| RAY a întrebat:

Rational vorbind ceea ce simtim este o iluzie? Reactiile chimice sunt o iluzie?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, sunt rezultatul acelor reactii, nu e iluzie ce simti. Ce, cand te arzi e iluzie? Ca tot o reactie chimica e, scoate violent apa din tesuturi, de aia te arde, e agitatie moleculara focul, o putenica agitatie moleculara, de aia temperatura e uriasa, ca se freaca una de alta f violent si..rezulta caldura.
Deci asta e rezultat fizic, asa si rezultatele psihice, trairi, sentimente, perceptii, senzatii, credinte.
Auzi de multe ori "dar asa simt".
Si durerea psihica e tot rezultat reactii chimice, iti coboara neurotransmitatorii si te-a spart.

De aia cand urci aia cumva, orice se intampla nu te mai afecteaza.
Se intampla ceva rau - chimia coboara serotonina si endorfinele = suferi.
Se intampl ceva - chimia nu coboara nimic - te simti ca si inainte adica okey.
E ca la programare "daca..asa, atunci se intampla asa".

Pana si halucinatiile, este o alta realitate, alta normalitate in felul ei, e halucinatie comparativ cu, cum percepi lumea inainte (perceptii, senzatii), daca se modifica chimia, percepi altceva.
Ca si realitatea o percepi tot datorita unei chimii in anume fel.

| Dana1999 a răspuns:

Este o aparenta,da dar nu inseamna ca nu e real. Ca sentimentele sunt trecătoare asta asa e,dar ele Exista,sunt rezultatul unor stimuli externi. Da,sunt in mintea noastră acei stimuli,uneori pot fi doar in capul nostru, dar totul pleaca de la exterior, nu ne înșelăm, adică nu ne am creat realitatea singuri, doar o percepem fiecare intr-un mod subiectiv, dar ea exista.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Sentimentele sunt trecatoare ca asa sunt programate in creier sa fie, reactiile chimice care le produc, inceteaza dupa un timp anume, ca sentimentul de iubire pentru copil nu dispare, ca asa este setat sa nu dispara niciodata, reactiile chimice ce dau acel sentiment lucreaza in fundal permanent. Ca e acelasi principiu
Dar si alea trecatoare, nu conteaza, pana trec, pe simti, nu e o iluzie.
Daca umbli unde trebuie, nu mai trec nici celelalte sentimente, dar aia e. De ex indragosteala, s-ar putea prelungi! Se cunoaste mecanismul. Ce il declanseaza e alta, dar ce intretine se stie.

Nu neaparat sunt rezultatul ale unor stimuli exteriori, de multe ori cand apare o dereglare, ai trairi, senzatii aiurea. Dar in general da, sunt produse de stimuli exteriori.
Exact, percepem tot subiectiv, in functie de psihism, mecanismele psihice si altele, nu se compara om cu om.
Cand aud aia "uite, eu cum am facut? Aaa, esti puturos, nu ai ambitie, vointa ca mine", mor nu alta.
De parca ala care zice asa, este in corpul acuzatului ca sa simta ce simte el, sa simta de ce acuzatul nu a facut ce era de facut.
Ca daca cade pe mana mea, o sa simta in maxim 2-4 saptamani ce simte si acuzatul! Dar experimentul nu este controlabil 100 % si se risca sa ramana asa, se dau in laborator depresogene adica inversul antidepresivelor la soricei, si na, intra in tabara acuzatilor, precis merge si la om.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Si de ce mi spui mie? N am întrebat nimic. Stiam toate astea.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Si daca am zis ce? Nu ti-am dat in cap, am comentat doar, poate stiai poate nu, si la mine daca comenteaza cineva nu ma supar.
Faptul ca te-ai suparat denota ca te-a deranjat, ca si cum am zis ca si cum nu ai fi stiut. Eu am zis ca idee, si poate nici nu stiai, de aia poate te-ai suparat!
Si daca nu sti, inveti la o adica, nu e cu suparare, daca stiai iar e ok, tot nu era motiv sa te superi, ca citesc si altii, nu doar tu, citeste si cine a intrebat, comentam toti.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu m-am supărat. De obicei nu ma afecteaza ce spun toti necunoscuții de pe net.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Atunci e bine, dar parea ca te-ai suparat! Daca nu te afecta, nu mai ziceai ca de ce ti-am scris, ai fi fost indiferenta si nu ai fi zis nimic, te-a deranjat ceva. Si daca vedeam ca nu raspunzi la ce am scris, logic ca nici eu nu scriam alt mesaj si gata treaba.
Da, daca cineva insulta, condamna sau altele, e normal sa nu ne afecteze. Dar cand se discuta civilizat nu are cum sa ne afecteze sau nu, doar ca ne place sau nu ce a scris.

Te-a cam deranjat putin ca ti-am zis chestii pe care ai vrut sa stiu ca le-ai sti si tu. Oricum si daca stim sau nu, nu e bine sa ne ofticam, sa ne bucuram ca cineva zice, daca stim e ok, daca nu, mai invatam cate ceva, deci oricum ar fi, e tot okey. Daca chiar stiai toate alea ziceai "Da, stiu ca asa este", sau "nu, nu e asa, uite...".

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Una este faptul că ma irita un mesaj si alta e sa fiu total supărată.
Ce pot sa ti spun este ca dorm bine noaptea.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Pai da, iritarea aia nu e in ordine ca a aparut! Te irita ca te-a deranjat ca ti-am zis ceva ce poate doar in parte e necesar sa afli ca te va ajuta in viata si viz-a-viz de atitudinea fata de un prieten, o cunostinta (desi partial stiai, ca in mesajul anterior ai zis bine ce zisesei), eu am mai completat doar. Nu am zis total suparata, am zis putin suparata, ca, cand omu e iritat e ceva suparat, nu e fericit. Cu dormitul noaptea e bine ca dormi bine.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Se vede ca te plictiseștihappy

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

In general nu prea ma plictisesc (ca tot are leg cu subiectul chimie creier), plictiseala este putin rezultatul unui fundal depresiv. Mi s-a intamplat si imi era clar ca e inceput de depresie. Deci tot reactii chimice defecte, si nu era nici o iluzie. Chiar daca ramane doar plictiseala si atat, asta nu inseamna ca nu e ceva dereglat pe acolo.
Dovada e ca, cand se reglau alea acolo BUM, intr-o ora simteam ca mereu am ceva de facut ca si inainte, niciodata nu ma puteam plictisi, fie ca faceam si un rebus sau desenam ceva.
Dar omu poate fi felul lui asa din nastere, multi sunt asa.

Mai ales aia care se plictisesc repede din orice. Bine, cand nu exista comparatie e greu sa isi dea omu seama, zice ca e normal. Nu mai bucura aia si ailalta, si aia e plictiseala, dar in alte conditii bucura. Dar nici nu li se explica, se mira si intreaba cum sa faca sa iasa din plictiseala, asa cum e si normal sa intrebe.

Am zis ca sa citeasca toti, nu doar tu, ca tu oricum esti pornita contra, daca stiai si de ce omu se plictiseste, te iau de nevasta clar, jur, cu nunta din aia de 500 de insi, ii alegi tu na!

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Intrebarea e daca te as lua eu de bărbat, cu siguranță nu doar eu te as refuza. Esti pisalog cu acte in regula.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Pai na, pentru unii sunt, pentru altii nu, interesant nu? Oare de ce? Daca un chinez vb mie eu zic ca e bulibaseala, daca e unu care intelege chineza, intelege ce zie ala. Tu problema vrei un prost ca sa faca ce vrei tu si sa nu poate discuta nimic cu tine ca oricum nu te intereseaza sau nu intelegi ce zice. Zic la general, oricum eu la o adica voiam una cu care sa am ce discuta, sa inteleaga ce spun, sa contrazica chiar, ca nu e problema, nu sa nu pot zice nimic ca e chineza pentru ea (in timp ce pentru multi altii nu totusi).

| LaurențiuDomşa a răspuns:

Din cate stiu eu da, dar nu este ceva concret