fost dezamagita cand l-am vazut pe tati pe la 3 a.m. cum incerca sa puna cadourile sub pomul de craciun, dar m-am bucurat ca l-am speriat cu "bau". laughing

| Ecea a răspuns:

Ah,scuze Ema, am ratat intrebarea asta, dar niciodata nu este prea tarziu.Acum vine si raspunsul meu,sper ca ma scuzi,in general nu ratez intrebari de la tine,mai ales cand sunt iar propagandiste big grin
Nu poti iubi categoric ceva ce nu exista,nu ai vazut,nu ai simtit,nu ai auzit,nu ai avut un contact fizic,etc.

@Lucian cineva mort a existat,intrebarea era cu totul alta.Dar se pare ca perecepi aiurea informatia.
@Ema Citez "Si cum crezi ca este mai bine? Sa traiesti cu speranta,sa ai pacea,sa fii fericit,sau sa urasti,sa nu ai un scop in viata, sa fii trist fara nadejde?"
-Daca nu crezi in ceva inseamna ca urasti? sau traiesti fara scop? de cand se trag asemenea concluzii?
Oare singurul scop al crestinilor este sa il intalneasca pe dumnezeu? din partea mea cat mai repede, oricum multi habar nu au pe ce lume traiesc.
@angus35 extraterestii aia s-ar putea sa existe,nu poti sti sigur.Iar definitia pentru extraterestii inseamna de fapt alte forme de viata, din alt sistem solar, probabil chiar si al nostru.Stiu ca esti bou si tu percepi cuvantul extraterestru ca pe un omulet verde cu 3 degete dar nu este chiar asa.Daca si tu te incadrezi la copiii lui dumnezeu si maica-ta este la fel de "populara".
Tind sa cred ca am un tata real nu unul imaginar,si de asemenea nu pot accepta ideea ca suntem frati "de tata" nu prea semanam.
@Ema "dragoste fata de dumnezeu" cred ca este gresit putin.
Hai sa vedem ce zice in dex despre acest cuvant.
DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecțiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; iubire, amor.
Ciudat.happy eu vad acolo ca acest cuvant se refera la "cineva" sau "ceva", din pacate dumnezeu nu poate fi nici cineva nici ceva, din cate am auzit pe la voi el este "totul".deci nu merge.
Mai zice acolo ca e vorba de sentimente pentru o persoana de sex opus. iarasi nu merge cu dumnezeu, pentru ca nu are un sex anume. daca ar avea jumate am fi homosexuali sau lesbiene.deci iarasi e aiurea...
Nu cred ca folositi corect aceasta expresie.
Si inca ceva important,NU cred ca cineva poate simti ceva care sa aiba legatura cu "sentimente" pentru dumnezeu,ma refer in adevaratul sens al cuvantului,pentru ca nu poti simti pentru cineva ce nu exista in realitate acelasi lucru pe care il simti pentru copii sau parinti. Faptul ca ai impresia ca cineva te iubeste si vorbesti cu acel cineva,te rogi la el, ai impresia ca te ajuta devine un fel consolare a ta.Dar asta nu inseamna ca ajungi la sentimente, este doar o inchipuire sau un pretext sa spui asa ceva.

| luana1 a răspuns:

Termenul "cineva" implica si existenta, deci e aiurea expresia"cineva care nu exista".

| luana1 a răspuns:

Tu nu ai cum sa pui o intrebare cu substrat nici daca ii ceri asta lui dumnezeu.Eu ti-am explicat simplu ca...Dar mai bine o las balta.La tine nu e posibil nici macar sa-ti intre ceva pe o ureche ca sa aiba ce sa-ti iasa pe cealalta.Succes!

| Ioana_9117 a răspuns:

M-am uitat la toata discutia asta.si m-a pus pe ganduri.