| NutellaVsFinetti a întrebat:

Prostia se trateaza?
Dar de cea ereditara poti sa scapi?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este parte integrantă din matricea umană!
Pa, pa.

| anad a răspuns:

" Omul din betia lui se mai desteapta, dar prostul din prostia lui niciodata "

| Niiiicu a răspuns:

Nu se poate, nu s-a descoperit inca tratamentul pentru aceasta boala...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu
2. Nu

| LucianStroe a răspuns:

N-am auzit pana acum sa se poata trata, cu toate ca multi sustin ca ei au solutia.

De cea ereditara te-ar putea scapa parintii (prin abstinenta) daca n-ar fi ei insisi afectati.

| onlyagirl a răspuns:

Nu cred! parerea mea e ca prostia se reflecta in educatie, si nu ai cum sa te tratezi de o educatie gresita! laughing

| punkbuster9988 a răspuns:

Citeste si vei scapa(trust me).

| Amrooo a răspuns:

In cazul tau?! ...Nu! laughing

| wenwynig a răspuns:

Postarea ta mi-a dat deja raspunsul : nu, pentru ambele intrebari.

| mihaelaic a răspuns:

Dragă NutellaVsFinetti, dacă vrei să îţi răspunzi la această întrebare, răspunde-ţi mai întâi la întrebarea "Dar ce este prostia?". Hai să mergem la DEX şi să vedem ce ne spune el: "PROSTÍE, prostii, s. f. 1. Starea celui lipsit de inteligență sau de învățătură, starea omului prost; (concr.) faptă, comportare, vorbă care denotă o astfel de stare. 2. Vorbă, faptă sau lucru lipsite de seriozitate, de importanță; fleac; absurditate, inepție"... Deci, mai nimic mulţumitor. Părerea mea este totuşi că prostia nu există. De ce? Uită-te care ar fi definiţia prostiei, este o definiţie care se raportează la inteligenţa umană şi anume prostia este starea celui LIPSIT de inteligenţă, dar om lipsit de inteligenţă NU există, prin urmare nu există nici prostie. De fapt oamenii au nivele diferite de înţelegere a unui lucru, de aici apărând şi subiectivitatea fiecărei perspective umane în parte. Un om nu poate fi considerat prost de toată lumea, ceea ce înseamnă că nu există nimic absolut, totul ţine de percepţia fiecărui individ în parte. Dar admiţând că ar exista grade diferite de inteligenţă, atunci da, cei cu inteligenţa mai scăzută şi-o pot creşte prin exerciţiu! Există exerciţii de memorie, de atenţie, exerciţii care te ajută să priveşti din alt unghi o anumită situaţie, exerciţii care, cu timpul, te pot ajuta să îţi lărgeşti orizontul de interpretare a mediului care te înconjoară. Altă varianteă ar fi să CITEŞTI foarte mult. Acestea ar putea fi nişte căi. O a doua cale este aceea a meditării, căci prin meditare ţi se schimbă conştiinţa, te propulsezi pe nivele din ce în ce mai înalte şi astfel şi puterea ta de a înţelege Universul creşte! Însă pentru a ajunge astfel sunt necesari ani de meditat zilnic. Partea bună este că nu există lucruri imposibile! O zi frumoasă să ai!

| cosmin012 a răspuns:

Prostia e nemuritoare