| StefanOprea a întrebat:

Ramura biologiei care studieaza clasificarea regnurilor se numeste?

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Este taxonomie, cred, dar nu e o ramura a biologiei.
Poate ca e altul raspunsul.
http://dexonline.ro/definitie/taxonomie

| suntserios a răspuns (pentru Kaℓi):

E ramura a biologie, cunoscuta si sub numele de taxologie

| Kaℓi a răspuns (pentru suntserios):

Taxonomia, ca si taxologia (care e tot aia), este stiinta clasificarii. Se aplica si in biologie, dar se numeste la fel si in alte domenii, de asta spuneam ca nu stiu daca o putem considera ramura a biologiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un puturos, sau in lipsa de altceva te-ai terzind postand pe TPU.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Se numeste Biologie, si include mai multe regnuri : animal, vegetal, fungi, etc.

| StefanOprea explică (pentru EmanuelEmy7):

Ramura biologiei care studiaza regnurile se numeste biologie? Nu asta e raspunsul

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru StefanOprea):

Dar care este man?