| noreligion a întrebat:

Putem numi,, lumina sfanta" drept a doua mare minciuna a secolului, dupa religie?
Lumina Sfanta este un,, miracol" al Ortodoxiei care se intampla in fiecare an de Pastele Ortodox la Ierusalim, cand in timpul Vecerniei Mari din Sambata Mare, intre orele 12.30-14.30, deasupra Sfantului Mormant se aprinde Sfanta Lumina, un foc care se pogoara din cer, manifestandu-se diferit in fiecare an si care in primele minute nu arde.
Asta spun ortodocsii.Si mai spun ca numai la ei vine aceasta lumina sfanta.Sa fie, oare, celelalte religii pacatoase? Hai sa vedem daca intr-adevar este un miracol sau nu.
Acum, cand stiinta a,, dezlegat" foarte multe minuni de acest gen, a mai facut inca o,, minune" si a dezlegat si marea sarlatanie care ne este prezentata de catre popi. Ce se petrece acolo? Cine stie chimie, cunoaste de asemenea si proprietatile fosforului alb de a se autoaprinde in contact cu aerul. Un rus chiar a demonstrat acest lucru in direct:
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM&feature=chann el_page
Iata si cateva detalii despre aceasta sarlatanie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83
MAI CREDETI IN MINUNI?

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Da cred. Care ar fi problema ta? Te simti mai fericit daca eu cred in minuni si tu nu?

36 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Se stie de mult treaba asta cu fosforul nu este o noutate, si sunt mai multe trucuri din astea folosind anumite combinatii chimice care se autoaprind dupa un anumit timp. Tu @jumpper daca aveai mintea libera de prejudecati veneai cu argumente propiei tale gandiri, insa tu vorbesti cu gura altuia, adeca a lui Isus care nu stim daca sunt vorbele (pentru ca nu a stenografiat, inregistrat, filmat si nu a avut secretara) lui ci ale aposolilor ca ei au dus mai departe invaturile lui Isus, care nu stim daca sunt si ale acestora pentru ca componenta biblie a fost scrisa evanghelisti si de atunci pana acum s-a scurs ceva timp si citim in biblie vorbe la mana a 4, 5, 6, si poate cineva stiintific sa demonstreze ca sunt adevarate si sigure vorbele lui? @psiholoaga tu stii bine comportamentul uman in legatura cu a crede si iluzia transformari minciuni in adevar la nivel mental si imprimarea si fixarea bine in constient in perioada de crestere si invatarea limbajului, adeca pana la varsta de 7, 8 ani si aceste insusiri pe majoritatea ii urmaresc toata viata.In aceasta perioada suntem indoctrinati cu religie si credem orbeste pana incepem sa devenim liberi in gandire cand incepe o noua etapa a gandiri, dupa adolescenta. Ceea ce face @noreligion acum nu este altceva decat gandire libera si nu obligatoriu a schimba ceva.

| psiholoaga a răspuns:

Ce suparat/a esti! happy Sunt multe minciuni in lume, iar religia are mai mult de-un secol. Chestiile ca lumina sfanta, icoanele care plang, aschiile si oasele facatoare de minuni sunt menite sa ofere persoanelor religioase cate o pastila din cand in cand, ca sa nu uite ca exista biserica (si donatii). Credinta nu sta in a-i calca pe altii in picioare ca sa atingi niste oase sau vreo icoana sau ca sa aprinzi o lumanare fix de la arhiepiscop, cred ca dumnezeul din biblie s-ar da cu capul de pereti daca ar vedea asa ceva. In minuni eu cred, numai ca pentru mine minunile nu sunt prezentate la tv de biserica: o fata care la 14 ani are grija de fratii mai mici si de tata, pentru ca mama a murit si totusi isi aminteste sa fie copil si sa aiba vise (o minune), o femeie care divorteaza la 40 de ani si ajunge in strada cu copilul si gaseste puterea sa mai zambeasca si sa isi ia viata de la capat (o minune), o tanara mama care isi pierde un san in lupta cu cancerul si totusi se simte femeie si mama si poate gasi fericirea in viata ei (o minune). Deci, da, eu mai cred in minuni; ar trebui sa crezi si tu, daca ai sti unde sa le cauti. Oamenii din jurul meu fac minuni in fiecare zi si nu e nevoie ca biserica sa le picteze o aura ca sa vad asta.
Cat despre religie, vad ca ai multe intrebari sau provocari pe tema asta, unele mai bine primite ca altele; iti inteleg furia si dezgustul (been there, done that), dar cu furie nimeni nu a schimbat nimic in bine.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@carminaburana43
"Eu cred ca noreligion cauta toate motivele posibile sa nu fie credincios pe cind ceva in subconstient spune contrariul si desi neaga ar dori din tot sufletul sa creada dar nu reuseste sau respinge toata credinta dintr-un motiv pe care numai el il stie."

Hohoho Psihanaliza Freudiana si Manipulare ftw happy.
Martorii lui Yehova, Adventistii si Penticostalii ar fi foarte mandrii de tine happy

| PhaseMorphXR a răspuns:

@carminaburana43
"Imi pare foarte rau dar nu floatilla nu apartin nici la una dintre acestia."
Dar nu am spus ca apartii...

| carminaburana43 a răspuns:

Bravo psiholoaga si bravo shadowhek is sfirsit cineva da raspunsuri normale si de bun simt unora care nu noua ci lor insusi vor sa demonstreze caci credinta e ceva depasit.Eu cred ca noreligion cauta toate motivele posibile sa nu fie credincios pe cind ceva in subconstient spune contrariul si desi neaga ar dori din tot sufletul sa creada dar nu reuseste sau respinge toata credinta dintr-un motiv pe care numai el il stie.

| carminaburana43 a răspuns:

Imi pare foarte rau dar nu floatilla nu apartin nici la una dintre acestia.Am fost botezata reformata dar in urma deziluziilor din popi nu am mers la biserica de 5 ani de zile. Ceea ce nu inseamna ca nu cred. Zilnic simt prezenta Divinitatii in viata mea.Si cind fac bine si cind fac rau.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa ne suparam cine ce crede.Fiecare se descurca cum poate cu propria sa constiinta si suflet.

| ania a răspuns:

" cei mai multi oameni ar ucide adevarul daca adevarul le-ar ucide religia"
Ateismul sustine in esenta ca e absolut sigur ca uimitorul nostru univers pe care stiinta il arata a fi in expansiune nu are o cauza imateriala exterioara, ca e rezultatul sansei, al intamplarii, ca nu e rezultatul unei intentionalitati exterioare lui. Faptul ca asa cum a aratat stiinta universul e in expansiune, indica spre un inceput al lui. Legile universului, asa cum le-a descoperit stiinta spun ceva despre interrelatiile dintre timp, materie si spatiu, dar nu pot spune nimic despre ce era inainte( ma refer ontologic nu temporal, pentru ca timpul a aparut impreuna cu spatiul si materia) acel start inspre care indica stiinta.
Asa ca daca definim religia ca fiind o convingere despre lume si viata pentru care nu ai dovezi materiale, ateismul e una din religii. Legile stiintei se aplica universului actual, restul sunt speculatii. Cel putin agnosticul spune ca nu stie care e originea universului, spre deosebire de teistul si ateul care evident fara nici o dovada materiala zic ca stiu.
Ce sens are notiunea de adevar intr-o perspectiva ateista asupra vietii? Daca universul si noi suntem numai materie in expansiune intamplatoare adevarul e dat de niste impulsuri care ne circula prin creier?
Teistii si ateii au cel putin o convingere comuna, aceea ca exista adevar( spre deosebire de cei ce sustin ca totul e relativ).
Cineva spunea ca ceea ce au in comun toate religiile e ca postuleaza un spectator impartial, garant pentru ce e bine-rau, adevarat fals.
Cand vorbesti despre adevar ai ca premisa un standard absolut in fuctie de care judeci ce e adevarat si ce e fals. Altfel cuvantul in sine nu are nici un sens. Ateismul nu ofera nici o baza pentru ca cuvantul adevar sa aiba vreun sens.
Apreciez interesul tau legat de Dumnezeu, Biblie, religii. Nu renunta.

p. s Eu cred in minuni in sensul in care nu vad de ce daca exista un Creator al legilor universului care nu m-a cansultat cand le-a stabilit sau cand a hotarat sa exist eu, as avea eu caderea sa stabilesc daca poate sau nu poate sa intervina in privinta lor. Legat de Lumina de la Ierusalim, eu nu sunt edificata.Nu stiu daca e o minune sau nu.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca tu nu crezi, de ce te straduiesti sa zdruncini increderea altora? Ce ai de castigat? Doar pe vremea lui Ceasca se straduiau unii sa creada toata lumea ce zic ei! Este loc pe acest Pamant si pentru atei si pentru credinciosi!

| shadovv a răspuns:

Un mare rapper roman (Raku) a spus asta:

Fericire celui ce mereu la Dumnezeu se inchina
Ca viata cate ii urca in carca niciodata nu-l inclina

| noreligion explică:

@psiholoaga-,, Sunt multe minciuni in lume, iar religia are mai mult de-un secol.''
Si eu, in dobitocenia mea, care credeam ca religia nu are mai mult de 100 de ani, sau un secol, asa cum ii spui tu! Psiholoaga, eu vorbeam de acest secol deoarece am pretentia ca nu mai mergem pe la morminte sa infigem tarusi in inima pe motiv ca este vampir, nu ne mai punem usturoi la stalpul vilei si nici nu mai mergem prin samani sa ne ghiceasca.Acum,toti avem acces la informatie si am pretentia ca trebuie sa stim si sa folosim acea informatie in folosul nostru.Tocmai de aceea am si spus,, al ultimului secol'' si nu al ultimelor doua milenii.
, Chestiile ca lumina sfanta, icoanele care plang, aschiile si oasele facatoare de minuni sunt menite sa ofere persoanelor religioase cate o pastila din cand in cand, ca sa nu uite ca exista biserica''
De acord cu tine, insa tu cum consideri aceste persoane care cred ca un hoit pupat face minuni si vindeca cancerul? Daca esti intr-adevar psiholog, stii ca este posibil acest lucru, pentru ca totul se petrece in subconstientul nostru, insa nu datorita salivarii deasupra unui hoit mumificat.Si da, ai dreptate, numai persoanele religioase pot crede asa ceva, niciodata un ateu.
,, iti inteleg furia si dezgustul (been there, done that), dar cu furie nimeni nu a schimbat nimic in bine''
Unde vezi tu furie? Furie poti spune ca este din partea religiosilor, niciodata nu m-am lasat atrasa in aceste discutii tocmai pentru a nu se spune ca incerc cu tot dinadinsul sa cuceresc vreo reduta.Eu numai prezint niste neadevaruri in care majoritatea crede cu tarie. Daca vei lectura toate postarile mele, vei observa cata frustrare s-a pus in anumite raspunsuri.Si ca sa inchei raspunsul catre tine, am sa adaug un citat al lui Lemuel K. Washburn
,, Cei mai multi oameni ar ucide adevarul daca adevarul le-ar ucide religia.''

| noreligion explică:

@cioaca99
,, Ok despre Lumina Sfanta nu crezi dar ce spui ca de Boboteaza raul iordan isi schimba cursul sa-u dupa capul tau crezi ca si minunea asta ii o facatura nu?''
Hai sa stabilim un lucru: cursul raurilor se poate intoarce in diverse cazuri, trebuie doar din varii motive sa creasca apa in aval. Ok? Cel mai tipic exemplu este pentru fluvii care se varsa in oceane, cand datorita mareei apa chiar o ia,, la deal".
Altele, mai sugubete, doar fac figuri, fentand habotnicul crestin, in zone cu "curbe" existand anumiti curenti care pe un mal chiar conduc apa spre amonte. Debitul net insa e spre aval, cum e si normal.
Numai in ziua de Boboteaza? Hahaha! Ai verificat si in celelalte zile, sa vezi daca nu cumva fenomenul se repeta cam des? Te-ai uitat cu atentie la sensul curgerii apei peste tot, sau doar intr-un loc?

,, Si apropo despre lumina sfanta inainte de a merge patriarhul biserici ortodoxe in mormantul sfant merg patriarhi celorlalte biserici in mormant si nu se intampla nimic si inainte de a intra in mormant sunt controlati pentru a fi siguri ca nu au nimic cu care au putea aprinde lumanarile''
Ce nu intelegi? Odata inmuiat fitilul lumanarii, acesta dupa o anumita perioada de timp, timp care poate fi controlat, se aprind. Ce rost mai are sa foloseasca chibrituri din moment ce fosforului alb nu-i este necesar ajutor. Iar acel control, este unul simbolic.

| noreligion explică:

@jummper-,, Hristos zice " sa nu dati margaritarele porcilor ". ''
Poate, insa eu voi continua sa vi le ofer cu toata inima.Numai voi sa le intelegeti!

| noreligion explică:

@fanaticdupatine-,, plus ca scufita rosie e o hot lady(sa speram ca are 18 ani).''
Spre binele scufitei, sper din tot sufletul sa nu fie minora, caci astfel intra pe mana Sfintei Stafii si ii face vreo doi, trei Isusi(scufitei). lool!

| GyeBaek a răspuns:

NU iti zic sa crezi in minuni, dar iti zic sa incerci sa-l cunosti pe Dumnezeu, Daca il vei cunoaste vei ajunge sa crezi in El.

| Sconcsiş a răspuns:

Lasa-ne cu ciorile din capu tau. Du-te la Banel, daca in el crezi. Cat despre ce ai scris tu, cand au zis ortodocsii ca celelalte religii sunt pacatoase?

| pwp a răspuns:

Eu cred...love struck

| foxi a răspuns:

Hai sa fim seriosi! ne insusim ca vrem acest lucru.nu e demonstrat!

| jumpper a răspuns:

Stii ce zice Hristos in Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar? "Ca nici de ar invia cineva din morti nu ar crede de ar veni la ei " De ce? Pt ca au inima impietrita. Exemplu e cazul tau. Dar l ajudecata, cum zice Mantuitorul ca cei ce stiu si nu fac faptele bune vor fii batuti cu multe lovituri iar cei ce nu stiu vor fi batuti cu mai putine lovituri. In cazul tau, se presupune ca citesti Biblia si ai aflat invataturile ei. Trage tu concluzia!

| jumpper a răspuns:

As pute sa-ti dau un raspuns si la aceasta intrebare dar nu meriti. Hristos zice " sa nu dati margaritarele porcilor ". Asa ca...degeba iti dau altii raspunsuri.

| thepunusher a răspuns:

Tu crezi ca in secolul XII erau cunoscute proprietatile fosforului alb? Vorbesti doar prostii.

| Helvete a răspuns:

Nu stiu daca este chiar 'a doua mare minciuna', dar minciuna sigur este. Eu cred ca este o mare pacaleala.

| cioca99 a răspuns:

Ok despre Lumina Sfanta nu crezi dar ce spui ca de Boboteaza raul iordan isi schimba cursul sa-u dupa capul tau crezi ca si minunea asta ii o facatura nu? Si apropo despre lumina sfanta inainte de a merge patriarhul biserici ortodoxe in mormantul sfant merg patriarhi celorlalte biserici in mormant si nu se intampla nimic si inainte de a intra in mormant sunt controlati pentru a fi siguri ca nu au nimic cu care au putea aprinde lumanarile
nu incerca sa vezi doar lucrurile care nu iti convin
sunt sigur ca daca ai postat videoclipul cu lumina sfanta de pe youtube ai vazut si videoclipul cum Iordanul isi schimba cursul oare de ce nu ai spus nimic despre lucrul asta sau nu ai gasit inca ~rezolvarea~

| cioca99 a răspuns:

Noreligion chiar as vrea sa vb cu tine la privat id-ul meu gherghit_alin@yahoo.com

| Adredemesconf a răspuns:

Da, boule, cred.
Chiar nu vrei sa-ti faci alt hobby? Biberon sau manele ceva?

| Mary Marry a răspuns:

Bai dar tu chiar nu te-ai saturat sa defaimezi in halul ista religia?
Adica cum poti zice asa ceva? Dar tu crezi ca pe TPU exista numai oameni ca tine? Nu! Eu zic ca mai multi sunt cei care cred in Dumnezeu.Asta e problema ta.Si ce crezi ca daca vi tu cu prostii tale noi, cei care credem nu o sa mai credem peste noapte? Hai ma lasi.Vezi-ti de treaba si termina cu intrebarile astea prin care defaimezi biserica.

| nolan a răspuns:

"Minunea"de la Jerusalem a fost explicata inca de pe vremea protectoratului britanic. Festila lumanarilor e imbibata cu fosfor alb si magneziu umed. Cand se usuca, se autoaprinde. In ceea ce priveste acea lumina care ar cobora prin aer, astept sa vad o proba ceva, o filmare, niste poze poate. Mai oameni buni, daca era ceva real, filmarile cu minunea ar fi rulat in toate cinematografele si pe toate posturile tv. Popii au nevoie ca oamenii sa creada in povestea lor. Pentru asta se folosesc de orice: moaste, icoane plangatoare, vindecari miraculoase, etc, etc. Adevarul e mult prea evident pentru a mai trebui explicat.

| luvieere a răspuns:

Cu cât crezi mai cu tărie, cu atât efectul placebo al credinţei tale e mai pronunţat. În plus, nu adevărul unei idei o face să triumfe, ci numărul de adepţi înfocaţi - lumea e condusă prin puterea convingerii şi a majorităţii - nu contează cine are dreptate... contează cine CREDE mai mult că are (atât ca intensitate, cât şi ca număr de indivizi afiliaţi aceleiaşi credinţe). Aşadar, credinţa nu e doar benefică la nivel individual, prin efectul placebo pe care îl are, ci şi la nivel colectiv, prin sentimentul de apartenenţă la un grup coeziv şi semnificativ ca opinie, pe care îl conferă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga, corect. Doar ca oamenii prefera minunile spectaculoase. De asta nu vad minunile de care vorbesti tu si sfirsesc prin a se lasa dusi de nas de niste sarlatani care ulterior se constata ca nu au cautat altceva decit calea catre buzunarul fraierilor. Le ofera credulilor niste hocus-pocus si le promite tot ce vor sa auda, ii sperie cu osinda vesnica pe cei care nu se lasa prostiti si apoi incep fraierii sa arunce cu bani fara numar, fara numarwinking