| anonim_4396 a întrebat:

Poti scapa de sentimentul de frica definitiv? :/

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se poate scapa definitiv de frica.Nu toate ractiile omenesti pot fi in totalitate controlate.Frica este si o necesitate:ea il fereste pe om de anumite gesturi nesabuite.Multe fapte antisociale nu se comit datorita fricii, desi pornirile si dorinta de a le comite exista.Se spune:Frica pazeste bostanaria.

| Doub a răspuns:

Nu, frica e un instinct de autoapărare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap. Vrei să devii psihopată?
Dar vezi că ei nu simt nici vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
Si e cel mai sincer sentiment din toata lumea asta.

| 6684464 a răspuns:

Doar daca frica nu este pentru ceva necunoscut.

| Porcusorul a răspuns:

Pana si psihopatii, cei care n-au sentimente, simt frica. Ea tine de instinctul de supravietuire.

| Anca6991 a răspuns:

Depinde de ce natura e frica respectiva. E frica de cineva sau frica de ceva. Iti poate fi frica de ceva pentru ca ai avut o anumita trauma, sau pur si simplu e o senzatie ce apare la anumiti stimuli, aparent inexplicabil.
Cat despre invins aceste temeri, nu stiu daca se poate, dar ele sunt in stransa legatura cu cauzele ce le produc, si asta inseamna ca trebuie sa mergem la sursa pentru a incerca sa le stopam. In orice caz asta ar fi un proces indelungat, dus deseori intreaga viata fara succes. Spre exemplu daca iti e frica de inaltime, incerci sa aduni tot curajul si sa te duci la o inaltime considerabila sa privesti in jos. Normal ca iti va fi groaza de asta, dar cu timpul e posibil sa se diminueze senzatiile, sau dimpotriva sa se amplifice. Ceea ce vreau sa spun e ca nu exista o regula anume, depinde mult de fiecare om in parte si de natura fricii respective.

| Toma_Ana_Maria_1979 a răspuns:

Frica este un sentiment ce ne invaluie permanent, pe tot parcursul vietii, nu putem scapa de el. Totusi asta nu inseamna ca ea exista in fiecare moment. Dar o poti dobori in unele situatii, spre exemplu...la un examen poti avea acel sentiment de frica, dar el, de fapt inseamna emotie, pe care o uiti in momentul in care te gandesti la orice altceva (de preferabil, la raspunsul corect laughing) ). Deci totul depinde de tine insuti... Parerea mea.
Fundita?

| Toma_Ana_Maria_1979 a răspuns:

Frica este un sentiment ce ne învăluie permanent, pe tot parcursul vieţii, nu putem scăpa de el. Totuşi, asta nu înseamnă ca ea exista in fiecare moment. Dar o poţi dobori în unele situaţii, spre exemplu...la un examen poti avea acel sentiment de frica, dar el, de fapt înseamna emoţie, pe care o uiţi în momentul în care te gândesti la orice altceva (de preferabil, la răspunsul corect laughing) ). Deci totul depinde de tine însuti... Părerea mea.
Fundiţa?

| DanielaSiPunct a răspuns:

Niciodata nu ai cum sa scapi de frica, frica e un sentiment... inexplicabil... chiar daca stii ca in urmatorul moment o sa te sperie cineva tot te ia pe neasteptate si te sperie. Eu una nu pot scapa de frica. Mai pe scurt... frica te urmareste peste tot.

| xchocolattax a răspuns:

Nu poţi scăpa de sentimentul de frică niciodată. Este un sentiment care te urmăreşte constant până la moarte. Apare atunci când nu ştii cum ar arăta viaţa ta fără ceva sau când te simţi ameninţat de ceva.
Dacă ai frici cum ar fi cea de întuneric sau cea de înălţimi, ar trebui să te întrebi, prima dată "De ce mi-e frică de aceste lucruri? Ce mă sperie la ele?", ca să poţi afla exact unde să acţionezi. Apoi, problema se va rezolva doar dacă vei avea curajul, voinţa şi dorinţa de a o face. Metode sunt cu miile. Dacă te pot ajuta cumva, îmi poţi trimite un mesaj!
Succes!

| aixelA a răspuns:

Nu, ea este in noi si face parte din noi, are un locas special in creier :3