| anonim_4396 a întrebat:

"Razbunarea este arma prostului" versus "Dupa fapta si rasplata".
Sunt doua zicale contradictorii, sau mi se pare mie?
Care e cea corecta?
Eu personal cred ca prima. Ar trebui sa scrie "Razbunarea nereusita e arma prostului".

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In functie de in ce stare te prind amindoua.Par exemple, daca esti fraierit de cineva, vei lua drept adevarata pe cea de a doua varianta. Daca in schimb fraieresti tu e clar ca prima varianta e mai convenabila.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Si daca i-o tragi uneia pe la spate si castiga 2 cm de daravela, poate spune ca a fost fraierita ca nu a facut-o normal.rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Va raportez, fir-ati ai naibii de spameri! rolling on the floor
Pe tine te raportez ca ai un limbaj indecent, facand propuneri desucheate de bai in jacuzzi. Iar pe IMC oricum l-am raportat, si a zis doamna Cristina ca e simpatic uneori, sa stea linistit ca nu mi-a iesit rugamintea de a-l suspenda rolling on the floor

| IMC90 a răspuns:

Daca rabzunarea e arma prostului atunci care e arma desteptului? laughing
Aia cu ''dupa fapta si rasplata'' oricum nu se aplica, altfel politicienii nostri infundau demult puscariile.
P.S: nu-ti mai raspund la intrebari, ca esti periculos. Mi-au disparut nu stiu cate postari (probabil pe motiv de offtopic)

| Hombre a răspuns (pentru IMC90):

Vezi ca MailDaemon are limbarita si te poti contamina, pana la urma o sa fii si suspendat.rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru Hombre):

Pana la urma o sa fii si suspendat

intr-un final laughing si a II-a zi o sa revin cu un alt cont, de 2 ori mai ''hotarat''
masura mai inutila ca suspendarea n-a fost nici impozitul forfetar.

| Hombre a răspuns (pentru IMC90):

Impozitul forfetar e mic copil pe langa suspendarea din cauza "Raspunsuri irelevante" si "atitudine nepotrivita" laughing

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Alcoolul este viata si viata e alcool...

| Foxie2 a răspuns:

Bine...asa si "niciodata nu e prea tarziu" vs "niciodata sa nu spui niciodata".
Stii la al doilea proverb "rasplata" nu trebuie data de noi.
"nu ne facem singuri dreptate"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa vezi si cine le-a inventat ca sa stii sigur ca sunt gresite.
Mie mi se par mai mult niste forme de aparare si accentuare a bunastarii, pentru cel care le-a indus prin repetitie verbala, in masele de sclavi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, si eu miros ca toate zicalele astea de pe lume au fost inventate de vreun boss, ca scuze si motivatii ca asupreste aiurea rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Materialistele- "cu o floare nu se face primavara"
Preotii prinsi la bordel: "A gresi e omeneste, a ierta dumnezeieste!"
Ipocritii: "Cand hotul pleaca dupa apa, are grija sa incuie usa. "
Oftalmologul meu: "Daca nu deschizi ochii, deschizi punga!"
Detectivii: "Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata."
Astia sunt cativa dintre autorii identificati...
Sa ma bag si eu printre ei: "o funda nu te face expert" laughing

| iKronstadt a răspuns:

Răzbunarea este arma deșteptului. Prostul nu știe să planifice un contraatac eficient. Și-ar da cu tesla-n punguța cu 2 bani din prima big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Vrajeeala a răspuns:

Amandoua sunt gresite.
2pac zicea o vorba mare.
Revenge is like the sweetest joy next to getting pussy. big grin
iar cea de-a doua... poti sa faci multe fapte bune si sa nu primesti nimic in schimb.

| anonim_4396 explică (pentru Vrajeeala):

Pai 2pac are o fata de cimpanzeu idiot, normal ca e greu sa "get pussy without money" rolling on the floor
In rest imi place cum gandesti!

| alinathebest a răspuns:

Razbunarea e arma prostului e raspunsul corect la fel cum se zice si ca Nu poti stinge focul tot cu foc asa si cu zicala asta
Sper ca ti-am fost de folos

| anonim_4396 explică (pentru alinathebest):

Alina-bulina: intreaba orice padurar, si o sa iti zica ca NUMAI cu foc poti sa stingi un foc scapat de sub control in padure. Se numeste parjolire controlata, si au inventat-o strabunii nostri, ostenii lui Mircea si Stefan.
Nice try, mai incearca...