| StrongHeart a întrebat:

S-a incercat vreodata in Romania interzicerea completa a jocurilor de noroc? De ce activitatile astea care sunt atat de daunatoare pentru societate sunt sustinute politic? A tras cineva un semnal de alarma in privinta asta?
De ce lasam sa se imbogateasca cativa pe naivitatea si slabiciunea foarte multor oameni?

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Platesc taxe si impozite cu tona. Nu vrea nimeni sa le inchida. Nu ar avea nimeni de castigat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa nu, castiga romanii

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce castiga?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

" De ce activitatile astea (...) sunt sustinute politic?"
Pentru ca bani. Pe langa taxele platite, s-ar putea ca politicienii sa fie implicati in aceste afaceri cu sume colosale.
Nu cunosc situatia, dar banuiesc ca o licenta nu se obtine tocmai usor, de aici si interesele.
Cazinourile au fost deschise inaintea cabinetelor de stomatologie pe timpul pandemiei, deci e clar ca sunt interese foarte mari.

| Drimmero a răspuns:

Platesc taxe si impozite importante, de ce si-ar taia politicienii craca singuri? Nu le pasa ca isi distrug prostii viata, banul sa vina.

| Wr3nch a răspuns:

''De ce lasam sa se imbogateasca cativa pe naivitatea si slabiciunea foarte multor oameni?' Pentru ca jocurile de noroc genereaza impozite frumoase pentru buget. Si daca nu ar fi reglementate lumea ar juca pe ascuns.

| Frank51 a răspuns:

De țigări, prostituție, mafia media, alcool, nu zicem nimic? Ce au așa special jocurile de noroc?

| Lukasssz a răspuns:

Pai jocurile de noroc produc extrem de multi bani.De ce le-ar interzice?

| mi25 a răspuns:

Pareri empirice, mai putin ale lui Wr3nch si diabetzaharat.

| mi25 a răspuns:

Da, s-a incercat dupa anii 1950, dar nu s-a reusit, asa cum nu s-a reusit cu prohibitia in SUA.

| StrongHeart explică (pentru mi25):

La prohibitia la alcool te referi? E imposibil de interzis alcoolul.
Dar in unele tari nu e chiar asa ca la noi cu jocurile, la fiecare 10m un bar cu masinute unde-si pierd salariul si pensia oamenii slabi, de asta am intrebat. Ca la jocuri, sunt "indicii" ca ar fi posibila o interzicere sau macar limitarea sau regularizarea acestor activitati.
Dar e evident ca nu se vrea asta la noi.
Banii aia din taxe tot la hoti se duc, la fel si banii din jocuri. Deci nu vad cu ce ajuta economia Romaniei, cand oamenii isi pierd si casele la jocuri ca sunt facute sa te momeasca in iluzia de imbogatire.

| StrongHeart explică (pentru mi25):

Poti sa dezvolti de ce nu s-a reusit?

| mi25 a răspuns (pentru StrongHeart):

Se organizau jocuri de noroc clandestine.

| dinaprilie a răspuns:

Sa interzicem si alcoolul, ciocolata, painea de proasta calitate, branza care nu e branza etc etc. Astea sunt regulile "jocului" in care ne trezim in fiecare dimineata.

| StrongHeart explică (pentru dinaprilie):

S-a sinucis cineva de la ciocolata sau paine sau branza?
A dat faliment cineva ca a dat 3 lei pe o paine si 10 lei pe o branza?
In alte tari este interzis, iar in alte tari joci pe jetoane cu care poti sa cumperi doar anumite chestii, de exemplu in Japonia.
De ce sa ne conformam la un sistem corupt? Ca asa sunt regulile jocului? Cine le scrie? Tu ai idee cat rau fac cazinourile oamenilor care joaca la ele? SI ce tactici murdare folosesc sa atraga noi clienti?

| dinaprilie a răspuns (pentru StrongHeart):

Stai linistit ca suntem multi constienti de raul suprem dar e dulce si nous ne place dulce de cand am iesit din pestera si am facut focul. Discutii filozofice putem avea si la o ora dupa ce am murit. Invidiaza/i pe cei saraci cu duhul si nu te mai opune. Uita/te pe geam si ai sa vezi ca plutim pe o bucata de roca intr/un infinit de nimic si totusi noi aici vrem sa ne conducem unii pe altii de parca "visul" asta in care ne aflam ar fi real. Ceea ce multi numesc realitate este doar o inchisoare a mintii dispusa pe multe nivele de care noi toti incercam sa fugim. Doar ca nu ai unde! De aici si ce considera fiecare individ ca poate face in aceasta inchisoare: un exemplu este al tau cu jocurile de noroc, altul este a lui "marcel" cu deogurile, rugaciunea, ciocolata chiar si cositul de iarba..cand nimic nu are sens adevarul este cel mai evident. Probabil chiar si interactiunea ta cu noi, noi cu tine.

| Mogiojojo a răspuns (pentru dinaprilie):

'Discutii filozofice putem avea si la o ora dupa ce am murit'
Ce vrei să zici cu asta?

| dinaprilie a răspuns (pentru Mogiojojo):

Adica sunt eterne discutiile filozofice.

| 1997onur a răspuns:

Am un coleg e munca care și-a băgat toți bani luna trecut la aparate am muncit o luna intrega ca desteptul și toți bani lui acolo ia băgat și vine și îmi spune ce a făcut laughing) eram blocat complet nu știam ce săi spun laughing) cum poți sati bagi toți salariul acolo ba frate laughing) și muncești atâtea ore ba ce om oricum el se lua după alți ca mai sunt vreo câțiva care fac la fel asta e ce sa faci.

| StrongHeart explică (pentru 1997onur):

Nu prea e de ras

| 1997onur a răspuns (pentru StrongHeart):

Știu laughing) da eu rad eu chiar rad când văd ca există așa oamneii adică cum poți face așa ceva pe bune laughing) muncești atâta timp și te duci și dai tot salariul acolo las-o dreacu laughing) eu și când sunt supărat rad și când plângă rad laughing) așa sunt eu știu ciudata laughing))

| CIaudiu a răspuns:

"De ce activitatile astea care sunt atat de daunatoare pentru societate sunt sustinute politic?" - La cat de multe afaceri de genul sunt in Romania si la cati bani genereaza... gandeste-te doar cat de multi bani castiga statul din taxele lor.

| mi25 a răspuns (pentru CIaudiu):

E o metoda de a lua de catre stat a banilor nemunciti. Ca mai sunt si din cei care pierd salariile, astea sunt pierderi colaterale.

| Seba2013 a răspuns:

In lumea de astazi comanda capitalismul. Omul traieste langa circumstante adverse, periculoase si unde exista capcane. Drogurile, jocurile de noroc, inselaciunea si toate astea sunt bine cimentate. Dar noi trebuie sa fim destepti si sa ne pastram pe "drumul care duce la viata." Nu ne lasam inselati si fugim de ele ca sa ne contiunuam cresterea spirituala si drumul care conduce la Dumnezeu.
Eu si tu suntem mici fata de aceste puteri financiare. Tocmai de aceea trebuie sa tragem o alarma si in partea asta ca sa ii eliberam pe oameni de pacat si drama. Este bine ca ai pus in chestiune acest capitalism devorator, asa ii ajuti pe oameni sa iese din lumea underground. Dar ai grija ca ataci aerul sau ideile care acesti agenti incerca sa le implanteze in inconstientul colectiv (e un razboi al ideilor).
Am vazut fimul The Imaginarium of Doctor Parnassus cum oamenii intra in acea oglinda cu pericolul sa explodeze.

| diabetzaharat a răspuns:

Chiar daca s-ar interzice tot ai putea sa joci un barbut cu baietii. e imposibil/costisitor sa interzici ceva atat de accesibil. e ca si cum ai interzice bautura. cine o sa il opreasca pe bunicu sa-si faca tuica?

| stefan5555 a răspuns:

Problema nu cred ca este la jocurile de noroc, ci la oamenii care le joaca