| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti niste paradoxuri?

12 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Paradoxurile sunt doar sofisme.

| darrio2007 a răspuns:

Tu intrebi iar noi raspundem. Merge?

| T0T a răspuns:

Nu cred în paradoxuri, cred în erori.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru T0T):

Ai vazut lista lui Ɗєℓυѕιση?
Sunt destul de interesante, chiar daca nu de top.
Sunt curioasa, pe care il consideri eronat?

| T0T a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eroarea e că nu sunt paradoxuri. Unele văd că au și anumite explicații(m-am uitat la primul în special). De exemplu în primul caz al călătoriei în timp răspunsul e dat și e simplu. Călătoriile în trecut nu sunt posibile. În cazul pisicii cum spune acolo, nu știm dacă e vie sau moartă până la proba contrarie, nu prea văd așa zisul paradox. În situația crocodilului este o regulă pe care și-o impune crocodilul însă care are o portiță, o situație în care nu poate fi decât încălcată, în care regula nu poate fi respectată. E mai degrabă un răspuns inteligent al mamei, nu un paradox. Regulile impuse de oameni sau în cazul ăsta, animale, spre deosebire de cele universale pot fi încălcate. În cel cu bărbierul răspunsul ar fi că nu se bărbierește dacă luăm afirmațiile așa cum sunt, nu ar avea cine, nu? Și chiar și evitând acest răspuns care în condițiile date e singurul posibil, în condiții normale vorbim de toți înafară de el. S-ar găsi să îl bărbierească un vecin care nu e bărbier. Paradoxul omnipotenței iar e simplu, putem oferii răspunsuri cum ar fi că omnipotența e imposibilă dacă vorbim de includerea neputinței în aceasta deci putem vorbi de o omnipotență care nu include astfel de situații. Așa putem creea multe alte situații. Și mai e o soluție, aceea că Dumnezeu nu există. Cât despre țestoasă pașii acesteia și condiția ei o împiedică să se deplaseze cu aceeași viteză în cazul iepurelui, nici el nu se va deplasa mereu la fel, vitezele lor nu pot fi pe deplin constante. Paradoxul 7 e încă unul imposibil. Ceea ce se vede e că în unele nu vorbim despre situații posibile practic deci nici de paradoxuri în adevăratul sens din punctul meu de vedere. Sunt mai mult situații care îți declanșează o exclamație. Aia cu prizonierul o știam în întregime dar nu mai știu răspunsul.

| Mustața32 a răspuns:

O broasca se intalneste cu un scorpion, la marginea unui lac si scorpionu zice :
-Ma poti duce pana la capatu lacului?
-daca fac asta, ma vei intepa si voi murii.
-Nu iti dai seama ca daca fac asta o sa mor si eu?
Asa vorbesc ei ceva mai mult timp pana când broasca se hotaraste sa il duca si atunci, pe la jumătatea drumului scorpionu inteapa broasca.
-De ce ai făcu asta? Acum o sa murim amândoi.
-Nu am ce face, este in firea mea.

2. La un moment dat un om se plimba printr-o piata si auzi un om ce zicea ca are un scut ce nu poate sa fie străpuns. Dupa o ora, omul nostru îl auzi din nou pe vânzător cum zice ca are o sabie ce străpunge orice Scut, iar omul nostru se duse la vânzător si ii zise:
-Ce s-ar întâmpla daca sabia ta ar lovi scutul?
-Stai calm, e doar reclama. Zise vânzătorul.

| Laura a răspuns (pentru Mustața32):

Care este "paradoxul" la primul punct?

| Mustața32 a răspuns (pentru Laura):

Scorpionul, ori ce s-ar intampla, tot ar intepa broasca. E in firea scorpinasului.

| Mustața32 a răspuns:

1. O broasca sta la marginea unui rau împreună cu un scorpion, iar scorpionu zice:
-Ma poti ajuta sa trec raul?
-Daca fac asta ma vei intepa si voi muri.
-Daca asta voi muri si eu, nu are logica ce zici.
Dupa un timp broasca se hotaraste sa duca scorpionu si pe la mijlocul drumului scorpionu inteapa broasca, iar broasca se scufunda împreună cu scorpionul:
-ce ai facut? Acum o sa murim amândoi.
-Nu am ce face, e in natura mea.
2. La un moment datun tip merge printr-o. Piata si aude un vânzător ce zice ca sabia lui trece prin orice scut. Dupa o ora eroul nostru îl aude din nou pe vânzător cum zice ca are un scut ce nu poate fi străpuns de nicio sabie. Curios omu nostru merge la vânzător si îl întreabă:
-Ce se intampla daca sabia ta ataca scutu tau?
-Stai calm, e doar reclama.

| JustAPluviophile a răspuns:

Slava domnului ca sunt ateu