| Skillet_2160 a întrebat:

Rolul religiei in dezvoltarea drepturilor si liberatatilor fundamentale omului - aspect pozitiv sau negativ? Comentati va rog!

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este un ghid pentru cei care vor sa traiasca cu scop.Tot ea promoveaza valorie etice si morale.Te invata cum sa fii un om cu caracter.Cum sa simti cu semenii tai, sa faci binele.

| ramona30 a răspuns:

Negativ bineinteles. Ganditi-va numai la statutul femeii in cadrul bisericii de mii de ani. Chiar si acum femeia e o pacatoasa si nu are voie in altar sau nu poate fi preot.
De asemenea, cei care sunt de alta religie sau sunt atei sunt discriminati de biblie si condamnati la moarte. Religia a confiscat atributul moralitatii stabilind ce e rau si ce e bine.

| bogz a răspuns:

Dupa parerea mea acesta este un aspect pozitiv deoarece religia reuseste intr-un fel a disciplina comportamentul uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din evul mediu si pana in istoria moderna, drepturile omului au fost mai mult incalcate, in crestinism cel putin.pana cand biblia a fost tradusa, si permis a fi citita de muritorii de rand, si pana ce s-au facut legi care trebuiau a fi respectate de catre toti.in zilele noastre, tine de gradul de cultura si credinta a fistecarui individ si puterea de intelegere a perceptelor religioase si spirituale ale lui ca fiinta, creata sau evoluata.rol al religiei? si pozitiv si negativ.acum rolul s-ar vrea pozitiv, dar pentru cine? ca oameni nu mai sant.de libertati... nici vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona unde scrie in Sfanta Scriptura ca cei ce sunt de alte religii sunt discriminati? In Biblie nu se face referire la nicio religie