Întrebare recomandată | MauvaisRose a întrebat:

Presupun ca ati auzit de moartea lui Robin Williams. Unul dintre putinii actori si oameni, pentru care merita sa fii indurerat. Dar se pare ca asta nu e de-ajuns (ca a fost un mare actor si un mare caracter). La auzul adevaratului motiv al mortii (Robin cica s-a sinucis), unii oameni cu o minte infecta incep sa arunce cu noroi. Automat, faptul ca a fost un mare actor, care a oferit clipe de amuzament unice si nu numai, se anuleaza pentru astia de-l critica pentru faptul ca s-a sinucis.

Intrebarea mea e...de ce dreacu ii freaca pe unii cum moare cineva?
adica omul asta a facut ceva in viata lui, a ajuns si el intr-un moment in care probabil s-a saturat de existenta, poate de existenta chinuitoare datorata depresiei (conform speculatiilor).
cand ai depresie, nu prea mai conteaza cati bani ai, ce faima uriasa ai, cat esti de iubit, atat de fani, cat si de familie, cu depresia nu prea te joci din cate stiu eu.
poate omu avea niste demoni din trecut peste care nu putea sa treaca, na, comedienii asa mai sunt, din cate stiu, depresivi, si mai tristi, desi in public (la emisiuni, in contact cu presa) sunt oameni mereu pusi pe glume.
asta nu inseamna ca sunt cu adevarat fericiti.
cu toate astea, lumea isi anuleaza sentimentul de indurerare pentru moartea acestuia, pentru motivul ca si-a luat viata, a ales cum sa moara.
de parca stiu ei ce a fost in sufletul sau, au impartit o paine cu el, au trait cu el in casa, samd.

mi-e sila.
ce dracu e in capul astora?
nu zic ceva nou, desigur, toti stim cat de rea/infecta/proasta poate fi lumea.

Răspuns Câştigător
| unknøwn a răspuns:

Asa ajunge la un moment dat orice actor/bogatan. Asta se intampla cand ai mai multa faima/bani decat poti duce si timp liber nema.
Asta se intampla cand fortezi un stil de viata care nu ti se potriveste.

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"E usor sa mori, greu e sa traiesti."
Sinuciderea ar putea fi un semn de curaj, insa curajul nu are prea mare legatura cu logica si inteligenta.
E mare lucru sa fii si curajos si inteligent, curajosi au fost si cei ce au doborat turnurile gemene in 2001.

Depresia se trateaza.
Sa te sinucizi pentru ca ai depresie e similar cu a te sinucide pentru ca ai racit si te doare capul, deci nu e un motiv prea destept.

"Intrebarea mea e...de ce dreacu ii freaca pe unii cum moare cineva?"
Din considerente religioase si morale.
Din intamplare doua din cele mai importante religii ( care au cei mai multi adepti) considera sinuciderea un pacat grav.
Crestinismul, Islamismul, Iudaismul, Hinduismul, toate dezavueaza sinuciderea.

| trisha88 a răspuns (pentru Inferno):

Nu se compara raceala cu depresia, sunt destule articole despre aceasta boala ar fi bine ca intai sa me informam.

| Inferno a răspuns (pentru trisha88):

"...ar fi bine ca intai sa me informam. "
Cine te opreste?

| OnuOnulică a răspuns:

Asta e societate în care trăim din păcate... oameni uită ce actor a fost în momentul când s-a sinucis.Asta îmi aduce aminte de eroul meu ( Chris Benoit ) și el a sârșit la fel a fost cel mai bun luptător de wrestling din lume și după ce a aflat lumea că s-a sinucis și și-a omorât familia nimeni nu îl mai menționează...ba chiar în compania din care făcea parte numele lui e interzis!

| Mădă0611 a răspuns:

Citeam acum cateva zile ca cineva vrea moartea saracilor, in titlu scria asta, oooky, am zis sa citesc, sa vad cine vrea. O tanti din Lituania a zis ca ar fi bine ca cei bolnavi grav (de o boala incurabila, se intelege) si saraci, sa fie eutanasiati, si a dat ca exemple cateva tari europene in care eutanasierea umana e legala, hopa, e satanista, comunista, ca doar dumnezeu are dreptul sa ia viata cuiva, asta fiind pe prima pagina, era si continuare, dar mi s-a facut sila deja. Daca omului ii e nesuferita viata, e dreptul lui sa plece oricand vrea, cei despre care vorbesti n-ar trebui sa iti provoace altceva decat mila, nu cei care se sinucid.

| sublime89 a răspuns:

Am vazut si eu ca a fost criticat de Fox News pentru ca s-a sinucis, si ar fi fost un "las". Probabil ei cred ca la ora asta Robin Williams amesteca smoala in iad. Oamenilor le place barfa, si sa loveasca in altii mai mari decat ei, doar ca sa aiba satisfactia ca nici viata lor nu e atat de perfecta cum se credea. Un om, cu cat e mai prost, cu atat va indragi barfa mai mult.

| Duucu a răspuns:

Marfa pe care a vandut-o este de calitate, dar el ca om nu pentru simplul fapt ca a renuntat la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu nu toata lumea in afara americii accepta rasismul lui, si nu toata lumea e fanul lui
https://www.youtube.com/watch?v=QD9QAAEfQEA

| MauvaisRose explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ma uit la clip, nu ma intereseaza.
intrebarea mea era alta, nu despre simpatia unora fata de robin williams si de ce (nu) e cineva fanul lui.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad care e problema cu clipul respectiv. Eu nu am fost fan al lui, nu prea mi-a placut cum juca. Iar ca s-a sinucis in loc sa ia niste pilule care sa-l faca sa se simta bine nu e un lucru prea inteligent. Daca era bolnav de cancer cu metastaze, as fi aprobat gestul lui, dar depresia e o boala care se trateaza cu medicamente, nu trebuie sa mori ca esti depresiv.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

Bine ca esti tu genial. Macar stiu c-o sa iei pastile ca ultimul las, ca nu cumva sa suferi. Daca ai ****, trage-ti un glontz in gura cand te apuca problemele. Nu ai autoritatea morala de a aproba sau dezaproba un gest al altei persoane. Depresia nu se trateaza cu pastile decat la nivel simptomatic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ştii ce spunea Cedry2k?
"Că nu psihiatrul ci dragostea învinge teama". Ce zici îţi place? thumbs up

| anonim_4396 a răspuns (pentru MauvaisRose):

Da, aici o aud si pe mama, daca cineva s-a sinucis a fost un prost. dar ea stie ca in lume e un rau atat de teribil incat nimeni nu poate scapa. asa ca nu imi ramane nimic de facut decat sa ma alatur voua si sa ma rog pentru robin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Aici trupele nu s-au retras, doar au spus ca se retrag dar au mers inspre irak unde au omorat cateva mii de soldati

| doctorandus a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

A fi depresiv nu e o rusine, dar nici ceva nobil. Sa suferi ca prostu' nu e o virtute. Durerea e inevitabila, suferinta e optionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare răspunde la presiune în felul lui.N-are rost acum să-i judecăm sau chestii de genul. Până la urmă de ce să ne certăm pentru un om care nu mai există fizic; spun asta pentru că el va continua să trăiască prin filmele sale cum de altfel marii artişti şi alte caractere importante pentru omenire.
Sunt multe astfel de staruri care sunt respectate DOAR pentru ceea ce fac,adica slujba lor dar, în viaţa privată sunt foarte criticate pentru exemplul negativ care-l arată. Asta e lumea n-ai ce să-i faci.
Eu zic că îţi trebuie mai mult curaj pentru a trăi decât pentru a te sinucide în cazul actorului, deoarece suferea de o depresie, cum ai spus şi tu iar pentru a trece de aceasta îţi trebuie ceva curaj.
Fiecare are o părere proprie asupra acestui fapt: sinuciderea; de asta mulţi îl văd cu altfel de ochi decât tine.
Nu cred că trebuie să fim îndurereaţi de moartea nimănui deoarece face parte din ciclul vieţii chiar dacă nu e o "moarte naturală". Asta e.
Cum spuneam şi mai sus. Omul nu mai este, nu prea mai are rost o discuţie asupra acestuia despre ceea ce a făcut cu viaţa lui.

"nu zic ceva nou, desigur, toti stim cat de rea/infecta/proasta poate fi lumea."
E ceva subiectiv.Fiecare se percepe într-un alt mod.

Pace. peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu gandeam zilele astea fix acelasi lucru, dar nu ma obosesc sa conversez pe TPU mai mult decat e cazul. Ca tot eu as pica intr-o capcana a judecatilor aspre si eronate.

Desi, da, nu doar pe TPU e o gandire infecta sau deosebit de ridigida, chiar caracterizata de mult miserupism.

Sincer, nici eu nu vad sinuciderea cu ochi buni, chiar n-o consider la modul general un gest de curaj, dar in cazul lui Robin Williams o vad ca pe ceva nou, fiindca la cazurile de sinucidere de la stirile de la ora 17:00 nu sunt chiar asa impresionat. Robin Williams a fost insa cineva pe aceasta planeta si chiar a lasat ceva in urma lui! A fost un actor de mare calibru pentru cine vede cat de cat filme.

Pana la urma o fi avut problemele lui launtrice ca si om, chiar am inteles ca suferea si de Parkinson mai nou, dar ca si actor jos palaria pe veci!

Problema este pur si simplu urmatoarea: cine n-a stiut sa-l aprecieze sa taca dracu' din gura! Nu-si da seama cat e de patetic. Pai se compara Robin Williams cu unul ca Paul Walker in jurul caruia s-a facut prea mult valva inutil? La Robin Williams bate si vantul pe deasupra. Aici probabil a ramas socat numai cine tebuie, iar acestia reprezinta o minoritate, iar cei mai multi aproape am ramas fara cuvinte la disparitia unei asemenea personalitati. Dar la Paul Walker a avut lumea de zis destule pentru ca automobile! Asta e lumea mediocra in care traim!

Acum nu zic ca e normal sa vina toata lumea sa-l planga pe Robin Williams pe unde apuca, dar nu credeam ca cineva poate avea opinii negative si la adresa unui asemenea om, iar asta mai mult in necunostinta de cauza(tipic omului prost).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost intr-o depresie severa, si nu a mai suportat nimic. Poate si din cauza drogurilor... oricum, NU e treaba nimanui sa-l judece. El nu a fost doar un actor extraordinar, ci si un om cu caracter, suflet si vicii iar lumea trebuie sa tina cont de asta, mai ales ca, mai nou am aflat ca avea si un inceput de Parkinson. Ar trebui sa ne para rau ca nu mai exista pe acest Pamant si nu sa-l criticam/judecam, punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca bine zice DucuCent. Ce ironic. Sigur e doar Internet. Deci toti prostii isi dau cu părerea despre un oarecare bosorog drogat si atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe marginea mortii sale se scriu pentru exploatare si manipulare subiecte care nu aduc raspunsuri ci doar incertitudini.

Ba' conteaza daca s-a sinucis ori nu, pentru ca i se stabileste un certificat de deces si pe acesta se scrie cauza decesului, fiind vorba de faptul ca asa cere legea, sunt chestiuni pentru asigurari de viata, bani, mostenire, etc.

| Happyjump a răspuns:

Toti trăim după niste masti, oamenii buni sunt de fapt rai, cei Fericiți sunt de fapt tristi, toti ne judeca după niste masti după care ne ascundem

| InteractiV a răspuns:

Din pacate a fost un mare actor.Dar el se lupta cu mai multe boli.Chiar astazi am vazut el suferea si de Maladie de Parkinson care ii aduce tulburari de depresie si dezechilibru.Probabil in sinea sa nu mai putea rezista si a luat aceasta decizie.Din pacate.

| StJimmy a răspuns:

Lasa-l pe Williams, era batran oricum..se merita mai multa agitatie pentru Mike Brown, pustiul omorat de politist.
Voi vedeti ce se intampla in Ferguson?

| Duucu a răspuns (pentru StJimmy):

Michael*
Mda... ai dreptate, baiatu nu avea nici o vina, el nu si-a dorit moartea.

| StJimmy a răspuns (pentru Duucu):

Mike e prescurtarea de la michael happy
Doar atat ai de zis? E clar...nu ai idee ce se intampla in ferguson
Aceeasi ignoranta care a existat mereu in tara asta...

| Duucu a răspuns (pentru StJimmy):

Daca spun mai mult ce rezolv? E internet ffs... crezi ca aia care l-au jelit pe Williams l-au scos din morti?
Eu doar fac diferenta dintre un bosorog drogat si un tanar care putea avea un viitor.

| StJimmy a răspuns (pentru Duucu):

Omule este vorba despre ce se intampla ACUM in ferguson. Despre o comunitate, nu un singur om. Despre rasismul si ura pentru persoanele de culoare

| trisha88 a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine, intr-adevar depresia e o boala care poate sa duca la sinucidere si apare si la oamenii care aparent nu au griji materiale sau de alta natura, numai ca nu toata lumea intelege asta.M bucur ca tu ai inteles.

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Cam asta interpreteaza unii oameni.Doar pentru ca s-o sinucis il fac un las.El saracu' era chinuit de depresie si avea un inceput de Parkinson. Daca oamenii care l-au facut las, erau in locul lui, ar fi suportat durerea pe care o avea Robin Williams? Asta-i intrebarea.

| IcyBlu a răspuns:

Repulsia asta fata de cei care se sinucid o au marea majoritate a oamenilor.

Se grabesc sa judece cand de fapt nici macar asta nu fac. Acuza mai degraba. Si acuza ce? Faptul ca un om si-a pus capat zilelor?

Il acuza pe sinucigas de ce anume? De lasitate? Pentru a-ti lua singur viata eu cred ca iti trebuie un oarecare curaj.

A facut pacatul cel mai grav? Nu se mai duce la Doamne-Doamne? Foarte bine. Nu se mai duce. Care e problema altora?

Depresia e un lucru grav, iar stigmatizarea depresivilor nu le face nici un bine. Dimpotriva le face si mai rau. Iar asta cred ca este lucrul cel mai des implicat intr-un suicid.

Drogurile si alcoolul nu fac altceva decat sa slabeasca constientul, facand loc subconstientului. Iar daca in subconstient au patruns ganduri urate (asa zisii "demoni"), efectul poate fi tragic.

De ce e lumea atat de necrutatoare cu asemenea atitudine? Nu stiu. Probabil din reflex. Un om pe care nici moartea nu il sperie nu poate fi speriat, controlat; nu mai este un om controlabil. Societatea e obsedata de control si prin urmare orice urma de lipsa a controlului trebuie suprimata. Va dau fiori pe spate povestile cu masoni, illuminati si alte organizatii obscure, secrete si care uneltesc impotriva oamenilor dorind controlul? Uitati-va mai bine in jur. Mi se face pielea de gaina cand este vorba despre sinuciderea cuiva pe care il compatimesc si pe care aproapele meu il improasca cu noroi.

Pe de alta parte, este posibil ca tot acest noroi aruncat sa nu fie pentru acea persoana, ci sa fie motiv de sperietura pentru cei vii pentru a nu-i urma exemplul. Ce ne-am face daca ne-am sinucide pe capete? E drept ca dupa ce mori te doare in basca de problemele lumesti. Este frica de a pierde pe cei la care tinem, intr-un astfel de mod stupid (nu ca ar exsta vreun mod inteligent de a muri). Frica de a ramane singuri, de a nu mai avea pe seama cui sa ne distram, sa traim, etc.

In concluzie, cred ca frica este ceea ce ii impinge pe oameni sa acuze si sa improaste noroi.

Singurul gand care pe mine ma ingrozeste cand cineva se sinucide este intrebarea: ce monstruozitate de sentimente poate sa chinuie pe cineva asa incat sa il faca sa-si ia viata de unul singur?

| MauvaisRose explică (pentru IcyBlu):

Si eu sunt de parere ca sinuciderea e act de curaj, si nu vad prea des aceasta mentalitate.
mersi de raspuns.

| IcyBlu a răspuns (pentru MauvaisRose):

Bine, nu ma refeream la curaj in sensul in care ar trebui sa fie un exemplu bun de urmat, ci la faptul ca atunci cand decizi sa iti pui capat zilelori, te gandesti serios la ce renunti, pentru ca stii ca nu e cale de intoarcere. Hotararea de a te sinucide nu se ia asa instant. Dureaza. E greu sa fii atat propriul tau judecator, avocat si in final calau.